Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Ha egy cetlin kapok garanciaje...

Ha egy cetlin kapok garanciajegyet 1 évre felújított termékre, arra jogilag mi vonatkozik?

Figyelt kérdés
Sűrgős segítség kéne. Én azt hittem ez megegyező feltétel és jogi kategória az egyéves kötelező jótállással, mertha valaki nem részletezi, akkor tudtommal a az érvényes, nem?

2015. dec. 7. 15:34
 1/9 A kérdező kommentje:

Alapból csak új termékre találom, hogy milyen kötelezettségekkel jár a garancia/jótállás, és sehol nem találom, hogy amikor használt cikkre vállal valaki garanciát, akkor azon mit kell érteni jogilag? Pl eladó vagy vevő bizonyít, egyáltalán ott is ugyanaz a definíció-e, hogy rendeltetésszerű használat, stb.


A szavatosság mellett Magyarországon létezik a kötelező jótállás, vagy hétköznapi és közismert nevén a „garancia” jogintézménye. A 151/2003. (IX. 22.) Korm. rendelet határozza meg, hogy mely új tartós fogyasztási cikkekre terjed ki az eladó jótállási kötelezettsége. E termékekhez köteles a forgalmazó (eladó) jótállási jegyet mellékelni. A jótállás időtartama egy év. Fontos kiemelni, hogy a kötelező jótállás kizárólag a Magyarország területén megvásárolt új tartós fogyasztási cikkekre terjed ki, azaz külföldön megvásárolt termékek meghibásodása esetén a kötelező jótállásból eredő jogokra fogyasztóként nem hivatkozhatunk.

2015. dec. 7. 15:40
 2/9 Közveszélyes Kontár ***** válasza:

ara utalsz hogy jogilag ervenytelen? es aki adot egy fecnit anal nem kerdeztel ra ere?

"nem kel agodnod" uj termeknel sem felnek sokszor a fogyasztovedelemtol sem...

2015. dec. 7. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Az NFH honlapján mindössze ennyit találtam:


"A kötelező jótállás tartalmi elemeit jogszabály határozza meg, míg a szerződéses jótállás esetén a felek közösen állapodnak meg annak feltételeiről, és ezt szerződésben rögzítik."


Mármost elég gyakori, hogy szerződéses jótállást egy fecnivel biztosítanak, azaz garanciajegyet adnak, amin semmi nem szerepel, csak az adatok, de semmiféle egyéb szerződés szöveg/feltételek stb. Ilyenkor mi van? Ilyenkor átvertek, azaz nincsen valójában szerződés, mert nincsen szövege? Tehát a garanciajegy az csak egy humbuk?

2015. dec. 7. 15:44
 4/9 A kérdező kommentje:
miért lenne jogilag érvénytelen? csak nem tudom, hogy pontosan mit jelent és milyen jogaim vannak
2015. dec. 7. 15:48
 5/9 anonim ***** válasza:
Véleményem szerint a dolog használtságának nincs jelentősége a jogintézmény megítélése szempontjából, vagy ha mégis, akkor is a forgalmazónak kell bizonyítania, hogy valamely garanciális igényyért való helytállás nem terheli őt.
2015. dec. 7. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Közveszélyes Kontár ***** válasza:

[link]


lehet te mar latad ezt de mas nem biztos


nem ertem azt hogy mire is gondolhatsz


a gari/jotalas nak vannak altalanos meghatarozasai ezekhez kell tartania mind ket félnek magat ha nincs semmi kulon szerzodes

most hogy az hasznalt volt tok mindegy ha elviekben jotalast vallalnak ra (vagyis kotelezo is ezek is meg vannak hatarozva mire menyi es milyen kotelezo jotalasok vannak)

godolom ezen az oldalon mindent meg lehet lelni

2015. dec. 7. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

elolvastam ezt az oldalt és még legalább egy tucatot, itt én úgy látom, hogy bár az elején a jótállás szót használja, valójában végig a kötelező jótállás fogalmáról beszél jogilag


például ez olvasható egy ponton:

A már hivatkozott 151/2003. (IX. 22.) Korm. rendelet melléklete tartalmazza azon új tartós fogyasztási cikkek felsorolását, melyekre a Magyar Köztársaság területén, a PTK 685. § e) pontjában meghatározott fogyasztói szerződés keretében történt értékesítés esetén jótállási kötelezettség terjed ki. Fel kell hívni a figyelmet arra, hogy a rendelet csak új termékekre terjed ki, használt cikkek esetében jótállás nem létezik.


amit tehát használt cikkekre adnak az egy kiterjesztett szerződéses garancia és nem kötelező jótállás, csak még egyszer mondom, nem tudom, hogyha semmi nincsen róla részletezve, akkor a jótállás szó vagy garanciajegy szó használata kötelez-e bármire is önmagában jogi értelemben?

2015. dec. 7. 20:17
 8/9 anonim ***** válasza:

#7


Hogyne kötelezne. Szerződésszerű teljesítésért vállalt felelősségre.

2015. dec. 7. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
kösz sokat segítetteél
2015. dec. 7. 22:35

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!