Hogy is működik a monitoroknál ez a "144HZ" dolog?
Nekem most 60Hz-s monitorom van. HA játéknál benyomom a V-sync-et akkor ugye 60 FPS-em lesz.
Na most ha 144hz-s monitorom van, akkor kell hogy 144FPs-el menjen a játék? Mert kétlem hogy menne pl a crysis annyival. Vagy az nem zavaró ha 60FPs-em van a játékba, és a monitor 144Hz-s? Egyébként érdemes erre beruházni?
nem árt 144 fps hozzá.
De tapasztalatom szerint semmi különbséget nem láttam 60 és 120 Hz között (lehet csak én vagyok nagyon vak). Ezért aztán nem is gondolom, hogy megéri a befektetést. Persze ez emberfüggő.
Inkább egy minőségibb monitor 60 Hz-cel, amire én szavaznék.
Koszi a válaszokat!
Nem lesz akkora hardverem hogy 144fps-el toljam.
Szoval akkor amit leszűrtem a válaszokból.
Hogy jobb egy 60Hz monitor fix 60fps-el vagy többel, mint egy 144Hz- 60-70 fps-el Ugye?
Nem akarunk lebeszélni semmiről.Természetesen minél magasabb a képfrissítési frekvencia annál simább a kép.Mivel egy monitort nem 1 évre veszel nem mindegy mit nézel.Fő szempontok színhűség-válaszidő-méret-fogyasztás.
Gondolj bele hogy nem csak játékra használod a monitort.Aki azt mondja hogy nem látja a 60Hz és a 120Hz közti különbséget az hazudik,de senki nem használ 2 monitort ugyanarra a feladatra ezáltal nem látja a különbséget.Ha sokáig használsz egy 120Hz-es monitort fura lesz beülni egy 60Hz-es elé de csak egy darabig.A gyorsan mozgó képeknél mint játék már más a helyzet.Minél több az fps-ed annál simábbnak látod a mozgást.Ez érzékelhető egy 60Hz-es monitornál is de korlátokat szab a képfrissítési ráta.Egy 120Hz-es monitor 120 fps-el hajtva sima futási élményt ad és online játékoknál hamarabb észleled a történéseket a 60Hz-es tesóknál.
Ha ez megéri az árkülönbséget neked legyen.
Aki még ide látogat és érdekel a téma:
Az FPS és a Hz igenis összefügg. A monitor és a gép 2 külön dolog, ami miatt problémák adódnak:
Alaphangon: a géped (azaz videókártyád/VGA) kirajzolja a képeket amilyen gyorsan csak tudja, majd amint kész, továbbítja a monitornak. A 60Hz-es monitorod tehát 1 mp alatt 60 képkockát lenne képes megjeleníteni, mivel ekkora a frissítési rátája. De mi van ha a játék 120FPS-el megy? Akkor a kirajzolás közbe kap új képet a monitor, így meg"szakad" a kép, és más "időbe" fog látszani a kép alja mint a teteje - v akár a közepe 3 kép beérkezése esetén (mivelhogy alulról felfele rajzol a monitor) --> TEARING. 60 FPS-nél kisebb esetén pedig nem kap újabb képet a monitor, így a régit kezdi kirajzolni (de közbe lehet mégiscsak --> TEARING)
V-Sync: a V-Sync lehetővé teszi, hogy a videó kártyád a monitor Hz-re próbáljon ráállni. Ideális esetbe 60FPS-el fog menni konstans, és mindenki happy. Többet nem enged, így nem lesz tearing ha gyorsabban menne a játék mint 60 FPS. Ha pedig alacsonyabb az FPS szám, akkor pedig a videó kártya mindig meg fogja várni azt, amíg a monitor kirajzolja az adott képet, hogy elkerülje a tearing effektust - cserébe viszont laggolni fog a kép, mert nem csinál semmit amíg a monitor elrajzolgatja magának a képet, leszarva azt h ha 1ms-t várt volna akkor már ott az újabb kép!
G-Sync és FreeSync: a legújabb technológia, ami pofon 1xű: a videókártya diktálja a tempót a monitornak! Amint kép egy kép, küldi neki az pedig kirajzolja. Persze ennek is van alsó/felső korlátja, hisz meg kell világítani újra a képet ill. nem tud 60-nál többet kirajzolni (60Hz esetén), de ez már elég speci eset és egyáltalán nem is érzékelhető - az ilyen technológiákhoz mint a monitornak és mint a VGA-nak tudnia kell ezt - részletekért nézz utána, lényegében úgy állítódik a Hz ahogy jönnek az FPS-ek. Emellett mikor pl. ezt itt olvasod, statikus képet látsz, tehát felesleges rajzolnia mint az ökör --> alacsonyabb fogyasztás (sztem ez ~1W, de... mind1)
Szal mitől jobb a 144Hz? Attól, h sokkal gyorsabban rajzolja ki a képeket! Nem kell V-sync, és a FreeSync/G-Sync se annyira nagy plusz ehhez képest, hisz az elkészült kép és a kirajzolás közötti idő már olyan minimális, amit nem is lehet érzékelni.
Tapasztalatom nincs, látni kéne egy FreeSync VS 144Hz monitort egymás mellett. Persze lehet mind a kettő is egyszerre, 200.000 körül már kapsz :)
Van egypár félre beszélő a probléma gyökere hogy a pc nem tud egyenletes sebességgel képkockát rajzolni szóval szarr foss nem bírja a tempót a monitorral aminek 60 vagy 144fps kellene különben lemarad. Persze kitaláltak jónéhány megoldást ennek a szinkron hiányának leküzdésére.
Minden esetre jó erős pc kell hozzá hogy birja és keveset hibázon.
A képkockaszámítás a PC-n belül zajlik, aminek az eredménye egy kész képkockát leíró adathalmaz, melyet a rendszer a kijelző felé továbbít, ami végül látható képként jelenik meg az adott monitoron. Ez mindenhol, minden összeállítással így működik, és minden esetben elmondható az is, hogy nincs igazán tökéletes szinkron a PC és a monitor között. Elvben az lenne a jó, ha a játékok is olyanok lennének, mint a filmek: fix sebességűek, amihez tökéletesen igazodna az adott kijelző frissítési frekvenciája is. Erre ma is látunk példákat, hiszen a filmek egy adott frissítéssel (képkockaszámmal) vannak rögzítve, és ehhez igazítva a kijelző frissítését közel ideális élményt kap néző. A gond ott kezdődik, hogy a játék nem film, vagyis a futás sebessége nem fix.
Az emiatt felmerülő szinkronprobléma egyik megoldása lehet a V-Sync, azaz a vertikális szinkron, aminek a működése nagyjából annyit tesz, hogy a kijelző frissítési frekvenciájához igazítja az új képkockák megjelenítésének ütemét. Ez a megoldás addig tökéletesen működik, amíg az adott program futtatási sebessége megegyezik vagy képes meghaladni a monitor frissítési frekvenciáját – itt be lehet vetni minden extrát, elsődlegesen gondolva a tripla pufferelésre, hogy az a követelmény teljesüljön. Előfordulhat azonban, hogy a játék futtatási sebessége a kijelző frissítési frekvenciája alá esik, és ilyen esetben a monitor nem tud új képkockát kitenni. Ebben az esetben az egyetlen lehetőség, hogy az előző képkocka kerül megint a képernyőre, ami viszont apró akadást okozhat, de nem minden esetben! Elsősorban azért, mert nem mindegy, hogy a vertikális szinkron milyen frissítési frekvenciát történik. A felhasználók által használt 60 Hz-en nyilván észrevehető akadás jelentkezik, de a V-Sync 120 és 144 Hz-es kijelzőknél már kevésbé vagy egyáltalán nem észrevehető, ha a kijelzőnek meg kell dupláznia egy képkockát. Persze fontos, hogy minden esetben azt feltételezzük, hogy az adott grafikus processzor képes kiszámolni minimum annyi képet, amennyi szükséges a jó hatásfokú szinkron fenntartása érdekében, azaz a 60, 120 és 144 Hz-hez rendre 60, 120 és 144 képkockát másodpercenként.
A "Tearing" effektus
A "Tearing" effektus
Amennyiben a fenti lehetőség nem teljesül, akkor jönnek csak az igazi gondok. Tegyük fel a 60 Hz-es szinkronnal a 40 képkocka/másodperces sebességet tudunk megjeleníteni. Ez nem éppen ideális, mivel elég sokszor lesz megduplázva egy-egy megjelenített képkocka, ebből kifolyólag pedig elég sok apró akadást kapunk eredményül. Ilyenkor a vertikális szinkron kikapcsolása a járható út. Az apró akadások ennek hála megszűnnek, viszont bejön egy másik probléma: a képtörés, aminek oka tulajdonképpen egyszerű. Tegyük fel, hogy két képkockapuffer is van a VRAM-ban, amiből az egyik mindig a valós képkockát tárolja, vagyis azt amit kijelző aktuálisan rajzol, míg a másik a háttérpuffer, amiben éppen készül egy új képkocka. Mivel a PC-n belül a feldolgozás folyamatos, így a háttérpufferben elkészült képkocka azonnal átkerül a valós képkockát tároló pufferbe, innen pedig egyből a monitorra kerül. Másképpen fogalmazva, kikapcsolt V-Sync mellett nincs szinkron, a képkockák továbbítása az elkészülés ütemének megfelelően történik, kvázi a grafikus vezérlő maximális tudását kihasználva, tehát függetlenül attól, hogy az előző képkockát sikerült-e már teljesen kirajzolni vagy sem. Emiatt előfordul, hogy a kijelző esetleg félig már kirajzolta az adott képkockát, de a következő pixelsort vagy félképet már az időközben megcserélődött puffertartalom miatt az új képkocka megfelelő sorából rajzolja - mivel monitor e tekintetben passzív eszköz, így nem tudja, hogy a rendszer időközben megcserélte a pufferek tartalmát - tehát képtörés jön létre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!