Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Lehet gyorsabb egy több magos...

Lehet gyorsabb egy több magos processor?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


A kérdésem elméleti kérdés


Ha van egy processorom, ami 1 magos, és mondjuk n- műveletet végez el annyi idő alatt, míg egy n magos processorom minden magja egyet, akkor van olyan feladat, amire az n magos processor gyorsabb?


Tehát mondjuk van gy processorom, ami másodpercenként 2 műveletet végez, és van egy másik kétmagos, aminek minden magja másodpercenként 1-et, akkor van, hogy a kétmagos gyorsabb lehet?


Természetesen lehet olyan, hogy az n magos processor más műveleteket is meg tud csinálni, de csak akkor, ha olyan műveletet valamiért 1 magos processor nem tud.


(természetesen tudom, hogy a processor sebességének vannak felső korlátai, ezért kell több, de a kérdésem, hogy másért is jó-e, hogy több van)



2015. jan. 4. 02:16
1 2
 1/11 soccerway ***** válasza:
Konkrét processzorokat írj. Olyan pl. van, hogy a 2 magos intel gyorsabb mint a 4 magos amd.
2015. jan. 4. 02:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

ez egy matematikai, és elvi kérdés


ha mondjuk van egy két magos processor, és a két magja kétszer olyan gyorsan dolgozik, mint egy 4 magos két magja, akkor elvileg, nekem az a sejtésem, hogy a 2 magosnak kell gyorsabbnak lennie


(főleg a PERT algoritmus miatt, amennyit tanultam róla, bár nem tudom , hogy a processorok használják-e)

2015. jan. 4. 02:25
 3/11 SoulEater7797 ***** válasza:
Ez nem ilyen egyszerű.
2015. jan. 4. 02:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

Azért jó, mert van egy csomó feladat ami nagyon jól párhuzamosítható.

Például renderelésnél az 5. perc elvégzéséhez nem kell tudni hogy mi történt 4 percig.

Vagy tömörítésnél ha már megvan a szabály, akkor ott ész nélkül végig kell alkalmazni az adatokra, amit lehet párhuzamosan.


Persze 2-szer olyan gyors ritkán lesz a 2magos processzor, de ha 50%-al gyorsabb átlagosan akkor már megérte.


Ehhez még jön az is, hogy az új procikba új technológiák kerülnek, emiatt egy 3ghz-s pentium sehol nincsen egy negyedannyit fogyasztó 2x1.5ghz mobilprocihoz képest.

2015. jan. 4. 02:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 T/Z ***** válasza:

Szerinted miért gyártják a több magos processzorokat?

Azért, mert az egy magos processzorok gyorsabbak náluk?

Akkor mi értelme lenne a több magnak?

Az egy magos processzorok akkor mennének jól, ha 6-8-10GHz-es sebességgel futnának. De mivel ez nem lehetséges, ezért a fejlesztés a többmagú processzorok irányába indult el még évekkel ezelőtt.


Ha egy program jól van megírva, tud skálázódni, akkor nem csak egy magot fog használni, hanem lehetőleg minél többet.


Viszont manapság még kevés olyan program van, ami kihasznál 2/4 magnál többet.

Ezért felesleges a 6 magos, 8 magos processzor olyan embereknek, akik szinte kizárólag csak olyan alkalmazásokat futtatnak, amik csak 1-2, max 4 magot tudnak kihasználni.


Tehát a felhasználónak tessék utána néznie, h a játékok, amikkel akar majd játszani, mennyi magot képesek kihasználni, vagy ha nem játékra kell a gép, akkor az adott használni kívánt alkalmazásokhoz mire van szükség.

2015. jan. 4. 02:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 SoulEater7797 ***** válasza:

Figyelni kell a processzor felépítését, és a futtatott program optimalizáltságát.

Ugyanolyan felépítés mellett, 100%-os optimalizációnál ez a feltevés elméletben igaz.

2015. jan. 4. 02:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

azt hiszem, hogy igazán jól az utolsó válaszoló értette meg a kérdésem


aki megkérdezte, hogy szerintem miért csinálnak több magos procikat, szerintem vannak sejtéseim.


És igen, természetesen úgy gondoltam, hogy azért, mert lassabbak, és rosszabbak


Azt is tudom, hogy egy gyorsabban számoló proci jobban melegszik, sőt még azt is, hogy több áramot fogyaszt.


A kérdésem ELMÉLETI volt


Köszönöm a válaszokat

2015. jan. 4. 02:38
 8/11 A kérdező kommentje:

kicsit kibővítve a kérdésem


ha van egy n magos (p1) és egy k magos (p2) procim n>k

és n*speed(p1 egy magja) = k*speed(p2 egy magja), akkor lehet valamikor, valamilyen feladatra gyorsabb p1, mint p2?


és egy kicsit leszűkítve, ha n>k, de n = x*k, ahol x természetes szám

2015. jan. 4. 03:24
 9/11 A kérdező kommentje:

mármint az előző két kérdés, ha nincs az alsó kikötés, és ha van.


A válaszokat köszönöm

2015. jan. 4. 03:25
 10/11 A kérdező kommentje:

Basszus, nem használtam a fejem


Most találtam egy problémát, aminél elvileg, sőt talán még gyakorlatban is gyorsabb egy több magos processzor, mint egy egymagos úgy, hogy az egy magos sebessége a másikok sebességének összege


Ez pedig az, hogy gyakran kap több helyről a processzor feladatot.


Így, amíg az egy magosnál várni kell egy feladat befejezésére, a több magosnál egyből indulhat a következő folyamat.


A feltevésemben az volt a nagyon erős hiba, hogy feltettem, hogy a processzor előre tudja, hogy milyen feladatai lesznek, de ha teszem azt, a tőzsdét figyeli, akkor amíg dolgozik az egyik szála, a másik kaphat egy másik feladatot


tehát itt vélhetően a több magos lesz a gyorsabb, bár azért itt is felmerülnek kérdések

2015. jan. 4. 03:35
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!