Még mindig érvényes az amit régen számtech órán tanítottak hogy a számítógépnek mindig be kell dugva lenni mert az adat elvész?
NINCS ELMENTVE -> ELVESZETT
EL VAN MENTVE -> MEGVAN
Egyébként rohadt drágán lehet szünetmentes tápot venni, ami egy nagy akkumulátor, és akkor áramkimaradáskor is megmarad az adatod.
Az elterjedt számítógépekben nincs aksi, tehát ha kikapcsolod, vagy elmegy az áram természetesen törlődnek.
Sóhaj... :D
Ha gépelsz egy szöveget (stb) és elmegy az áram, ám nem mentetted el előzőleg, az elveszik, mert
- nem volt elmentve
- csak a memóriába (ram) tárolta a rendszer.
Ha elmentetted, akkor hetekre, hónapokra, évekre is kikapcsolhatod a gépet, mert
- a mentés a merevlemezen (hdd, winchester)
- vagy pendrive-on, optikai lemezen (ill épp ahova mented) tárolódik.
Minden hagyományos gépben van akkumulátor (gombelem), de nem az a funkciója, ill. nem is lenne rá kapacitása, hogy a felhasználó adatait tárolja. Áramtalanításkor néhány kbyte-os adatmennyiségre vigyáz csupán, ezek a gép alapvető beállításai (bios).
Léteznek akkumulátorok (UPS) ármaszünet esetére is, valóban nagyon nehezek, és az a funkciójuk, hogy a normál mentés és lekapcsolás idejére még fenntartsák az energiát. Rákapcsolt fogyasztó-függő, hogy mennyi ideig képesek erre, nagyságrendileg 0-120 perc.
Ne haragudj, de ha tényleg ezt tanították, akkor a tanár marhára nem értett a számítástechnikához.
A gépeknek kétféle adattárolója van: a memória és a háttértár. A memóriában csak addig tárolódnak a dolgok, ameddig dolgozunk vele. Tehát ha kilépünk a programból, vagy kikapcsoljuk a gépet (nem muszáj kihúzni...), akkor egyből és véglegesen törlődik.
A másik fajta adattároló az úgynevezett háttértár, amiből nagyon sok fajta van. Mindegyiknek közös jellemzője, hogy hacsak meg nem sérül, akkor addig tárolja az adatot, ameddig le nem töröljük vagy felül nem írjuk. Természetesen akkor is, ha kikapcsoljuk a gépet, kihúzzuk a konnektorból, de még akkor is, ha kiszedjük a gépből. Ilyen háttértárak manapság a merevlemez (vincseszter, HDD, ami midnen gépben van), hajlékonylemez, CD, DVD, pendrive, stb.
Viszont van egy sejtésem, hogy mire gondolhatott tanárod. Mégpedig a BIOS beállításokra. Ez a számítógép alapvető beállításait tartalmazza - pontosidő, boot-sorrend, stb -, és nem a felhasználói programokkal létrehozott adatokat. Ezt még manapság is a legtöbb gépben folyamatosan el kell látni árammal, amit vagy egy akkuval, vagy egy gombelemmel oldanak meg. Viszont ez a "win98-korszakban" sem 5 óráig tudta biztosítani az áramellátást, hanem évekig.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!