Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Mi a titka az OSX-nek, ill. a...

Mi a titka az OSX-nek, ill. a MaBook-oknak, hogy olyan gyorsan bootolnak?

Figyelt kérdés

2013. nov. 25. 09:50
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
SSD pl.
2013. nov. 25. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

Egyedi hardver és a ráoptimalizált oprendszer.


Teljesen egyformák, nem úgy mint a PCk.

2013. nov. 25. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 Csxeba ***** válasza:
Igen, utolsónak igaza van. MacBook-ba nem tesznek akármilyen hardware-t, meg van szabva a hardware támogatottság, emiatt nem kell annyi driver modult beépíteni az OSX kerneljébe. Mivel kevesebb driver modult tölt be induláskor, gyorsabban felbootol.
2013. nov. 25. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
de miért, más gépek esetében is elég azt telepíteni, amire szükség van, nem? Vagy más oprendszerek ezt nem tudják vagy nem akarjákmegoldani?
2013. nov. 25. 11:54
 5/12 Csxeba ***** válasza:

Nem egészen. A legalacsonyabb szinten egy operációs rendszeren belül az ún. kernel, vagyis rendszermag van. Inkább Linux példával jövök, mert a Win elég speciális ebből a szempontból


Tehát a kernelt megírják egy programnyelven. Linux kernel konkréta C és Assembly keveréke. Ha megírsz egy kernelt, akkor ahhoz minden egyes hardware-edhez írnod kell firmware-t, vagy driver modult. Na ha te leülnél és megírnád a saját laptopodra, a saját videókártyádhoz, merevlemez típusodhoz, usb portjaidhoz, alaplapodhoz meg kéne írnod a firmware-t. Akkor az az oprendszer futna a te gépeden és slussz. Senki másén.


Mivel egy általános felhasználású oprendszert nem egy bizonyos laptop típusra terveznek, ezért tele van mindenféle elágazásokkal, előre beépített modulokkal és firmware-ekkel a kernelje. Ezáltal kb bármilyen architektúrára fel tudod telepíteni, viszont tele lesz logikai elágazásokkal. Egy lebutított példa:

"HA 64 bites proci, akkor ezt a jelet küldd

HA 32 bites, akkor ezt a jelet küldd". Ez buta példa, de valami ilyesmire gondolj. Minden egyes ilyen elágazást a kernelnek logikailag ki kell értékelni. Ilyen? akkor igaz és ez az ág fut. Amolyan? Akkor hamis és egy másik ág fut.


Na most Mac-eknél szabvány van a hardware-ekre, ezért a Mac OSX kernelben nincs annyi elágazás, tehát kevesebbet számol a géped. Ennyi a varázslat. Mi a hátrány? Hogy csak Mac-re tudsz OSX-et telepíteni, illetve olyan gépre, amit támogat az OSX.


Persze Debian Linuxnál pl megvan az a lehetőséged, hogy (mivel nyílt a Debian forráskódja), ezért konkrétan a te gépedre fordítod le az operációs rendszert, ezáltal viszonylagos gyorsulást érhetsz el. De ez csak ilyen ingyenes, nyílt forráskódú programoknál működik. A Windows, OSX nem ingyenes, a forráskódot nem kapod meg, hanem előre fordított, ún. bináris állományokat kapsz, bennük a megfelelő elágazásokkal.


Így Windows lassú, de mindennel kompatibilis, OSX gyors, de csak Mac-en fut.

2013. nov. 25. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Alapvetően az első válasz a "helyes". SSD-ről a Windows-om is pár mp alatt beboot-ol és elindul rajta minden.


A többi hozzászólás is rendben van, de mivel az SSD/Flash k* gyors, már nem igazán érezhető különbség. Vinyóról az OSX sem töltődik be olyan nagyon gyorsan...

2013. nov. 25. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Egyébként osx-et nem csak MacBook Pro-ra lehet tenni, enm? Tehát feltételek annak a bootolásánál is vannak! Tehát az a válasz tökéletesen szar volt, nem?
2013. dec. 10. 15:27
 8/12 anonim ***** válasza:
Az SSD miatt inkább. De miért is lényeges egy oprendszer boot ideje?? Fontos témaelem úgy vettem észre, de nem értem miért? Erről engem valaki felvilágosíthana! Mert hogy a Photoshop, vagy egy nagyobb 3D, zene, vagy grafikai project mennyi idő alatt indul el az érdekesebb kérdés sztem. Hogy egy oprendszer hány másodperc alatt áll fel?. :O Kit érdekel ez és miért?
2013. dec. 17. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
hát az én munkahelyemen azért használ mindenki mac-et mert ha lecsukod és kinyitod, akkor ugyanott tudod folyatatni ahol abbahagytad
2013. dec. 17. 20:28
 10/12 anonim ***** válasza:
Hát ezaz. :) Én is kb 3-5 havonta rebootolom a macbook-ot és ha kérdik tőlem mennyi a starttime SSD-vel, egyszerűen fogalmam sincsen. Am nem értem minek kell leállítani a gépet nap mint nap. ez egy 1990-es évekből megmaradt szokás. Windows 98 óta (asszem) ATX-es gépeket használunk, amiket nem kell leállítani hanem maguktól készenléti állapotba állnak. A mobil számítógépeknél pedig egyértelmű. Kilépnek a rendszerből azért, hogy készenlétbe tegyék a gépet. Ez tök értelmetlen. :D Alvó mód! A rendszer és a gép is készenlétben.
2013. dec. 18. 01:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!