Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Milyen alkatarészek kellenek...

Milyen alkatarészek kellenek egy müködő számítogéphez (például processzor, HDD) és mi mit szolgál és mit lehet róla tudni (például videókártya memória az micsoda)?

Figyelt kérdés

2013. nov. 6. 17:19
 1/4 anonim ***** válasza:
A videokártyából jön a kép, a memóriában vannak a programok. Nézz gépösszerakó videókat.
2013. nov. 6. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 levis56 ***** válasza:
2013. nov. 6. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 Csxeba ***** válasza:

- CPU (=processzor, =központi vezérlőegység): ez a számítógép logikai központja, ami képes a bináris logikai műveletek elvégzésére.

- RAM (=memória): itt "futnak a programok", ide olvassa be az adatokat a merevlemezről (ld később :D), ez adja át őket a CPU-nak számolásra. Ha áramtalanítják, elvesznek belőle az adatok.

- Háttértárak: hosszabb távon tárolják a dolgokat, ezeket áramtalanítva nem vesznek el az adatok. Innen olvasódnak be a gépeden lévő programok, fájlok a RAM-ba. Több altípusa van, néhány fontosabb:

-- HDD (=merevlemez, =winchester): ez mágneses alapon tárolja a tárolni való adatokat. Ebből nem vesznek el a dolgok, ha áramtalanítják. Amikor bekapcsolod a géped, innen olvassa be a RAM-ba a programokat, pl az operációs rendszert (Windows, Linuxok).

-- Flash alapú háttértárak: pl pendrive, memóriakártya, SSD meghajtó: ezek sem veszítik el az adatokat. Sokkal gyorsabban írhatóak/olvashatóak mint a HDD, de drágábbak és hamarabb elhasználódnak.


Ez a három fő alkatrész kell ahhoz, hogy működjön a számítógép. Ezen kívül még van az alaplap, ami összeköttetést biztosít ezek között az alkatrészek között.


Aztán vannak még a "perifériás" eszközök, amik összeköttetést biztosítanak közted és a géped közt. Ezeket fel szokták osztani:

- kimeneti eszközökre (pl monitor, a számítógép "szól" hozzád ezeken keresztül)

- bemeneti eszközökre (pl billentyűzet, te szólsz a géphez általuk)


A videókártya, hálózati kártya, wifi kártya, ezeket nevezik bővítőkártyáknak, ezek nem az alaplap részei, hanem ahhoz csatlakoztathatóak. Persze manapság már szinte minden gépbe kellenek ezek, úgyhogy már sokszot beleépítik az alaplapba, ilyenkor beszélünk integrált kártyákról.

A videókártya konkrétan a monitor kirajzolásáért felelős. Komolyabb grafikus programoknál már jobb teljesítmény érhető el, ha egy külön kártya kezeli ezeket a dolgokat. Ennek a kártyának egy külön, speciális memóriája és speciális CPU-ja van (ezt hívják videó memóriának és GPU-nak)

2013. nov. 6. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Ezek kellenek:

- alaplap: ez fogja össze az eszközök működésért, ezen vannak a csatlakozók (PS2, USB, Ethernet, JACK, Firewire) illetve a bővítőhelyek (PCI, PCI-E, AGP, stb.), ide kell csatlakoztatni az összes eszközt lényegében. Itt található a BIOS (= basic input/output system - alap be- és kimeneti rendszer) segítségével , ennek segítségével lehet beállítani a konfigurációt (számítógép órája, bootolási sorrend, processzortuning).


- processzor: (CPU= Central Processing Unit - központi feldolgozóegység) - ez hajtja végre a programokat (pl. filmkonvertálás)


- memória: RAM (=Random Access Memory), a számítógép által ideiglenesen lévő adatok és a processzor által végrehajtandó programokat tartalmazza, kikapcsoláskor tartalma elveszik.


- videokártya): (VGA= video graphic adapter - grafikus adapter) ez a megjelenítésért felelős eszköz, tulajdonképpen az információt alakítja át képpé


- merevlemez: adattárolásra használják, nélküle is működik a rendszer, ha pl. Linux LiveCD-ket használsz.

2013. nov. 6. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!