Az FX-8150 most valójában hány maggal rendelkezik? Valaki azt írta, hogy 4fizika van és nem 8. Illetve az igaz, hogy nem sokkal gyorsabb mint egy Intel Core2Quad 3GHz-s?
Pontatlanul megfogalmazva, 4+4 fél.
Bizonyos feladatoknál inkább nyolcmagosként viselkedik, másoknál négymagosként ez az egyedi felépítése miatt van.
Kicsit pontosabban:
A Bulldozer koncepciójának kidolgozása közben elvégzett elemzések azt mutatták, a teljesítménykritikus alkalmazások többsége 80 százalék feletti arányban hajt végre fixpontos műveleteket, vagyis csak kevesebb mint 20 százalékban történik lebegőpontos számítás vagy egyéb adatmanipuláció - logikusnak látszik tehát a nagy helyigényű lebegőpontos egységek megosztása a magok között a helytakarékosság érdekében. Korábban más chipgyártók is próbálkoztak más hasonló fogással, a Sun UltraSPARC T1 processzorban például nyolc mag osztozott egy FPU-n.
Az AMD azonban ennél jóval tovább ment: a vállalat mérnökei a processzormagokat kettes csoportokba szervezte, ezek a csoportok pedig megosztoznak a "frontenden" (utasításbetöltés és dekódolás, elágazáskezelés), valamint egyetlen közös lebegőpontos egységet használnak két 128 bites FMAC egységgel (fused multiply accumulate), illetve a 2 megabájtos L2 cache is közös. Egy két magot tartalmazó modul az operációs rendszerek és az alkalmazások felé azonban két teljes értékű magként látszik, az osztott erőforrások a szoftverek felé teljesen transzparensek és az AMD kommunikációja is két magként hivatkozik rájuk.
A "közösködés" nem csak a szilíciumtakarékosság, hanem az energiatakarékosság oldaláról is előnyös: a processzorok piaci pozicionálását alapvetően meghatározó névleges órajelet leginkább a lebegőpontos számításokat végző kódok által okozott hőfejlődés limitálja, ezért a kevesebb lebegőpontos végrehajtóegység azt is jelenti, hogy kevesebb hő szabadul fel csúcsterhelésen.
4 modulos. Minden modulban van két integer mag (OS szerint ez két mag) és egy FPU.
Az FPU-t a 2 mag meg tudja osztani, vagy az egyik tudja az egészet használni. A Turbo órajel is ezek alapján változik. Így 8 magos, de egy modulon belül megosztott egységekkel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!