Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Egy videokártyánál pontosan...

Egy videokártyánál pontosan milyen dolgok számítanak, hogy elmondhassuk, hogy az egy jó videokártya?

Figyelt kérdés
Elég érdekes kérdés.. Szóval én eddig azt hittem, hogy ha mondjuk van egy 1 Gb-os videokártyám akkor az nagyon király. :D Ami most nekem van: Ati Radeon HD 4600. Gondolom a sok szakértő már mondja hogy elavult, de nekem mint laikusnak el magyaráznátok hogy még az 1 Gb-on kívül mi számít? Mert a játékok gépigényeinél látom, hogy 1 Gb-os videokártya szükséglet kell, de itt az oldalon folyamatosan látom azt is hogy most melyik videokártya a jobb, amikor ez is és az is 1 Gb-os. :D Na jó kicsit túlírogattam a dolgokat, azért remélem érthető, de már este van nekem, elnézést :D Köszönöm a válaszokat.

2012. jún. 26. 23:45
 1/3 anonim ***** válasza:

Nem a gb számítt , 9600GT és a 6850 is 1gigás mégis ég és föld..

Mennyire új gyártmény , sahdere mennyi , mekkora felbontást bír , x hányas , ddr3-as csak vagy GDRR5ös..

2012. jún. 26. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Ezt sokszor leírtuk és leírhatnánk naponta többször is. A videokártya memóriája nem beszédes, mert általában egy generáción belül rápakolnak az alsó kategóriás videokártyákra is annyit, mint a felsőkre. Egy videokártya kora könnyebben megsaccolható csak a memória kapacitás ismeretében, mint a teljesítménye! Ha a memória kapacitáson kívül ismerjük a memória sávszélességet is, az már sokkal beszédesebb (busz szélessége * hatásos órajel azaz például 128bit * 4000MHz = 64 GB/s), mivel az erősebb GPU a nagyobb adatfeldolgozási képesség miatt nagyobb sávszélességet követel meg (olcsó, kis teljesítményű kártyák esetén például látható, hogy 64bit * 800Mhz, míg ugyan annak a szériának a csúcsmodelljén 256bit * 4200Mhz sávszélességből dolgozik a GPU). Persze ez sem pontos teljesítmény mutató, de sokkal többet ér, ha valaki ezt így együtt figyeli, mint ha csak a memória mennyiségét.

A teljesítményért igazából a GPU felelős illetve annak a felépítése/hatékonysága, az árnyaló/számoló egységek milyensége, órajele és mennyisége, a textúrázó és raszterizáló egységek stb. Ezek az adatok sem vethetők össze két különböző felépítésű/generációjú GPU-k között nagy biztonsággal, így a tesztoldalak és elemző cikkek elolvasása elkerülhetetlen. Aki alaposan követi ezeket, annak már nagyjából kialakul a kép egy architektúra képességeiről, a kártyák erősorrendjéről és ezek az adato is beszédesebbé válnak. Egy laikus nem fogja néhány értékből kimatekozni egy ismeretlen kártyáról, hogy mire képes, így mindenképpen legalább egy egyszerűbb teljesítmény teszt átnyálazása javasolt és/vagy egy témában jártas ember/emberek véleményének kikérdezése.


Hogy látszódjon egy példa is témáról, itt egy azonos generációból eresztett, azonos memória kapacitással szerelt, alsó és felsőbb kategóriás kártya közti szembetűnő különbség:


Radeon Hd5450 vs 5850


Tranzisztorok száma: 292M vs 2154M

Számoló egységek: 80 vs 1440

Textúrázó egységek: 8 vs 72

Raszter egységek: 4 vs 32

GPU órajel: 650MHz vs 725MHz

Memória interfész: 64bit vs 256bit

Memória órajel (effektív): 1600MHz vs 4000MHz

Memória sávszélesség: 12,8 GB/s vs 128 GB/s

Memória: 1GB GDDR3 vs 1GB GDDR5

Elméleti számítási teljesítmény (GFLOPS): 104 vs 2088


Persze ezeken felül méretben, fogyasztásban és árban is nagy a különbség, de mindkettő "egygigás" kártya, mégis az egyik házimozi és irodai gépekbe való, a másik meg vérbeli játékos (volt, de még ma sem rossz).

Persze az új HD7000 széria már más felépítésű GPU-t tartalmaz illetve az Nvidia kártyáival sem lehet ezeket az adatokat csak úgy összevetni.


Remélem sikerült rátapintanom a lényegre és érthető voltam, ha nem is hibátlan/hiánytalan.


:)

2012. jún. 27. 01:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
köszi:D
2012. jún. 27. 20:31

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!