Egy videokártyánál pontosan milyen dolgok számítanak, hogy elmondhassuk, hogy az egy jó videokártya?
Nem a gb számítt , 9600GT és a 6850 is 1gigás mégis ég és föld..
Mennyire új gyártmény , sahdere mennyi , mekkora felbontást bír , x hányas , ddr3-as csak vagy GDRR5ös..
Ezt sokszor leírtuk és leírhatnánk naponta többször is. A videokártya memóriája nem beszédes, mert általában egy generáción belül rápakolnak az alsó kategóriás videokártyákra is annyit, mint a felsőkre. Egy videokártya kora könnyebben megsaccolható csak a memória kapacitás ismeretében, mint a teljesítménye! Ha a memória kapacitáson kívül ismerjük a memória sávszélességet is, az már sokkal beszédesebb (busz szélessége * hatásos órajel azaz például 128bit * 4000MHz = 64 GB/s), mivel az erősebb GPU a nagyobb adatfeldolgozási képesség miatt nagyobb sávszélességet követel meg (olcsó, kis teljesítményű kártyák esetén például látható, hogy 64bit * 800Mhz, míg ugyan annak a szériának a csúcsmodelljén 256bit * 4200Mhz sávszélességből dolgozik a GPU). Persze ez sem pontos teljesítmény mutató, de sokkal többet ér, ha valaki ezt így együtt figyeli, mint ha csak a memória mennyiségét.
A teljesítményért igazából a GPU felelős illetve annak a felépítése/hatékonysága, az árnyaló/számoló egységek milyensége, órajele és mennyisége, a textúrázó és raszterizáló egységek stb. Ezek az adatok sem vethetők össze két különböző felépítésű/generációjú GPU-k között nagy biztonsággal, így a tesztoldalak és elemző cikkek elolvasása elkerülhetetlen. Aki alaposan követi ezeket, annak már nagyjából kialakul a kép egy architektúra képességeiről, a kártyák erősorrendjéről és ezek az adato is beszédesebbé válnak. Egy laikus nem fogja néhány értékből kimatekozni egy ismeretlen kártyáról, hogy mire képes, így mindenképpen legalább egy egyszerűbb teljesítmény teszt átnyálazása javasolt és/vagy egy témában jártas ember/emberek véleményének kikérdezése.
Hogy látszódjon egy példa is témáról, itt egy azonos generációból eresztett, azonos memória kapacitással szerelt, alsó és felsőbb kategóriás kártya közti szembetűnő különbség:
Radeon Hd5450 vs 5850
Tranzisztorok száma: 292M vs 2154M
Számoló egységek: 80 vs 1440
Textúrázó egységek: 8 vs 72
Raszter egységek: 4 vs 32
GPU órajel: 650MHz vs 725MHz
Memória interfész: 64bit vs 256bit
Memória órajel (effektív): 1600MHz vs 4000MHz
Memória sávszélesség: 12,8 GB/s vs 128 GB/s
Memória: 1GB GDDR3 vs 1GB GDDR5
Elméleti számítási teljesítmény (GFLOPS): 104 vs 2088
Persze ezeken felül méretben, fogyasztásban és árban is nagy a különbség, de mindkettő "egygigás" kártya, mégis az egyik házimozi és irodai gépekbe való, a másik meg vérbeli játékos (volt, de még ma sem rossz).
Persze az új HD7000 széria már más felépítésű GPU-t tartalmaz illetve az Nvidia kártyáival sem lehet ezeket az adatokat csak úgy összevetni.
Remélem sikerült rátapintanom a lényegre és érthető voltam, ha nem is hibátlan/hiánytalan.
:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!