Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Commodore-ok/ZX-ek jó gépek...

Commodore-ok/ZX-ek jó gépek lennének?

Figyelt kérdés
Ha bővíthető lenne a memória és vezérlő is lenne hozzá természetesen?
szept. 16. 16:52
1 2 3 4
 11/35 anonim válasza:

Úgy látom a válaszolók között egy sem akad, aki ténylegesen programozott volna Commodore 64-en!


A c64 alapból tényleg csak 64K címzést tudott. De az 1-es memóriacím megfelelő bitjének magasra állításával a teljes rendszert tartalmazó ROM helyett egy RAM-ot kezdett használni, amire átkapcsolás előtt át kellett másolni a teljes rendszert. Innentől kezdve pedig tetszőlegesen módosítható volt minden! A fejlesztők első dolga volt akkoriban egy olyan kiegészítés, ami a 4 bájtos hexadecimális címzést megduplázta 2x4 bájtra, innentől pedig nem 64Kb, hanem 2 GIGABÁJT volt a maximálisan címezhető tárterület. Léteztek hozzá winchesterek is, a Seagate ST 506/412, amik 5, és 10 Mb kapacitásúak voltak.


[link]


Volt továbbá hozzá IDE interface is, az IDE64. Ez 2x128 GIGABÁJT! elérését tette lehetővé a C64-nek, IDE porton.


[link]


És mivel a C64 rendszere teljesen nyitott volt, így bár ennek az interface-nek volt saját operációs rendszere, de az összefűzésre került a c64-ével, kibővítve azt! Tehát nem más hardware dolgozott, hanem a C64!



A mai számítástechnikát ismerőkkel szinte képtelenség megértetni a Commodore64 rendszerének felépítését. Maga a struktúra szinte 100%-ban eltér. A mai gépekkel a századrészét sem tudjátok megtenni annak, amit a C64-el. Az szándékosan fejleszthetőre volt tervezve, minden lehetőség nyitott volt. A maiakat szándékosan fejleszthetetlenre tervezik, vegyél szépen másikat!

szept. 18. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/35 anonim ***** válasza:
Szerintem meg inkább értékelned kéne, hogy vettük a fáradságot válaszolni a hülye kérdésedre. Platformokat ajnározni (meg panaszkodni) nem ez a megfelelő fórum.
szept. 18. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/35 anonim válasza:

Egy IDEI újítás a C64 fanoknak!


Commodore 64 számítógéphez YPbPr, vagy RGB videó kimenet.


Ez alapból csak a C64 képét teszi át, de innen már csak egy lépés a video-szegmensek átállítása a C64-ben, és hamarosan mehet a HD! 🤣


Ez a nyavajás C64 az istennek sem akar "megdögleni"! 🤣


[link]

szept. 18. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/35 anonim válasza:

Azért az is elgondolkodtató, hogy azok közül a C64-ek közül, amiket a mai napig fejlesztgetnek, a legfiatalabb is LEAGLÁBB 30 éves!


És még mindig bírják!

szept. 18. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/35 anonim ***** válasza:

A C64 jó alkatrészekből lett összerakva, tartósra tervezve. És mivel rendelkezésre állt a teljes technikai leírás, így nagyon sok trükköt tudtak alkalmazni a bővítésre, moddolásra, stb.

Maga a Commodore lehetne meghatározó márka akár ma is, ha annak idején Tramiel marad az élen. De sajnos amikor egy pénzember kerül egy nagyvállalat élére, az általában hanyatlást jelent. A Commodore esetében is a költségcsökkentés címén leállították az Amiga fejlesztését, ami kb az egyetlen kiút lett volna a csődből.

Ha akár Tramiel, akár egy hozzá hasonló lelkes CEO viszi tovább a céget, akkor talán a PC és a MAC mellett a Commodore lenne a harmadik nagy számítógépgyártó.

szept. 18. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/35 anonim ***** válasza:
Ilyen mi lett volna ha típusú meséket az Amigáról már 25 éve is olvastam... Hiába volt jó hardver, ha elsősorban játékokat fejlesztettek rá, abból pedig nem nagyon lehet megélni hosszú távon. Mac-re volt minden, MS Office, Photoshop... Ezzel nem a rendszerüket dicsérem, tudom, hogy sok szempontból le volt maradva.
szept. 18. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/35 anonim ***** válasza:

Voltam Amigán jó szoftverek sok területen (Lightwave 3D, Pagestream, DeluxePaint, CAD szoftver, zenei szoftverek), de még a Mac-nél is drágább volt a hardver, amin profin futottak ezek, így a tehetősebb stúdiók inkább Mac-et, a kevésbé tehetősek pedig Windows PC-t használtak. Volt UNIX-os Amiga (SystemV-vel), de az is sokkal drágább volt, mint a társai és jobbnak meg nem mondanám.


De hogy hol cseszték el, azt már senki nem boncolja ki... a CD32 mint játékkonzol sem volt rossz, csak a SEGA meg a Nintendo jobban tudta csinálni.


Volt tehát potenciál benne, de másfelé fordult a világ és nem tudta a Commodore ezt lekövetni.


A Spectrumról nem is beszélve, ők még a 16 bites érába sem tudtak/akartak belekóstolni (legalább is nem hallottam ilyesmiről).

szept. 18. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/35 anonim válasza:

#15-nek:


Szinte biztos, hogy "PC" nem lenne. Csak Commodore és MAC.


Azt tudod hogy ki gyártotta a commodorok basic-jét?


A MICROSOFT!

szept. 22. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/35 anonim ***** válasza:
#18 Tudom, hogy a Basic interpretert a Microsoft írta, a C128 bejelentkező képernyőjén konkrétan rajta is van. A 90-es évek elejéig az otthoni számítógépek terén a Commodore messze verte az IBM-et, mert a PC-k jóval drágábbak voltak és főként üzleti- nem pedig játékprogramokra volt kihegyezve. De ha a Commodore túlél, attól a PC még nem halt volna ki szerintem.
szept. 22. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/35 anonim válasza:

#19-nek:


Szerintem a Commodore megölte volna a PC-ket. Már eleve a DOS is a Commodore 1541-es floppy-meghajtójában volt. És míg a PC-k memóriakezelése indirekt, addig a commodore-é közvetlen. Vagyis például ugrásnál nem úgy adod meg hogy "rövid", "közeli", vagy "távoli", amik 1,2, illetve 3 bájt ugrást jelentenek, hanem közvetlenül az ugrás helyének tárcímét adod meg.


A Commodore a teljes memóriát úgy kezelte, mint a mai PC-k a cache-ramot!


Ez a struktúra, azonos órajel mellett többszörösen gyorsabb, mint az indirekt. És bár a Commodore nem ismerte a multitaskingot, de a vele egy időben létező Enterprise 128 már igen. Tehát valszeg az lett volna a következő lépés.

szept. 24. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!