Commodore-ok/ZX-ek jó gépek lennének?
Úgy látom a válaszolók között egy sem akad, aki ténylegesen programozott volna Commodore 64-en!
A c64 alapból tényleg csak 64K címzést tudott. De az 1-es memóriacím megfelelő bitjének magasra állításával a teljes rendszert tartalmazó ROM helyett egy RAM-ot kezdett használni, amire átkapcsolás előtt át kellett másolni a teljes rendszert. Innentől kezdve pedig tetszőlegesen módosítható volt minden! A fejlesztők első dolga volt akkoriban egy olyan kiegészítés, ami a 4 bájtos hexadecimális címzést megduplázta 2x4 bájtra, innentől pedig nem 64Kb, hanem 2 GIGABÁJT volt a maximálisan címezhető tárterület. Léteztek hozzá winchesterek is, a Seagate ST 506/412, amik 5, és 10 Mb kapacitásúak voltak.
Volt továbbá hozzá IDE interface is, az IDE64. Ez 2x128 GIGABÁJT! elérését tette lehetővé a C64-nek, IDE porton.
És mivel a C64 rendszere teljesen nyitott volt, így bár ennek az interface-nek volt saját operációs rendszere, de az összefűzésre került a c64-ével, kibővítve azt! Tehát nem más hardware dolgozott, hanem a C64!
A mai számítástechnikát ismerőkkel szinte képtelenség megértetni a Commodore64 rendszerének felépítését. Maga a struktúra szinte 100%-ban eltér. A mai gépekkel a századrészét sem tudjátok megtenni annak, amit a C64-el. Az szándékosan fejleszthetőre volt tervezve, minden lehetőség nyitott volt. A maiakat szándékosan fejleszthetetlenre tervezik, vegyél szépen másikat!
Egy IDEI újítás a C64 fanoknak!
Commodore 64 számítógéphez YPbPr, vagy RGB videó kimenet.
Ez alapból csak a C64 képét teszi át, de innen már csak egy lépés a video-szegmensek átállítása a C64-ben, és hamarosan mehet a HD! 🤣
Ez a nyavajás C64 az istennek sem akar "megdögleni"! 🤣
Azért az is elgondolkodtató, hogy azok közül a C64-ek közül, amiket a mai napig fejlesztgetnek, a legfiatalabb is LEAGLÁBB 30 éves!
És még mindig bírják!
A C64 jó alkatrészekből lett összerakva, tartósra tervezve. És mivel rendelkezésre állt a teljes technikai leírás, így nagyon sok trükköt tudtak alkalmazni a bővítésre, moddolásra, stb.
Maga a Commodore lehetne meghatározó márka akár ma is, ha annak idején Tramiel marad az élen. De sajnos amikor egy pénzember kerül egy nagyvállalat élére, az általában hanyatlást jelent. A Commodore esetében is a költségcsökkentés címén leállították az Amiga fejlesztését, ami kb az egyetlen kiút lett volna a csődből.
Ha akár Tramiel, akár egy hozzá hasonló lelkes CEO viszi tovább a céget, akkor talán a PC és a MAC mellett a Commodore lenne a harmadik nagy számítógépgyártó.
Voltam Amigán jó szoftverek sok területen (Lightwave 3D, Pagestream, DeluxePaint, CAD szoftver, zenei szoftverek), de még a Mac-nél is drágább volt a hardver, amin profin futottak ezek, így a tehetősebb stúdiók inkább Mac-et, a kevésbé tehetősek pedig Windows PC-t használtak. Volt UNIX-os Amiga (SystemV-vel), de az is sokkal drágább volt, mint a társai és jobbnak meg nem mondanám.
De hogy hol cseszték el, azt már senki nem boncolja ki... a CD32 mint játékkonzol sem volt rossz, csak a SEGA meg a Nintendo jobban tudta csinálni.
Volt tehát potenciál benne, de másfelé fordult a világ és nem tudta a Commodore ezt lekövetni.
A Spectrumról nem is beszélve, ők még a 16 bites érába sem tudtak/akartak belekóstolni (legalább is nem hallottam ilyesmiről).
#15-nek:
Szinte biztos, hogy "PC" nem lenne. Csak Commodore és MAC.
Azt tudod hogy ki gyártotta a commodorok basic-jét?
A MICROSOFT!
#19-nek:
Szerintem a Commodore megölte volna a PC-ket. Már eleve a DOS is a Commodore 1541-es floppy-meghajtójában volt. És míg a PC-k memóriakezelése indirekt, addig a commodore-é közvetlen. Vagyis például ugrásnál nem úgy adod meg hogy "rövid", "közeli", vagy "távoli", amik 1,2, illetve 3 bájt ugrást jelentenek, hanem közvetlenül az ugrás helyének tárcímét adod meg.
A Commodore a teljes memóriát úgy kezelte, mint a mai PC-k a cache-ramot!
Ez a struktúra, azonos órajel mellett többszörösen gyorsabb, mint az indirekt. És bár a Commodore nem ismerte a multitaskingot, de a vele egy időben létező Enterprise 128 már igen. Tehát valszeg az lett volna a következő lépés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!