Egy Ryzen 7600x -nak meddig lehet levinni a maximális fogyasztását underclock/undervolt -al?
El lehet jutni vele egy intel 13100 fogyasztási szintjére (miközben gyorsabb marad annál)?
Minipc -t akarok építeni egyébként.
Ryzen 7600x 105W és a 13100 fogyasztási szintjére 60W.
A nagyobb kérdés a hűtés.
Ryzen 5 5600 jobban járnál, nincs melegedés 65w fogyasztás és elég erős proci.
Attól fögg milyne körülmények között érted a teljesítményt. A 13100 all-core loadon 65Wattot vesz fel, míg a mezei 7600 87Wattot. 87 Wattból a teljesítménye 80%-kal magasabb, mint a 13100-nak.
A 45W-os TDP kerethez tartozik 61W PPT, szerintem itt is kényelmesen gyorsabb lenne, mint a 13100 mert a teljesítménykeret harmadát veszti el csak. Ugyanez igaz a 7600X-re is, az csak annyival tér el a non-X-től, hogy magasabb a TDP kerete.
Undervoltolni sem feltétlen szükséges, elég ha csak a TDP keretet vagy a PPT változtatod meg és máris limitáltad a procit.
Mi pontosan a cél? Mini pc-hez nem szükséges underclock. Negatív 10-20-as értéket érdemes beállítani a curve optimiserben (~undervolt), de annyi elég. Egy ilyen hűtő simán elviszi:
És itt kiderült, hogy Kontár ezt sem érti és offol mindenféle hülyeséget, ráadásul még a saját linkje is ellentmond neki.
Tök komolyan kérdem: te ezt miért csinálod?
4,8:Az interneten láttam videókat mini pc -kről. Az egyikben összerakott a csávó egy buildet low profile rtx 4060 -ból + ryzen 7600 -ból.
Ezt a speciális tápot használta, ami kicsi, könnyű és halk:
A videóban összerakott géppel viszont az volt a gond, hogy majdnem elérte a 250 wattot és erősen melegedett is.
Nekem már van egy ryzen 7600x -em, ami ráadásul többet fogyaszt, mint a sima 7600.
Itt jön képbe a undervolt/underclock ötlete. A lényeg, hogy a cpu -t lefaragnám amennyire tudom a biosból, míg a gpu maradna “stock” - mivel linuxon is használnám ahol nincs szoftveres tool + gaming miatt is kell a gpu teljesítmény.
Kérdés hogy egy underclock + undervolt 7600x hol lenne mondjuk egy olcsóbb cpu -hoz képest
Akkor fussunk neki újra.
A Ryzen 5 7600X és a Ryzen 5 7600 gyakorlatilag ugyanaz a processzor. A 7600 gyári alapbeállítások mellett 88Wattot vehet fel az alaplapról, az X-es modell maximum 142Wattot, a valós fogyasztásuk max all-core teherlés alatt 88Watt és ~115-116Watt. Ilyenkor órajelben 3+ körüli eltérés van a kettő között, de az all core teljesítményük közötti különbség átlagban 2% alatt van ( néhány alkalmazásban előjöhet 4-5 % is )
Ha a BIOSban egy kattintással átállítod a socket power limitet a 7600-nak megfelelőre akkor máris spóroltál 30Wattot és vesztettél max 2%-ot all-core teljesítményben.
A te szempontodból a felvett teljesítmény a lényeges, az UC és UC csak ezek finomítására szolgál. Meg tudod határozni mekkora socket powert ( PPT) engedsz a processzornak és annak annyi lesz a fogyasztása, a bios pedig az energiakereten belül addig küldi a procit ameddig tudja.
Az undervolt lényege csak annyi, hogy az alaplapok általában feleslegesen túlfeszelik a processzort ami miatt hamarabb elmelegszik és hamarabb eléri a teljesítménykorlátot. Ha a 88 Wattot lentebb állítod 70 Wattra akkor a túl sok feszülség miatt valszeg már az órajelek is esni fognak és ilyenkor kell elkezdeni undervoltolni. Nálam a biosban állítható egy offset ( Asus ) ahol megadsz egy értéket - a te esetedben negatívat- hogy mennyivel csökkentse a default Vcore-t és ha a proci bírja akkor a fogyasztás csökkent, az órajel pedig magától emelkedik mivel a Ryzenknél a bios folyamatosan kitolja az órajelet a lehetséges maximumig.
Underclockolni nem kell, az automatikusan végbemegy ahogy szabályozos a socket powert és a feszültséget. Hogy melyik proci mennyit tud menni lefelé az mindig az adott processzor függvénye, típuson belül is nagyon nagy a szórás.
Ezek a dolgok amiket leírtam általánosan igazak all-core terhelésekre, a játékok viszont nem ilyenek, azok nem terhelnek folyamatosan minden magot. Az RTX4060 egy viszonylag gyenge kártya a Ryzen 5 7600X-hez, ha igazak a videóban látható adatok akkor játékok alatt egy teljesen alap beállításokon futó 7600X sem eszik többet 65 Wattnál játék közben:
https://www.youtube.com/watch?v=9C5j-QFzDl8
Az RT+DLSS beállításoknál kezd el 70W fölé menni a teljesítmény, alap beállítások esetén. Az a Ryzen 7600X ami egy 3D render vagy szimuláció esetén 116Wattot bekajál, játékok alatt csak 50-70Wattot eszik. Ha lekorlátozod 70 Wattra akkor a processzorigényes munkában valszeg nagyon gyengén fog teljesíteni, viszont a játékok alatt nem fogsz semmit észrevenni.
Az alap RTX4060 120Watt körül fogyaszt, e mellé a Ryzen 5 7600X alapon belefér a 200Wattba alapon ( leszámítva a sokat emlegetett fogyasztási tüskéket a videokártáyknál ), a 250Wattos táp valóban határeset lesz.
Ha leviszed a teljesítménykorlátot 50Watt környékére az még játékokban nem nagyon fog nagy törést okozni, játék függvényében 5-20% bukóban leszel az mondjuk Ryzen 5 5600 szint kb. Ki kell tesztelni azokkal a játékokkal, amikkel te játszol. Viszont az ilyen alacsony PPT az valszeg megöli az all-core teljesítményt, ott már 40-60% zuhanás is várható :D
Csak alap dolgokra és játékra sztem használható így is. A processzorigényes játékokban is hozná a Ryzen 5 5600 szintjét, a kevésbé cpu-heahy játékoknál pedig a saját gyári teljesítményét.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!