Lehetne-e létjogosultsága hőszivattyús asztali PC hűtésnek?
Előre leszögezném, hogy nem értek hozzá, és jó eséllyel azért nincs ilyen, mert nem érheti meg és nem azért, mert nem találta még ki más korábban. Elméleti síkon érdekel a téma viszont.
Koncepció: A gép hermetikusan le van zárva, így nem kerülhet bele por sem. A belső ventillátorok munkáját kisegíti egy - a gépházat kiegészítő hőszivattyú (akár belül, akar kívül, csak messzebbről), ami a belül összegyűlt hőt kivezeti.
Előnyök:
-Jobb hűtés
-Kevésbé, vagy egyáltalán nem porosodna, mert hermetikusan el lenne zárva
-A hőt akár szobán kívül is ki lehet vezetni, ha "split klíma" szerűen műkődne, ezáltal nyáron nem fűtené a szobát, télen meg lehetne a szobába is vezetni.
Hátrányok:
-Drágább lenne
-Kifejezetten erre tervezett gépház kellene, ami miatt még drágább lenne
-Idő kell neki, míg hatékony működésbe lép (egy klímának is kell kb 5 perc)
-A páralecsapódás, elvezetés problémáját is meg kellene oldani (a no-frostos hűtők esetében a hűtőkompresszorra vezetik rá páralecsapódást)
-Egyeseknek zavaró lehet a hangja amikor beindul, ha nem sikerül megoldani, hogy csendes legyen. Bár a hűtők sem vészesek manapság, de azért hangosabb lenne egy ilyen rendszer
Érdekel, hogy milyen egyéb előnyei, hátrányai lehetnek egy ilyen megoldásnak. A szervertermek esetében alkalmazzák ezt, bár ott az egész termet hűtik. High-end, kőgazdag gamerek vagy erős PC felhasználók (pl videóvágósok) esetében reális lehet ilyen megoldás a jövőben?
Engem a pumpás folyadékhűtés is lenyűgözött, 20 éve nem volt még ilyen tudtommal.
Reális, hogy hőszivattyús PC hűtés mainstream legyen a jövőben mint a pumpás folyadék hűtés?
Nincsen. Extrém OC-nél használják bizonyos esetekben, de aki ilyen szinten tolja, annak már a folyékony nitrogén se gond. Folyamatos használatra sincs igazán értelme. A pára még meg-megoldható, de a fogyasztása miatt értelmetlen, pláne a vele járó munka miatt is. Amúgy megoldható, pl Linusék nemrég csináltak egy ilyen gépet, bár nem klasszikus töltőgázos, hanem hűtőfolyadékkal van töltve a klíma, így a cél vele tényleg csak az alacsony hőmérsékletek tartása, és nem az elmozdulás a negatív fokok irányába.
Ha hermetikus elzártság kell, akkor manapság vízbe merített szerverek telepítése van terjedőben. Ebből inspirálódva készített DIY Perks egy vízbe meríthető gamer PC-t:
Ennek se látom igazán értelmét amúgy. Főleg, hogy ugye télen kifejezetten jól is jön, hogy az „elégetett” áram hője a szobában marad, ahogy te is mondod. Tehát csak nyáron gond a melegedés. Szintén Linuséknak erre is van egy projektjük amúgy. Az úszómedence vizével hűtik az otthoni szervert (ez is egy működő megoldás... Debrecenben van most egy ilyen pl). Jól meg is szívták, mert közvetlenül kötötték a csöveket a rendszerre, így azonnal el is tömődött a proci lamelláknál a rendszer 😂 most rájöttek, hogy egy minél rövidebb, tiszta rendszer kell, és egy hőcserélőn lehet kapcsolódni a medencéhez. Itt a gép tehát folyamatosan bent van, és te döntöd el igazán, hogy rácsatlakozol-e a külső rendszerre. Hülye egy bonyolított dolgok ezek, semmi értelme, miközben az AMD procik levegővel is hűthetőek. Még a threadripper is akár.
Szerintem jó ötlet a porosodás elkerülése végett.
Amikor olvastam, egy gamer PC toronyra gondoltam, aminek az oldalfalai hűtőborda szerűek. A belső hőt rányomná a külső nagy felületű hűtőborda falakra. Akár ilyen peltier technológiával is, bár annak rossz a hatásfoka.
Akár a hangszigetelésen is lehetne ilyennel javítani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!