RAM drive-ot tervezek létrehozni a gépemen a "RamDisk" nevű programmal, hogy egyes dolgokat gyorsabban tudjak kezelni, mint az egyébként sem lassú, de RAM-hoz nem mérhető NVMe SSD-vel. Milyen lehetőségek rejlenek ebben? Miket lehet/érdemes csinálni?
Az asztali PC-men "64GB KINGSTON FURY Beast RGB DDR5 6000MHz" RAM van, ami elég combos. Kifejezetten azért a célért vettem, hogy a rendszeren felül saját célokra tudjam a gépet a lehető legpörgősebben használni, azonban a RAM drive adta lehetőségek számomra még ismeretlenek és szeretném jobban megismerni egy olyan által, aki már ezt használja.
Konkrét kérdéseim:
-Lehet/érdemes-e bizonyos szoftvereket, mint pl: Photoshop, Premier Pro, Steam-ről játékokat erre telepíteni, hogy a legjobb betöltési idő és használati élményt nyújtsa?
-Mikre kell odafigyelni?
A gyorsindítást tudtommal ki kell kapcsolni ahhoz, hogy az adat ne vesszen el a RAM-ból, hanem SSD-be elmentse és minden újraindítás esetén visszatöltse. Azonban ebben sem vagyok biztos.
Milyen egyéb dolgokat lehet, illetve érdemes csinálni egy ilyen RAM drive-val? Miket nem érdemes?
"A gyorsindítást tudtommal ki kell kapcsolni ahhoz, hogy az adat ne vesszen el a RAM-ból, hanem SSD-be elmentse és minden újraindítás esetén visszatöltse. Azonban ebben sem vagyok biztos."
Nem ismerem az adott segédprogramot, de önmagában a ramdiszk tartalma NEM fog lementődni sehová. Akkor sem, ha a gyorsindítás ki van kapcsolva. Igazából pont ez az eredeti lényege a ramdiszknek: biztosít egy nagyon gyors, de ideiglenes tárolót. Ettől függetlenül persze lehet ilyen extra funkciója a ramdiszket kezelő segédprogramnak, de erről az adott szoftver leírása tud tájékoztatást adni.
Hogy lehet-e erre szoftvereket telepíteni? Igen, minden bizonnyal. De nem vagyok benne biztos, hogy érdemes is. 64 GB RAM-ból tényleg ma még elég durva mennyiség, de háttértárból már korántsem olyan eszeveszettül sok. főleg, hogy nyilván nem akarod mind a 64-et ramdiszknek adni, mert akkor meg munkamemóriából lesz kevés. Szóval mondjuk... ha 32 GB-ot adsz ramdiszknek, arra mennyi dolog is férne rá? Mondjuk a Photoshop a leírás szerint 20 GB tárterületet igényel. Oké, lehet, hogy kicsivel a valóságban kevesebbet, de nagyságrendileg ennyit. Maradt bő 12 GB-od a "lemezen". Felteszel 2-3 közepes méretű játékot rá, és meg is telt. De ami ennél is nagyobb probléma, hogy ha tényleg ezt a mentegetős megoldást sikerül beállítanod, akkor így minden rendszerindítás egy 32 GB-os másolással fog kezdődni. Lassítod a boot-időt úgy, hogy egyáltalán nem is biztos, hogy a ramdiszken levő programokat fogod használni. Amit nyernél az egyik helyen, azt többszörösen elveszíted a másikon.
Én használok ramdiszket - sőt, igazából már évtizedek óta alap, hogy beállítom -, de csak ideiglenes tárolóként. Ami eredetileg is a célja volt. Amikor olyan fájlokkal dolgozok, amiket munka után úgyis kitörölnék. Vagy legalábbis nagy részük utánna már nem kellene.
Tekintve, hogy egy játék önmagában nagyobb lehet, mint 64GB, így azokat nem raknék rá. Más programnál meg nem hiszem, hogy a program betöltési sebessége annyit számítana. Azt is vedd figyelembe, hogy minél nagyobb a ramdisk, annál kevesebb szabad RAM-od lesz a futó programoknak.
Én egyszer egy szimulációt csináltam, ahol az eszement mennyisége a logolásnak a szimuláció sebességének a rovására ment, na ott jól jött a ramdisk.
Most megnéztem, 2,22 GB-t foglal a Photoshop az SSD-n telepítve. (2019-es változat). Ez még nem is lenne sok.
Persze, azzal tisztában vagyok, hogy ezzel együtt annyival kevesebb használható terület lesz elérhető a RAM-ból.
Ezzel együtt a PC-hez tervezek venni egy szünetmentes tápot is, hogy ha áramszünet lenne (ami egy laptopnál nem probléma) akkor ne vesszen el a munka, ami a RAM-ban van. Közben eszembe jutott ez is, mint hátrány, amire érdemes odafigyelni.
A munka amúgy is a RAM-ban tárolódik, a PS betöltés után szintén a RAMban pihen és a PS-t elég napjában egyszer elindítani, egyszer betölt és kész. Amit a PS-be töltesz be azt úgysem ramdiskről töltöd be és ha valami komoly kamerád van egy raw kép akkor sem nagyon lesz több ( szerintem )100-150MBnál de legyen valami ultranagy raw ami fél giga, az NVMe SSD-k tudnak olvasni akár 4-5-6000MB/sec-kel is.
A kép betöltése a processzor miatt lassú ( a PS javarészt 1 szálat használ), nem a körítés miatt.
A Premiere pro kb ugyanez a helyzet, teljesen értelmetlen ahogy a játékok számára is. Komolyabb rendernél a Premiere Pro simán beránt 32GB RAM-ot, a maradék 32-ben lenne a rendszer meg a forrásfájlok? Bele sem férnek együtt...
A ramdisk nem ilyen felhasználásra való, az akkor hasznos ha a számítási műveletek brutálisan nagy lemez írás/olvasási sebességet igényelnek, amihez van 1-2TB 8-12 csatornás RAMod aminek a sávszélessége 300-400GB/sec.
Ma már kb fillérekből tudsz csinálni 4 slotos m2 adapterrel 4 lemezes SSD raidet és ha a legolcsóbb 250GB-os pci-e 4.0 SSD-ket hányod bele akkor is meglesz a 12-18GB/sec sávszél, ami normál földi halandó számára brutális overkill.
Processzorom biztosan lassú volt, mert eddig notin dolgoztam egy i5-1035G7-en, erről váltok asztali PC-re, amin már i7-14700K lesz.
Eddig 16GB ramom volt, azonban a photoshop néha bekajált az SSD-imből időnként 40-60 gb-nyi területet is.. ezt szerettem volna elsősorban elkerülni a 64 GB rammal, de innen jött az ötlet, hogy amikor épp ezt nem használom ki, akkor esetleg ram drive-ként másra.
Ahogy az utolsó mondatodban írtad, RAID 0-ban gondolkodtam ettől függetlenül csak nem akartam elhinni, hogy így elméletben legalábbis lehet növelni addig az SSD-k sebességét, hogy lenyomja egy gyorsabb RAM teljesítményét is (1v1-ben ugyanis a RAM nyer egyértelmű, mert a leggyorsabb NVM-e SSD-nek is azt hiszem 5-6 ezer MB/s adatátviteli sebessége van, míg egy RAM ennek a többszöröse lehet).
Ha most utoljára esetleg hülyeséget írtam, kérlek javíts ki.
A DDR5-6000 valahol 90GB/sec körül van, az SSD RAID nyilván nincs ilyen gyors ( esetleg egy SANban), de nem is kell ilyen gyorsnak lennie.
Amikor a Photoshop nagyra nő akkor ki kell takarítani a temp könyvtárából a régi munkák maradványait. A RAMDISK az nem klasszikus tároló, ha kell az összes RAM akkor mindent mentenél SSDre, hogy felszabaduljon? Ez teljesen logikátlan :)
SSDt amúgy is olcsóbb venni, mint RAMot. 30-40 000 forintnyi RAMmal kiváltani 15 000 forintnyi SSDt nem túl jó üzlet.
Normál munkánál semmi szükség, főleg azoknál amiket te leírtál. Az nvme SSDk sebessége a felsoroltakra bőven elég.
A 1035G7-hez képest a 14700K egy atomerőmű.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!