Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Külső Winchesternél mit...

Külső Winchesternél mit jelent az a bizonyos 2TB-os határ?

Figyelt kérdés

Azt mondták nekem, hogy ne vegyek 2TB-osnál nagyobbat, mert azt nem mindegyik gép tudja kezelni vagy másképp kell formázni vagy fogalmam sincs, mi az oka, csak ennyi maradt meg bennem.

Viszont szükségem lenne egy nagyobbra 4-6-10 TB is akár, és érdekelne, hogy mi a gond pontosan.


Ha 4-6 TB-osat veszek, akkor mi lesz más ahhoz képest, mintha több 2TB-osat vennék? Csak a formázása esetleg vagy tényleg teljesen másképp működik a nagyobb?



2023. okt. 24. 22:28
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
MBR táblával fromázott lemezekre volt 2TB-os határ, GPT-nél nincs ilyen gond. Nyugodtan vehetsz 2TBnál nagyobbat is, gond nélkül menni fog.
2023. okt. 24. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
15%

Sok régi USB2 dokkoló /hdd ház /kábel hibás és nem számoltak a tervezésükkor 2TB nál nagyobb lemezekre, így ha olyat teszel bele adatvesztést okozhat.

Szerencsére az USB3 típusokra ez már nem jellemző.

2023. okt. 25. 02:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

#2: Ez részben igaz (mondjuk én olyan USB kábelt még nem láttam, ami 2 TB-ig működött volna, onnantól meg nem), de probléma tényleg csak a régebbiekkel szokott lenni, illetve a kérdésben külső merevlemez szerepelt, nem pedig egy külön megvett (belső) HDD dokkolóval használva.

Egyébként meg #1-nél a pont. Minden ismertebb mai oprendszer kezeli már a GPT sémát, ez legfeljebb akkor lenne gond, ha XP-vel akarnád használni.

2023. okt. 25. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

oké köszi, de mit jelent a GPT séma?

az tuti, hogy nekem is van a gépen?


és akkor pl egy 10 TB-os külső winyót is nyugodtan formázzak le exFAT-ban és az úgy jó lesz?

2023. okt. 25. 10:29
 5/11 anonim ***** válasza:
Gépen nem lesz gond. Akkor lehet probléma ha nem számítógépre akarod kötni, hanem mondjuk tévére, set top boxra, routerre, vagy bármire ami nem számítógép, mert azok vagy lekezelik a GPT-t vagy nem és ezt nem tudhatod előre.
2023. okt. 25. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

#3: "én olyan USB kábelt még nem láttam, ami 2 TB-ig működött volna"


Ez a te egyéni személyes problémád. És ne úgy képzeld el hogy 3TB lemeznél valami hibajelzést adott, nem, ennél sokkal sunyibb hiba. OS 3TB nak látta. Ha írtál rá valamit az mindig működött. Csak a 2TB feletti rész felülírta a lemez elejét.

Ez adatvesztést okoz, ezért említettem. Az 1-es által említett mbr limit nem okoz adatvesztést és könnyen észrevehető és nem csak külső hanem belső lemezekre is érvényes ezért a kérdés nem arra vonatkozott, de a #2 csak külső usb lemezeknél fordul elő, belsőknél sose.

2023. okt. 25. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

n most már megkavarodok. akkor merjek vagy csak ha biztosra tudom, hogy GPT-s a winyó? na persze, ezt honnan tudom amúgy?


valami ilyesmi rémlett, és amúgy ez a jelenség sima SD kárytánál előfordult már velem kamera esetében, hogy X telítettség felett már inkább újraírta a kárytát és nem hazsnálta ki mind a 256GB-ot.

szóval hogy tudom ezt biztosra eldönteni?

2023. okt. 26. 16:30
 8/11 anonim ***** válasza:

256GB < 2TB


Hogy mbr vagy gpt re inicializáltál-e egy lemezt azt a Lemezkezelőben látod: nézet felső lemezek.

2023. okt. 26. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
#3: Képzeld nagyokos, ez nem a kábelen múlik, hanem azon, hogy a hardvernek a címzésért felelős része képes-e lekezelni a 32 bitesnél nagyobb címeket. 32 biten ugyanis kb. 4 milliárd szektort lehet megcímezni, ez a gyakorlatban 2 TB-ot jelent. Ha ennél nagyobb (jellemzően 64 bites) éréket kapna címként az a hardver, ami csak 32 bitet tud kezelni, nem fig hibát adni, hiszen nem is "látja", hogy ő csak az adat egy részét kapta meg. És a harmadik terabájt első szektora helyett bizony a legelső TB legelső szektorát fogja megcímezni. Ezért történnek az ilyesfajta felülírások. Ott maga a dokkoló, annak a chipjei nem támogatták a 2 TB-nál nagyobb médiát, és nem maga a kábel. Az, hogy az USB3-as dokkolóknál jellemzően nincs ilyen hiba, az nem az USB3 miatt van, hanem mert maga a dokkoló már eleve úgy lett tervezve, hogy kezelje a 64 bites címeket. Jó eséllyel bele sem tudnád dugni az USB3-as kábelt a régi dokkolóba, ugyanis jellemzően B típusú a dokkolón levő csatlakozó, az USB3-B pedig más kialakítású, mint az USB2-B. De ha sikerülne, akkor sem érnél el eredményt, mert mint írtam, NEM a kábelen múlik. Abban ugyanúgy két adatvezeték van, egy +5V, meg egy föld.
2023. okt. 26. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

"akkor merjek vagy csak ha biztosra tudom, hogy GPT-s a winyó?"

Ez nem egy előre meghatározott tulajdonság, a partícionálás során lehet kialakítani, hogy egy vinyó MBR-es, vagy GPT-s legyen. (Vagy esetleg más, mert van még jópár, kevéssé ismert séma.) Ez határozza meg többek között azt, hogy hány partíciót lehet létrehozni rajta (MBR-nél közvetlenül csak 4-et, bár azért lehet trükközni, hogy több legyen; GPT-n meg 128-at), illetve a maximálisan kezelhető méretet is meghatározza. Na, ez az, ami MBR-nél 2 TB. GPT-nél meg egy olyan érték, ami mai szemmel nézve végtelennek tűnik. (9400000000 TB. Azaz több, mint 9 milliárd TB.) De ha készen veszed, tehát NEM te fabrikálsz az eredetileg belső vinyóból külsőt, akkor azt rendeszerint elő szokták készíteni, hogy neked ne kelljen ilyesmikkel vacakolnod. Olyankor úgyis partícionálták már GPT-re, és megformázták vagy NTFS-re, vagy exFAT-ra, neked érdemben ezzel nincs gondod. Ha viszont egy belső vinyót veszel, és azt csatlakoztatod dokkolóval például, akkor a partícionáláskor meg kell adnod, hogy az GPT sémájú legyen.

A fájlrendsszer megint egy más tészta. Nyilván vannak olyan fájlrendszerek is, amiknek a maximális mérete kisebb, mint 4-6 TB, de önmagában attól, hogy a fájlrendszer fel van készítve a nagy méretek kezelésére, még nem elég ahhoz, hogy egy pl. 4 TB-os vinyót teljes egészében kezelni tudj. Ahhoz az előbb említett GPT partíciós séma is kell, ÉS mellette még az, hogy valami megfelelő fájlrendszert használj (Windows esetén NTFS vagy exFAT, Linuxnál meg jellemzően ext4 vagy XFS, de tudja kezelni az exFATot és NTFS-t is, meg még egy tucat másikat is).

2023. okt. 26. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!