A processzorok órajele miért nem nő úgy 20 éve?
Emlékszem a 90-es évek végén mekkora verseny volt az órajel növelésben, és az 1GHz-es akkori álomhatárt valami extrém hűtéssel érték el először, de az sorozatgyártásba sosem került, hanem majd fél évvel vagy évvel később normál ütemben elérték az 1 GHz-et.
2004-ben már voltak ilyen 3,4GHz-es procik is. Most 2023-ban vettem egy Ryzen7 5800X 3,6GHz-es órajelű procit. Az nem kérdés, hogy ez mennyivel brutálisan erősebb 20 évvel korábbi társainál, de nem értem, hogy az órajel az miért rekedt meg? Ott van valami technológiai korlát?
Tud erről valaki ajánlani érdekes cikkeket? Rákerestem google-re, de csak azt adja ki, hogy hogyan lehet tunninggal emelni az órajelet.
Röviden a lényeg, hogy túlmelegedne, amivel a jelenlegi technológiánkkal nehéz bármit is kezdeni.
Minél kisebb nm amit gyártásban elérnek, annál több tranzisztor, annál gyorsabb lesz...
A több processzormagos megoldások viszont elég jól elterjedtek.
Az órajel lehet hogy már nem feltétlenül határozza meg a processzor teljesítményét úgy, mint régen.
A műveletek száma, amit egyszerre el tud végezni egy processzor, a régiekhez képest igencsak megnőtt. Sokkal több alkatrészt tartalmaz egy CPU, mint régen, hála az alacsonyabb csíkszélességnek. Gondolom ezt még mindig könnyebb volt meglépni, mint magasabb órajelet előállítani, aminek már nem igazán van értelme.
Egyébként vannak érdekességek.
Van egy régebbi Xeon processzoros gépem 4 magos, ami a FHD videókat akadásmentesen vitte, viszont a 2,7K már döcögős volt, 4K-ról nem beszélve.(Youtube)
64 bites CPU, de mivel 775-ös lapban volt, kicsit meg volt mókerolva a dolog. Hogy tudjam a gépre telepíteni a 64 bites oprendszert a CPU micro kódját ki kellett cserélni vagy módosítani. A lényeg ez után megváltozott az utasítaskészlete és akadásmentesen vitte a 4K-s Youtube videókat is, amitől előtte kifeküdt 100%-ra. Ebből az jön le, hogy szoftveresen is butítva vannak a chipek.
Csak nézzünk meg egy komolyabb mobilprocesszort, milyen teljesítményre képes a körömnyi cucc. Talán idén már 3nm-es technológiával készült iphone-ok érkeznek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!