Valaki segít kiigazodni az alkatrészek között? Egyáltalán nem értek hozzá.
Szeretnék összerakni egy gépet, amit főként játékra használnék, a későbbiekben videózásra is (gameplay videókra is + vágás). Jelenleg nem játszom túlzottan nagy gépigényű játékokkal (Sims 4, ETS2, ATS), de ez még változhat (Paralives, Sims 5 a jövőben biztos), illetve ezeknél konkrétan a modjaim több helyet foglalnak, mint maga a játék, szóval mindenképpen erős gép kell nekik még így is.
A processzoroknál annyit tudok, hogy az Intelnél a legújabb generációs, az "i" betű utáni legmagasabb szám a legjobb elméletileg. 13. generációs i7-en gondolkozom, de abból is több fajta van, amiket nem tudok összehasonlítani, mert nem értem. Más a ghz szám (azt se tudom, hogy a magasabb vagy az alaccsonyabb szám a jobb-e), van benne ventillátor vagy nincs, integrált videókártya vagy sem... Illetve az AMD-ről még ennyit sem tudok, ott azt sem tudom, hogy megy az erősségi sorrend, egy i7 13th minek felel meg tőlük? Melyik márka a jobb?
RAM-ból 32 gigásat szeretnék, amit a jövőben esetleg lecserélnék nagyobbra. De 2 32 gigás között is akkora különbségek vannak árban, hogy fogalmam sincs, mitől függ és milyet vegyek.
Alaplap. A RAM-mal való kompatibilitását még talán értem, de a többi dologgal nem. Honnan tudom, hogy milyen proci meg videókártya mehet bele? Az összesnél, amit néztem, azt írják, hogy "processzorba integrált videókártyával". Akkor ez azt jelenti, hogy külön videókártyát nem is lehet belerakni? De a procis kártyák nem a legjobbak, nem? Vagy ez mást jelent? Illetve ezen kívül még mit kell nézni egy alaplapban? Itt is akkora árkülönbségek vannak.
A háznál mik a szempontok, csak annyi, hogy tetsszen külsőre? Amelyikben van ventillátor, az jó és elég, vagy kéne mellé/helyette másik? Amelyikben nincs, abba gondolom lehet rakni, ugye?
Ha már ventillátor, annyit tudok, hogy RGB-set szeretnék, de szintén nem tudom, hogy mik a szempontok, amiket nézni kell.
Az SSD a C-meghajtó, a HDD pedig a D-meghajtó? A méreteiken kívül mire kell még figyelni?
Nem tudom, miket hagytam ki, a tápot biztosan, arról kb azt se tudom, hogy mit csinál. Mik vannak még, és mikre figyeljek? Légyszi ne bántsatok, tudom, hogy hülye vagyok.
1-2 dolgot megválaszolok, de elég sokat írtál, ennyire nem ásom bele magam.
1: attól hogy a modok sok helyet foglalnak, nem igényelnek feltétlenül több processzor és ram teljesítményt. Amúgy nálad nem is a játék a szűk keresztmetszet, azokból elég gyengéket vinnél, a videóvágás ami erőt igényel.
2: az i betű utáni szám nem feltétlenül jelent erősebbet, maximum 1 generáción belül. Inkább így írnám le őket (ami a kiadés évére vonatkozik):
- i3 : belépőszintű processzor, gyengébb játékokra és mindennapi használatra
- i5 : középfelső szint, a legtöbb játékra már bőven elég, processzorigényesebb dolgokat is lazán elbír.
- i7 : professzionális szint, minden játékot és programot elbír, akár egyszerre több futó programot is
- i9 : extrém - parasztvakítás, kétlem hogy bárkinek szüksége lenne rá, nagyon nagyon ritka esetben van rá szükség.
3: intel és amd processzor összehasonlításhoz írd be a két konkrét típust google-ba, közéírsz egy "vs." szócskát, és ezer weboldal konkrét mérési pontszámokkal leírja melyik jobb. De általánosságban 1 adott generációban az a jobb, amelyik magasabb órajelen (magasabb GHz) és több maggal/szállal rendelkezik.
4: Ventillátor van-e a processzoron vagy nincs: sokan akik intenzíven játszanak vagy vágnak, a túlhevülés elkerülése érdekében professzionálisabb hűtőt tesznek rá, ezért nekik olcsóbb a gyári ventillátor nélkül venni. Aki meg nem akar semmi extrát, meg nem terheli a gépet, annak elég a gyári.
5: integrált videókártya annyit jelent, hogy van a processzorban is videókártya, ami jellemzően gyenge. Ha nem játszol, nincs 30 méteres monitorod, és csak filmet nézel, akkor elég ez (irodai/átlag felhasználás). Ez független attól, hogy te teszel-e bele egy rendes videókártyát. Annyira független, hogy Intel processzor mellé bátran tehetsz akár AMD videókártyát is. A te igényedre (vágás és játék) mindenképp érdemes egy videókártyát venni, valami nem túl régi nvidia esetleg jó lehet (3. szériától), bár ebben a többi válaszoló lehet hogy tud jobbat)
6: RAMból a legújabb elérhető generációt vedd meg, ha jól tudom, most a DDR5 talán a legújabb. Ezen belül ugyanazon a méreten a késleltetés és az órajel számít. Az órajel legyen minél magasabb (ez a GHz érték, például 6GHz), és a késleltetés minél kisebb (CL és egy szám szokott lenni, például CL4). Ezen felül minőségi legyen lehetőleg, azért olcsóbb némelyik, mert noname kínai.
7: milyen processzor és milyen videókártya megy bele: Ezek mind az alaplap tulajdonságai, az alaplapnál kell megnézni mi van.
Például [link] linken van egy processzor, ennek a foglalata FCLGA1700. Ugyanilyennel kell rendelkeznie az alaplapnak is.
Hasonló a helyzet a videókártyánál, de ott nem foglalatot szoktunk nézni, hanem méretet, tápellátást, és PCIe csatlakozót. Méretre annyi, hogy férjen be a házba, a tápon legyen szabad tápcsatlakozó amilyet igényel, és a PCIe tudjon akkora sebességet mint a kártya. Például PCIe 4.0 ×16
8: Ház és ventillátor. Senkit nem érdekel hogy néz ki, az a lényeg, hogy nagyon jó legyen benne a légáramlat (jól szellőzzön), és beleférjen minden alkatrész. Az, hogy utána karácsonyfának képzeled a ledekkel, nekünk édesmindegy.
Ha egyáltalán nem értesz hozzá, vegyél komplett konfigot! Nem bántásból mondom ezt, de ott összerakják és te csak használod.
Nulla tudással veszélyes (anyagilag) gépet összerakni, és az nem biztos, hogy jó neked.
Válogass kedvedre ha kell véleményezzük, a döntésed.
Néz körbe itt:
Vagy itt:
Olyan 3-500.000 között nagyon sok ból válogathatsz.
Legfrissebb cuccok Intel 13.generáció AMD Ryzen 7000-es sorozat ezeket illik DDR5 RAM-mal venni. Ezeket akkor nézd, ha 500.000 körül nézelődsz.
Intel 12.gen/Amd Ryzen 5000-es sorozat 250-300.000 között már értelmes gépek vannak!
Videót hobby szinten mindegyiken simán tudsz vágni.
A videokártyánál NEM kell gaming felirat, simán lehet nélküle élni, ugyan azt tudja a másik is.
"1: attól hogy a modok sok helyet foglalnak, nem igényelnek feltétlenül több processzor és ram teljesítményt. Amúgy nálad nem is a játék a szűk keresztmetszet, azokból elég gyengéket vinnél, a videóvágás ami erőt igényel."
ETS2 modok igen csak tudnak terhelni, van olyan kamion mod, ami rengeteg poligonból áll, és simán felezi az FPS-t, kell neki gép, ha úgy szétmodolod, mint pl. én (bazi nagy mapcombo + graf modok, meg olyan kamionok, amik simán felezik az FPS-t)
Ezekhez a játékokhoz amúgy full felesleges egy új i7 kérdező.
Köszi a választ mindkettőtöknek, szerintem okosabb lettem valamivel.
Viszont még mindig van pár dolog, ami nem tiszta, ha valaki megválaszolja, azt megköszönöm, ha nem, így jártam.
#1, 1. Pedig de. A Simset és az ETS2-t modok nélkül még két régi laptopom is simán elbírja, mindkettő gyári videókártyás, 8 GB RAM-os, az egyik procija 7. generációs i5, a másiké a legrégebbi i7. De amint telepakolom modokkal, a Sims-et CC-vel is, és még egy reshade-et is rakok rá, meg feljebb veszem a grafikáját, máris haldoklik mindkettő. Amit most használok gépet (nem az enyém, szóval már nem sokáig fogom), ez nem gamer kategória, de sokkal jobb a laptopoknál, ez határozottan könnyebben viszi így is, de közel sem annyira, mint amennyire lehetne, azért lehetne ezt még hova fokozni, na meg a betöltőképernyők sem mindegy, hogy meddig tartanak (amiből a Sims 4-ben sajnos jó sok van). Most nyilván nem extrém mértékig, de inkább ráfizetek még ezekre, hogy tutibiztos jó legyen.
4. Akkor ha jól értelmezem, vehetek ilyet is-olyat is, mert mindkettőhöz lehet még (plusz) ventillátort venni, igaz?
5. Itt abban nem vagyok biztos, hogy ha olyan procit veszek, amiben van videókártya, akkor is tehetek be mellé egy normálisat is?
7. Na ez az a rész, amiből sajnos semmit nem értek, nagyon bonyolultnak tűnik.
8. Nektek igen, de nekem nem. Azért kérdeztem, hogy nézzek-e még valamit vásárláskor a külsején kívül, vagy másnak nincsen jelentősége.
#2: Mindkét oldalt nézegettem már, de egyrészt nem találtam még olyat, amelyiknél mindegyik tulajdonsága tetszene, másrészt talán a második oldal volt az, ahonnan linkeltem egyet egy ismerősömnek, aki ért hozzá, hogy szerinte ez milyen, és az volt a válasza, hogy lehúzás, nem éri meg, vegyem meg alkatrészenként. (Már nem tartom vele a kapcsolatot, azért nem őt kérdezem most ezekről.)
Persze, azt tudom, hogy sok esetben ez a "gaming" cucc csak marketingfogás, azzal arra irányult a kérdésem, hogy a 150 ezres kategóriába tartozó videókártyák mennyire használhatóak játékra.
#2 Igen magadnak válogathatsz össze jobbat, de ahhoz kell hozzáértés, itt a lehúzás annyi, hogy lehet jobbat kapni a pénzedért, pl bele raknak egy drága procit, neked elég az olcsóbb. Olcsó ssd raknak bele.
Olcsóbb kategóriás alaplapot (ami nem rossz) csak rádobsz 10000-ret.
És hasznos funkciókat kapsz pl:2 vagy 3 NVMe ssd hely az 1 helyett
4ram slot a 2 helyett (könnyebb bővités) több gyorsabb USB stb.
Intelnél Van H B Z alaplap AMD-nél A B X H/A a legcsírább irodai, kisebb igényű gamer a B-sek komolyabb Gamer alaplapok a mindent bele tuning alaplapok meg Z/X chipset-es deszkák.
Előre összerakott gépekbe H/A van legtöbbször az olcsóbbak végén a jobbak B-set raknak a közepes gépekbe.
Nem rossz, amit készen adnak, használható jól mükszik, de te annyi körül rakhatsz össze ideálisabb, az igényeidnek jobban megfelelő gépet.
Ja és még videokártya
Rx 7600 ( a 6600 és a 7600xt között félúton)
Intel ARC A770 16GB (új játékos a GPU piacon nem találkoztam vele aki használja dicsérte, egyre jobbak a driverei) és VRAM van bőven ami hosszabb távon jó.
Mi elött betalálnának az Nvidia Fanboyok, 150k alatt nincs más értelmes kártyája az Nvidiának újonan
170 körül van az új 4060ti
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!