Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Miért mondja ezt a matek tanár?

Miért mondja ezt a matek tanár?

Figyelt kérdés

"Számítógépekkel nem tudunk n-dik hatványt számolni, csak közelíteni"


Szó szerint ezt mondta.

Miért nem tud a gép hatványozni?

Beszél véges bitekről stb, de ennek mi köze van a hatványhoz?


2023. márc. 20. 14:59
 1/7 anonim ***** válasza:
52%
Honnan tudjuk, hogy egy szamunkra idegen ember mit miert mond barkinek is? Miert nem tole kerdezed?
2023. márc. 20. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Egész számok hatványát gond nélkül tudod számolni, már amíg nem csordul túl. Valós számokkal már gond van, de azokkal te is csak közelítesz, sőt, a számítógép általában pontosabban közelít mint te papíron, mert az legalább 12 jegyet felhasznál a végtelen tizedestörtekből, te 2-3-al szoktál számolni. Persze ha nagyon akarsz számolhatsz a pi 2000. jegyével is, a számítógép azzal már nem fog, de gyakorlatban nemigen van jelentősége.
2023. márc. 20. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Jah, tehát akkor igazából csak szemléltetni akarta.

Köszi.

2023. márc. 20. 15:19
 4/7 anonim ***** válasza:
91%

Gondolom arra gondolhatott, hogy egy numerikus típusú változó olyan megadott szám értéket képes tárolni, ami nem nagyobb, mint a maximálisan ábrázolható szám, vagy nem kisebb, mint a minimálisan ábrázolható szám a típusban. De ez függ még a szám ábrázolás mindjától is (lebegő és fix pontos ábrázolás).

Vegyünk példaként egy int (egész szám) típust: 4 bájt a nagysága, ami összesen 32 bit és fix pontos ábrázolású. Na ugye tudjuk, hogy a számítógép a 2-s szám rendszerben dolgozik, így a maximálisan ábrázolható szám, ha nincs előjel (nem lehet mínusz) az 2^32 - 1, előjellel meg 2^31-1.

Remélem segítettem.

2023. márc. 20. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Számold ki egy kör területét végtelen pontossággal.


Pl legyen r=5cm


A képletben csak egy egyszerű hatvány van. Sikerülni fog? 🤔

2023. márc. 20. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 NTBS ***** válasza:
53%
Mert ez a véleménye.
2023. márc. 20. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Nem egész kitevős hatványozás elég összetetten számolható. Nyilván géppel egészen jól lehet közelíteni. A másik gond, hogy nem egy rendszert ismerünk (ilyen volt pl. egy régebbi excel is, a mostaninál nem teszteltem így nem tudom), de az egész kitevős hatványt is ugyanazzal a közelítéssel számolta (főleg nagyobb n-ek esetén, mert egyszerűen gyorsabb lesz). Nem tudom, hogy a logaritmust tanultátok-e de ha igen akkor érthető lesz az alábbi módszer (a legtöbb esetben így számolnak):


y=a^b (a-t hatványozzuk b-re). Ha ennek vesszük logaritmusát akkor z=ln(y) jelölést bevezetve z=ln(a^b) és a log. azonosságok miatt igaz lesz az, hogy z=b*ln(a) Majd ebből egy exponenciális függvénnyel a végeredmény már meg kapható y=e^z (azaz y=e^(b*ln(a)) lesz az eredmény abin van egy logartimus függvény ln(x) és egy exp. fv. e^x) az egész "poénja", hogy mind az ln(x) mind az e^x függvény egészen könnyen közelíthető nem is kell hozzá túl sokat számolni, viszonylag kevés lépésből megvan a ma használt (alap) 14 jegy pontosságig.

2023. márc. 20. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!