Kezdőoldal » Számítástechnika » Internet » Mire való a DNS szerver?

Mire való a DNS szerver?

Figyelt kérdés
Még tanuló vagyok nem kell leordítani. Ezer leírás van az Interneten de nekem a magyar beszédű nem szaknyelvű leírás magyarázat érdekelne, hogy most akkor minek is van annyi DNS beállítás? Miért nem csak egy központi van és kész? Továbbá miért használják sok helyen a 8.8.8.8 és 8.8.4.4-et ? Mi az, hogy ez a "google DNS" -e ? Mért jó vagy nem jó ez? Miért lehet egyedi DNS-t csinálni saját szerveren belül? Köszönöm szépen a választ! 14é/fiú

#iskola #DNS #domain név #számítástechnika óra #tanár nem mondja meg #nincs a tankönyben
2016. ápr. 15. 08:49
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

A DNS szerver az, ami a domain-neveket IP-címekké alakítja.

Az interneten csak IP-cím alapján lehet bármit megtalálni, és a technológia hajnalán ez így is működött: ha egy szerverhez csatlakozni akartál, be kellett írnod az IP-címét. Ami baromi macerás, ezért később kitalálták, hogy nevekkel is lehessen az egyes szervereket azonosítani. Ez lett a domain név. Viszont domain név alapján nem lehet egy szervert (weboldalt) megtalálni, ezért szükség volt olyan szerverekre, amiknek a feladata a nevek IP-címekké alakítása. Ez a Domain Name Server, azaz DNS.

Miért nem csak egy DNS-szerver létezik? Mert akkor extrém módon sebezhető és instabil lenne az egész internet. Elég lenne azt az egy szervert túlterhelni, vagy lekapcsolni, és sehol a világon nem lenne internet.

A 8.8.8.8 és a 4.4.4.4 úgy értendő, hogy a Google DNS-e, hogy ezt a két DNS-szervert a Google üzemelteti. Az internetszolgáltatók rendelkezésre bocsátanak DNS-szervert, van pl. a UPC-nek, a Telekomnak, gyakorlatilag mindenkinek saját DNS-szervere, amik a saját ügyfeleik számára elérhetőek. A Google DNS-szervere viszont ingyen elérhető bárki számára.

2016. ápr. 15. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Uh, köszönöm szépen ez így nagyon nagyon érthető. Még az fogalmazódik meg bennem, hogy ha van google ingyen szerver akkor most azt célszerű beállítani ha be kell állítani valahol vagy azt amit a szolgáltató ad nekünk? Mi az előnye vagy hátránya egyiknek másiknak? pl. mi az előnye vagy hátránya ha a google-t állítom be és mi ha a saját szolgáltatómét? Illetve, mi értelme van a Windows Server-ben is annak, hogy DNS szerver modul (külön fel lehet telepíteni) ? Hiszen egy kis vállalat ahol windows szerver fut ott nemigen kell DNS szolgáltatás! Vagy lehet, hogy egyes nagy szolgáltatók is használhatnak windows szerver op. rendszert ? Illetve, mi van akkor ha rosszul van kitöltve pl. TCP/IP beállítások kézi megadásánál a DNS szerverre vonatkozó rész? Akkor nem lesz Internet elérés az adott gépen?
2016. ápr. 15. 09:32
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

A saját szolgáltatóé valószínűleg kicsivel gyorsabb, mivel fizikailag közelebb van, bár én sok eltérést nem tapasztalok.

Van, aki az egyikre esküszik, van, aki a másikra. Van, aki szerint az internetszolgáltató DNS-e megbízhatóbb, mert azért mégis csak fizetsz, ellenben egy ingyenes szolgáltatás több hanyagságot megengedhet magának.

De van olyan, aki szerint meg pont, hogy a Google szervere a megbízhatóbb, mert az mégis csak egy világcég, nagy múlttal, és megbízható szolgáltatásokkal.

Objektíve meg teljesen mindegy. Esetleg mérd le, melyiknek mennyi a ping-ideje, és amelyik gyorsabb, használd azt. :)

A Windows szerver DNS-modulját még sehol nem láttam működés közben, gondolom, ez nem a mezei felhasználóknak és kisirodáknak lett kitalálva. De mekkora presztízsveszteség lenne, ha a Windows szerver nem biztosítana DNS-modult, holott a Linux meg igen... Ha mondjuk internetszolgáltatót alapítasz, akkor ki tudod használni a Win szerver ezen lehetőségét. :)

Saját célra nem látom sok értelmét DNS-szervert üzemeltetni, bár ki tudja, lehet, valakinek ez a heppje. :)

Ha a DNS-szerver címét rosszul adod meg a hálózati beállításoknál, akkor a névfeloldásnál (amikor a beírt domain-neveket IP-címekké kéne alakítani) nem fog választ kapni (hacsak nincs a hibás címen is egy DNS-szerver), így nem fog tudni egyetlen weboldalhoz sem csatlakozni.

Kivéve, ha IP-címmel írod be, bár az oldalon található linkek ugyanúgy nem fognak működni.

2016. ápr. 15. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! És akkor már csak egy abszolút laikus kérdés: És ha ez ennyire fontos, akkor miért van a routerekben a DNS mező mellett, hogy OPTIONAL. A leírás szerint pedig ha nem tudja, hagyja üresen! Akkor most azt is lehet, hogy nem töltjük ki?
2016. ápr. 15. 11:00
 5/6 anonim ***** válasza:

"mi értelme van a Windows Server-ben is annak, hogy DNS szerver modul (külön fel lehet telepíteni) ?"


Ahol több belső szervert (adatbázis, web, stb.) használnak ott hasznos és felhasználóbarát, ha azoknak a belső szervereknek nem a belső IP címét, hanem a belső domainnevét kell csak megjegyezni. Ilyenkor jól jön, ha van egy saját DNS szervere a cégnek.

2016. ápr. 15. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Az internetszolgáltatód automatikusan elküldi a DNS-szerverének az adatait. (Meg még másokat is, IP-címet, hálózati maszkot, stb.) Akkor kell oda bármit írni, ha felül akarod bírálni azt, amit a szolgáltatód alapból felkínál.
2016. ápr. 15. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!