Mire való a DNS szerver?
A DNS szerver az, ami a domain-neveket IP-címekké alakítja.
Az interneten csak IP-cím alapján lehet bármit megtalálni, és a technológia hajnalán ez így is működött: ha egy szerverhez csatlakozni akartál, be kellett írnod az IP-címét. Ami baromi macerás, ezért később kitalálták, hogy nevekkel is lehessen az egyes szervereket azonosítani. Ez lett a domain név. Viszont domain név alapján nem lehet egy szervert (weboldalt) megtalálni, ezért szükség volt olyan szerverekre, amiknek a feladata a nevek IP-címekké alakítása. Ez a Domain Name Server, azaz DNS.
Miért nem csak egy DNS-szerver létezik? Mert akkor extrém módon sebezhető és instabil lenne az egész internet. Elég lenne azt az egy szervert túlterhelni, vagy lekapcsolni, és sehol a világon nem lenne internet.
A 8.8.8.8 és a 4.4.4.4 úgy értendő, hogy a Google DNS-e, hogy ezt a két DNS-szervert a Google üzemelteti. Az internetszolgáltatók rendelkezésre bocsátanak DNS-szervert, van pl. a UPC-nek, a Telekomnak, gyakorlatilag mindenkinek saját DNS-szervere, amik a saját ügyfeleik számára elérhetőek. A Google DNS-szervere viszont ingyen elérhető bárki számára.
A saját szolgáltatóé valószínűleg kicsivel gyorsabb, mivel fizikailag közelebb van, bár én sok eltérést nem tapasztalok.
Van, aki az egyikre esküszik, van, aki a másikra. Van, aki szerint az internetszolgáltató DNS-e megbízhatóbb, mert azért mégis csak fizetsz, ellenben egy ingyenes szolgáltatás több hanyagságot megengedhet magának.
De van olyan, aki szerint meg pont, hogy a Google szervere a megbízhatóbb, mert az mégis csak egy világcég, nagy múlttal, és megbízható szolgáltatásokkal.
Objektíve meg teljesen mindegy. Esetleg mérd le, melyiknek mennyi a ping-ideje, és amelyik gyorsabb, használd azt. :)
A Windows szerver DNS-modulját még sehol nem láttam működés közben, gondolom, ez nem a mezei felhasználóknak és kisirodáknak lett kitalálva. De mekkora presztízsveszteség lenne, ha a Windows szerver nem biztosítana DNS-modult, holott a Linux meg igen... Ha mondjuk internetszolgáltatót alapítasz, akkor ki tudod használni a Win szerver ezen lehetőségét. :)
Saját célra nem látom sok értelmét DNS-szervert üzemeltetni, bár ki tudja, lehet, valakinek ez a heppje. :)
Ha a DNS-szerver címét rosszul adod meg a hálózati beállításoknál, akkor a névfeloldásnál (amikor a beírt domain-neveket IP-címekké kéne alakítani) nem fog választ kapni (hacsak nincs a hibás címen is egy DNS-szerver), így nem fog tudni egyetlen weboldalhoz sem csatlakozni.
Kivéve, ha IP-címmel írod be, bár az oldalon található linkek ugyanúgy nem fognak működni.
"mi értelme van a Windows Server-ben is annak, hogy DNS szerver modul (külön fel lehet telepíteni) ?"
Ahol több belső szervert (adatbázis, web, stb.) használnak ott hasznos és felhasználóbarát, ha azoknak a belső szervereknek nem a belső IP címét, hanem a belső domainnevét kell csak megjegyezni. Ilyenkor jól jön, ha van egy saját DNS szervere a cégnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!