CPU mag fogalmának tisztázása: mi a különbség a mag és a processzor között?
A mag magának a processzornak a szerves részét képezi. A cpu egy rövidítés a (central processor unit)Vagyis központi számoló egység.A (kupak) alatt található a mag,ami szintén több egységből épül fel(matematikai és logikai egységek,cache memóriák,integrált videochip,stb). Ezek együttes neve a CPU.
Egy processzor tartalmazhat egy,vagy több magot is.
"azt szokták mondani, hogy lényegében ahány magos, annyi processzor van a gépben"
Viszont ez nem igaz. Hibás konyhanyelv. Valószínű azért mert átlagember csak 1 processoros géppel találkozik egész életében. Amibe 2db vagy több fizikailag különálló processzort lehet tenni az egy más kategória.
A magok végzik a konkrét számításokat. Ez a lelke úgymond az egésznek. Ezen kívül van még a processzorban:
- Memória vezérlő (a RAM-okhoz ugye)
- L1, L2, L3 cache memória amiből a magok veszik ki közvetlen a nekik szükséges adatot
- A magoknak is egy vezérlője
- Az áramellátás vezérlése
És típustól függően egy grafikus gyorsító is helyet kaphat, de még sok más apróbb dolog is van benne. Ezek csak a főbb területek.
A magok olyanok, mintha több processzor lenne egyetlen processzorba sűrítve. A processzor pedig maga az eszköz, az alkatrész. Nyilván egyszerűbb kivitelezés pl egy Ryzen Threadripper esetében egyetlen eszközt 64 magosra tervezni, mint 64 külön processzort beszerelni egy óriási alaplapra.
Minél több magos egy CPU annál több dolgot tud egyszerre, egyidőben feldolgozni.
" mik azok a feladatok, amiket egy mag végez"
Bármit... Ha megnyitsz egy alkalmazást, konvertálsz, letöltesz, tehát bármit.
" mik azok, amiket a cpu mag kívüli részében történik"
Olyan nincs. Attól, hogy a processzoroknak több magjuk van, nem azt jelenti, hogy azon "kívül" létezik benne más is. Ne úgy képzeld el mintha a CPU lenne egy nagy halmaz és a magok a benne lévő kisebb halmazok. A magok maga a CPU.
Egy pici pontosításra szorul (bár alapvetően nagyon jó amit írtatok). A számítógép egyik rész egysége a CPU=Central Processing Unit /központi feldolgozó egység, ahogy fent írták/. Ez rövidült "processor" kifejezéssé, és amikor megjelentek a mikroprocesszorok született meg az, hogy a processzor már nem egy szekrény méretű valami, hanem egy kis tokban elfér a gép alaplapján. Ezen kívül van még a számítógépben memória, háttértár, meg ezeknek a vezérlői, videó kártya meg amit még akar az ember bele tenni.
A CPU is önmagában több részből álló dolog (mint írtam régen akkora volt, mint egy ruhás szekrény). Régen amikor egy gép jellemzően csak egy feladatot csinált egy időben ez nem volt akkora probléma. Egy számítógép egy processzor és jó világ. Amikor jöttek azok, hogy egyre több dolgot csinál egyszerre a számítógép (pl. kezeli a hálózatot, fut a háttérben egy böngészőben egy zene lejátszó, meg eleve már az operációs rendszer is sok dolgot csinál a háttérben) találták ki, hogy ne az az út legyen, hogy egyre nagyobb és nagyobb teljeđítményű (gyorsabb) proci kerül a gépbe, hanem kerüljön be 2-3-4-5 stb. processzor. Ha jó volt az operációs rendszer akkor szépen szétosztotta a feladatokat, az egyiken futott a böngésző, amásikon a word stb. Meg eleve vannak olyan feladatok amik önmagukban is párhuzamosíthatóak. Akkor ezeket lehetett szétosztani a procik között. Aztán rájöttek, hogy rengeteg olyan ármkör van a prociban amiből ha több processzort teszünk be a gépbe egy csomó felesleges, és azt csinálták, hogy fogták a processzornak a műveletvégző részét (amelyik ténylegesne elvégzi a műveletet pl. egy ilyen feladatot kap,hogy mennyi 3+5? azt a műveletvégző egység végzi el és adja vcissza az eredményt, hogy 8). És ezekből a részekből tettek többet egy fizikai egységbe (azaz a processzorbe) és ezt nevezték el magnak. Azaz fizikailag van egy darab processzor a gépben, de abban van több műveletvégző rész (mag) amelyik képes úgy viselkedni (megfelelő operációs rendszerrel), mintha több processzorod lenne, és szét lehet osztani a feladatokat az egyes magokra. Nyilván ez akkor jön elő ha ven értelme szétosztani. Mert vannak olyan esetek amikor hiába van több mag a gépben azok közül jópár csak "vár" mert a feladat nem olyan. Pl. fut a windows és azon fut egy darab word és írod bele a dolgokat nem lesz szükséged túl sok magra, mert nincs annyi alkalmazás.
Alapvetően a helyzet kissé bonyolultabb, mint hogy egyetlen mondatban válaszolni lehessen rá.
A processzor avagy CPU egy logikai elem elnevezése, amely a műveleteket végzi a számítógépben. A processzormag viszont egy fizikai, áramköri egység, ami ezt megvalósítja. A köznyelvben ezt nem igazán szokták megkülönböztetni: ban egy IC, amelyben benne van ez az áramkör; ez a proci...
A dolgok akkor változtak meg, amikor egy tokba több feldolgozóegységet integráltak: itt a processzormag egy önálló feldolgozóegységet jelent, a processzor pedig az egész, egy tokba épített miskulanciát. És persze hogy az élet ne legyen olyan egyszerű, megjelentek a különböző, ebből származó architektúrák (mint pl. az AMD-féle Bulldozer), amelyeknél már nem ilyen egyértelmű a helyzet.
A gyakorlatban teljesen használható, ha a komplett tokozást nevezed processzornak, az ebbe épített önálló egységeket pedig magoknak...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!