Ez a konfig mennyire alkalmas Nas-nak?
Alaplap Q1900DC-ITX
CPU Quad-Core Processor J1900 (Ez a cpu mennyivel erősebb mint a nasomban lévő Realtek RTD1296-nél?
Ram DDR 3 1330 mhz 8 gb ram.
Ehhez a konfighoz jó lenne 8tb wd red? Kitudná használni a sebességét?
Torrent meg adatmentés.
"CPU Quad-Core Processor J1900 (Ez a cpu mennyivel erősebb mint a nasomban lévő Realtek RTD1296-nél?"
Ezen összehasonlítás:
szerint erősebb.
"Ehhez a konfighoz jó lenne 8tb wd red? Kitudná használni a sebességét?"
A szimpla WD Red széria többnyire - legalábbis az EFAX-kódjelűek: [link] - SMR technológiájú. Ha "adatmentés" a cél, akkor - a redundancia növelésének okából - a RAID használata miatt az SMR-es meghajtók ellenjavalltak:
Érdemes CMR-es változatokat keresni:
"Ram DDR 3 1330 mhz 8 gb ram."
A nagyobb, direkt NAS-okra kihegyezett disztribúcióknál ez a minimum:
* [link]
* [link]
de ha csak alapfunkciókat használsz, elegendő lehet.
Ha csak pusztán minimál Linuxos rendszert (mondjuk Debian Linux netinstall vagy Ubuntu Server csak a legszükségesebb csomagokkal telepítve) + SSH-szervert (az esetleges adminisztráció, frissítések telepítése illetve az SCP/SFTP miatt), Samba-t (Windowsos fájlmegosztáshoz) és valamilyen saját webes felületről vezérelhető, grafikus felület nélküli torrent kliens-démont (transmission-daemon, qbittorrent-nox) telepítesz, akkor kevesebbel is beérheted (persze, nem kapsz annyira "fancy" felületet, meg a beállításokkal kicsit dolgozni kell a parancssorban, de valamiért valamit).
A fogyasztáson ne viccelődjünk... 10 év alatt sem hozza be az árkülönbözetet egy új NAS a kis fogyasztásával, annyival drágább. Addigra meg rég elavult lesz mind.
Amit nyersz, az mindenképp az architektúra előny. Leginkább torrentezéshez jön jól az x86, mert ARM-on nem megy natívan, többszörös energiabefektetéssel dolgozik. Tehát ha sokat torrentezel, akkor érdemes kerülni az ARM procikat. Vagy ha mégis maradnél ARM-nál, akkor érdemes utánanézni, hogy milyen beállításokkal lehet csökkenteni az igénybevételt (kezdve a kapcsolatok számának korlátozásával pl)
Viszont bukod a h265 dekódolást. Ez valszeg annyira nem számít... de nézz utána, hogy ha médiaszerverként használod, akkor mi a helyzet számodra.
A HDD-t sata3 portba dugd! Erre figyelj (mert van sata2 is rajta), illetve az ethernet csatija is gigabites, így írás/olvasási sebességben nem igazán lehet gondod vele.
A geekbench szerint pedif mind teljesítményben, mind teljesítmény/W arányban jelentősen jobb a régi kis celeron. Ez utóbbi valszínűleg nem egy valós teszt adat, hanem csak a gyárilag megadott fogyasztást osztották le a teljesítménnyel. Azonos teljesítmény mellett az ARM felét, vagy még annyit se fogyasztja, illefve az üresjárata is biztisan jóval kisebb, ott akár negyed értéket is el tudok képzelni.
Viszont még ha kilógtok is a rezsicsökkentett értékből, akkor sem hiszem, hogy 7-800 forintnál többet össze lehet hozni vele villanyszámlában. Az ARM is csinál 3-400 forintot.
Pi4-ről (hdd nélkül!!!) és 4.gen i5-ről tudok nyilatkozni (1TB 3,5" hdd):
Pi4 0,10 KWh/nap
i5 0,44 KWh/nap
Az i5 dolgozik többet, ott TV adás felvételek mennek (nem folyamatosan), illetve nem csináltam semmilyen power menedzsmentet, tehát folyamatosan pörög a hdd is.
A pi meg szinte csak ül magában, nem dolgozik a proci, heliumot bányászik (kriptó).
Szia. Köszönöm a hosszas és az utána nézős választ.
Ahogy nézegettem amiket linkeltél és írtál sokkal előrébb leszek mint mint a jelenlegi nasom erejével.
Igen azt láttam én is hogy 2 sata 2 van rajta.
Az elképzelésem így nézne ki.
1. Sata 3-ra wd red 8tb
2. sata 3. wd red 4 tb
3. sata 2. wd red 4 tb.
4. Egy ssd rendszernek
Gondolom sata kettőn is jóval gyorsabb lenne az ssd mint a hdd.
Úgy vagyok vele inkább az ssd legyen sata 2-n hagy legye gyorsabb a 2 sata 3-as hdd.
A 4 tb wd red ami sata 2 lesz. Érezhetően lassabb lesz ha csak azon letöltök?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!