Szerintetek mitől függ, hogy egy videójáték milyen platformon jelenik meg?
A megrendelőtől.
"Azt nem ugyanúgy teszi az összes?"
Hát nem...
A pénz a kiadóknál van manapság. A fejlesztőknek egyre kisebb a kreatív lehetőségük, illetve egyre nehezebb alulról jönni, pár fős fejlesztőcsapattal nagyot alkotni valamelyik nagy kiadó támogatása és marketingereje nélkül.
Tehát a kiadók mondják meg, hogy mit kell fejleszteni, milyen legyen a játék, hova lesz kiadva, azinte csak és kizárólag pénzügyi alapon. Hihetetlen sóher hazug marketinggépezet bandák lettek a kiadók manapság.
Illetve nyilván a sony előszeretettel fejleszt csak a saját platformjára (PS)(szerencsére néhány év késéssel megjön az átportolt változat már egyik-másikból). Ugyanezt csinálta a microsoft is az xbox-szal, de aztán pár éve rájöttek, hogy igazándiból mindegy, és PC-Windowsra is kijönnek rendesen a korábbi Xbox exkluzív játékok (pl Halo)
Aztán PC-n belül ott vannak a boltok (nem jut eszembe a nevük, de steam, origin, stb-re gonsolok). Nyilván pl a Valve, akié a steam, az minden fejlesztését a steamen teszi elérhetővé. Rockstar kiadónak nincs ennyire szigorú rednszere, az ő játékaik több helyről beszerezhetőek.
Aztán ott van az új platform, ami lassan beszivárog hozzánk: cloud gaming, azaz amikor csak a képet streameled (mint egy filmet), a játék pedig egy távoli szerveren fut (pl stadia, geforce now). Itt már abszolút a pénz dominál... „mennyit engedsz a feléből?” megállapodik a kiadó a cloud szolgáltatóval, hogy kinek mennyi jár a bevételelből. A fejlesztőknek meg max a szájuk jár... ha meg túl jó játékot csinálsz, akkor készülhetsz rá, hogy évtizedekig foshatod ki a részeket. És ha nem tetszik, akkor el lehet menni... a név a brand a kiadóé, tud rá fejleszteni más csapat is. Lásd: Infinity Ward. Akiknek a Call of Duty sorozatot köszönhetjük, azokat a 4. rész (modern warfare) után kirúgta akiadó Activision. Azóta minden rész szar, tömeggyártott kifosott hányadék... Far Cry ugyanez.... Need for speed szintén. Egy fejlesztőnek nem tetszik valami, akkor próbálkozhat máshol, csak „kérnie kell” 🙃🙃
Szóval ahogy mondod, a kiadó dönt, üzleti alapon. Vagy pl korábban nagyobb divat volt, hogy konzoltól független kiadó/fejlesztő is konzol exkluzivitást vállal, mert elegük van a PC kalózkodásból. Pl Rockstar games és a GTA sorozat. PC-re mindig évek múlva jön csak az új rész, mert konzolos eladásokból jobban megszedik magukat.
Az átportolás manapság már nagyon egyszerű, mert a konzolok is X86 PC alapú gépek, AMD gyártja PC technológiával (mind PS, mind Xboxot)
Ez kifejezett cél volt már, mert korábban nagyon nehéz volt ez. Külön csapat kellett, aki csak azzal foglalkozott, hogy pl a PS-re fejlesztett játék valahogy fusson PC-n is, mert annyira eltérőek voltak... legtöbb játéknál ezért is kellett várni éveket, illetve ezért is maradt akár el, vagy lett egy használhatatlanul optimalozálatlan xar a PC verzió.
Szóval a standardizálás azért egy jó része ennek, de még mindig sok a korlát, és sok a pénzügyi háttérmegállapodás, falállítás, elszigetelés, ami nem segíti a játékosok helyzetét. De tényleg ugye, ott a crossplatform multiplayer is már... androidos hülyegyerekek ia játszhatnak már telefonnal pc-ps-xbox ellen.
"Elképzelhetetlen, hogy lejátsszák egy másik platformra fejlesztett játékot? Hisz végül is ugyanazt csinálja az összes"
Tudod, a rádió is hangot játszik le, meg a bakelit lemezjátszó is. Mégsem fogod a kívánt eredményt kapni, ha egy rádióba belegyömöszölöd a bakelitlemezt. ;-)
Attól, hogy valami látszatra hasonló dolgot csinál, még korántsem biztos, hogy a háttérben is az ugyanúgy valósul meg. Eleve több architektúra, és többfajta processzor van. ás az utasításkészletük, a regiszterkészletük, a címzési módjuk, a memóriakezelésük...
Egyébként leginkább marketing- és jogi okokkal magyarázható, hogy mit milyen platformra adnak ki.
A játékkiadó érdeke alapvetően az, hogy minél több embert érjen el. Tehát alap esetben minden játék jönne mindenre, de...
Akármennyire is egységesített és könnyített lett a fejlesztés rengeteg egyéb dolog befolyásolja azt, ami röviden így foglalható össze: "Megéri-e a befektetett időt és pénzt?"
Például egy fejlesztő hiába szeretné a játékát minden platformon látni, ha a cégnek nincs kapacitása erre. Jelenleg ha valaki mindenre ki szeretne adni valamit akkor 5 különböző Xboxot, 3 különböző Playstationt és számtalan PC konfigurációt kellene egyensúlyoznia. Esetleg a cég nem lát esélyt abban, hogy megtérüljön a befektetése. Vagy éppen kap egy tőkeinjekciót az egyik platformtulajdonostól ha az ő gépét részesíti előnyben. Minél kisebb és kockázatkerülőbb egy cég annál valószínűbb, hogy mindenféle szerződés nélkül is csak egy (a legnépszerűbb) gépet célozza meg a játékával hiszen ott a bukás kockázata minimális (ebből a szempontból, a játék lehet rossz, de az más kérdés).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!