SSD: gépből kivéve fél év után is megmaradnak az adatok rajta? (bővebben lent)
Gépből kivett, szekrénybe eltett SSD meghajtón az adatok akár fél év múlva is megmaradnak? (sértetlenül)?
Azt olvastam több helyen, hogy hosszútávú adattárolásra és backup-ra nem alkalmas, mert (időnként) feszültséget igényel, hogy az adatok hosszútávon megmaradjanak rajta.
Bár tudom hogy nem olyan mint a RAM memória, ami a gép kikapcsoláskor tartalmát elveszti, de elég egyértelműen le van írva, hogy pár hetente feszültséget kell kapni.
Valaki azt is mondta (aki rendszeresen gépeket szerel), hogy olyan módon fog megsérülni, amely a fájlok integritását lehetetlenné teszi, például sok helyen ami "1" volt, az "0" lesz, ilyen módon az összes tömörített .docx .zip .rar .jpg fájlnak búcsút lehet inteni.
Tehát hogy ha hosszútávon nem kap feszültséget, akkor majd ez lesz.
Valóban "elszivárognak a töltések", de azért nem fél évre kell gondolni. Persze, a konkrét idő sok tényezőtől függ, de itt inkább több év az, ami már gondot okozhat.
"Régen hibásodtak meg úgy pendrive-ok[...]"
Nem csak régebben.
Ezek ma sem tartoznak a legmegbízhatóbb adathordozók közé. Nem mondom, hogy tömegesen döglenének meg, de azért rendszeresen hoznak hozzám a munkatársak pendrive-okat, amiket vagy fel sem ismer a gép, vagy meghibásodtak rajtuk az adatok.
"pedig az "nem tartalmaz mozgó alkatrészt""
Hagyjuk már ezt a mozgó alkatrészes mitológiát!
Valamiért évek, sőt, talán már évtizedek óta tartja magát ez a hiedelem, hogy ami mozog, az rossz, ami nem mozog, az meg tökéletes. Közben meg a frászfenét. Annyi, hogy amiben van mozgó alkatrész, az valószínűleg lassabb, bár ez is függ az alkalmazott technológiától. A valóság meg nem támasztja alá ezt a hiedelmet.
"Egyébként nagyon örülnék ha megbízhatóan működnének ezek, mint backup-alternatíva."
Hááát... legfeljebb csak másodlagos mentésnek tartanám alkalmasnak.
Tény, hogy a flash-technológia nagyon sokat fejlődött az utóbbi években. De azért még mindig közel egy nagyságrendnyi eltérés van megbízhatóságban a félvezető alapú, és a mágneses alapú adattárolás között. Személyes tapasztalat, egy több, mint 500 gépet használó munkahelyen, hogy nagyjából arányaiban ötször annyi SSD adta meg magát, mint amennyi merevlemez.
#14
Nalam 14 eves kingston pendrive mai napig mukodik van 8 gigas azt is nyustolom mar rengeteg éve.
Pendrive: volt "szerencsém" próbálkozni olyan illető adathordozójával, aki a szakdoga mentésére használta, aztán egyszer csak a .docx nem volt megnyitható soha többet.
Volt határidős meló (nem miattam csúszott), ott is egy ilyen adathordozó tréfája játszott kulcs-szerepet, mert a rámásolt adatokat nem lehetett kicsomagolni.
"Nalam 14 eves kingston pendrive mai napig mukodik van 8 gigas azt is nyustolom mar rengeteg éve."
Ez cáfolja azt, hogy másnak nem lehetnek ellenkező tapasztalatai és hogy az összes gyártott pendrive 100%-ig kell hogy működjön évtizedekig, mert úgy tapasztaltad?
Ez az érték nagyban függ attól, hogy mennyire használódtak el a NAND-flash cellák, mert a bennük lévő szigetelő oxidréteg a használattal arányosan öregszik, - így a cellákban tárolt töltést könnyebben engedi át, - ezáltal a tárolt adat elveszik/sérül.
Viszonylag keveset írt cellák esetén még jó állapotú az oxidréteg, és sok (akár 8-10) évet bírhat a "szekrényben", - de egy élettartama végén járó cellánál tényleg elveszhetnek adatok pár hónapnyi polcon csücsülés után.
Egyébként "ssd data retention" kifejezésre keress rá.
Köszönöm.
Minőség szempontjából egyébként a "Samsung Evo szériás SSD-k" nem mondanak semmit, kellene tudni még más alkotóelemek típusát is?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!