Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Ezt a "kapcsolót/érzékelőt"...

Ezt a "kapcsolót/érzékelőt" (alább) milyen érzékelővel, milyen hardware-rel, milyen elektronikával lehet megvalósítani? Remélem lesz azért nem kizárólag csak villamosmérnökök számára érthető megoldás is. Még most bízom benne! :)

Figyelt kérdés

Esetleg DIY módon, leírással, vagy videófelvételen bemutatva megvalósított már valaki ilyet (vagy ehhez hasonlót)?


Adott egy tárgy (akár elektronika mentes holmi, csupán egy passzív valamit [speciális fémet? mindegy mit] tartalmazó, egyszerű tárgy: bot, fadarab, vasdarab, pálca, mindegy mi).


Ezt a tárgyat egy pl. kívülről teljesen lapos/sima/beépíthető érzékelőhöz (vagy ha van jobb észrevételetek, akkor ahhoz) két/három előre meghatározott ponthoz hozzáérintve, beindítja a kívánt hatást. Teszem azt, felkapcsolja a lámpákat, vagy kinyit egy nagyon egyszerű zárat egy beltéri ajtón, utóbbi mindegy mi.


De nagyon fontos, hogy a kívánt mechanizmus az egyszerű (buta?) tárgynak a falra szerelt sima felületű (bonyolult?) érzékelőn, annak is adott/meghatározott pontjain történő HOZZÁÉRINTÉSSEL induljon el.


Mint régen voltak azok a lámpakapcsolók, melyekhez ha nem hirtelen ért az ember hozzá, hanem gyengéden megérintette, nem hirtelen villantotta fel a fényt, hanem szépen fokozatosan világosodott ki a lámpa. Ha viszont hirtelen ért hozzá, akkor azonnal, teljes fényerővel kapcsolódott fel a fényforrás.


Valami ilyesmire kérdez ez a kiírás rá, csak itt a kéz helyett egy egyszerű tárgy (fém, vagy más, mindegy) hozzáérintésével induljon be a kívánt (mindegy milyen) mechanizmus.


Vagy: a tárgy érzékelőhöz való érintése MELLET egy szó (vagy hanghatás) elhangzásával együtt induljon el a kívánt mechanizmus (például lámpa fel, vagy lekapcsolás, vagy egy nagyon egyszerű zár kinyitása, teljesen mindegy mi). Hozzáérintik a tárgyat két ponton és kimondanak egy szót (vagy füttyentenek egyet) és így indul be az, amit (mindegy most, hogy mit) szeretnénk.



2022. márc. 30. 20:40
 1/9 anonim ***** válasza:
Nem mindegy mivel érinted meg. De bármi megoldható, mert a bármivel érintés lehet egy sima gomb.
2022. márc. 30. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
85%

Mágnes kontra Reed relé/Hall-generátor


Vagy üsd be a gugliba hogy "kapacitív közelítés-kapcsoló"

2022. márc. 30. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
53%
Olyan tárggyal, amit embernek hívnak, megérinteni, és működik, olyan villanykapcsolók 40 éve is voltak már.
2022. márc. 30. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Második, megnézem!


Első - és főképp felületesen olvasó harmadik:


Adott egy tárgy (akár elektronika mentes holmi, csupán egy passzív valamit [speciális fémet? mindegy mit] tartalmazó, egyszerű tárgy: bot, fadarab, vasdarab, pálca, mindegy mi).


Ezt a tárgyat egy pl. kívülről teljesen lapos/sima/beépíthető érzékelőhöz (vagy ha van jobb észrevételetek, akkor ahhoz) két/három előre meghatározott ponthoz hozzáérintve, beindítja a kívánt hatást.

2022. márc. 31. 09:31
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

1 vagyok. Mivel a mindegy hogy mit írtad a reed kizárható mert mágneses. A kapacitív kizárható mert pl az ujjad jó de egy fa darab nem.


Egyszerűen nincs más mint egy nagyon érintés érzékeny mechanikus billentyu amire igaz hogy bármivel megnyomhatod.


Sőt van olyan ami sima lehet mert egy fólia de nyomás érzékeny.


Ha leírod hogy mivel akarsz mit érinteni akkor le lehet írni hogy mi a megoldás. Az általad leírt anyagok egyetlen közös jellemzője hogy lehet vele fizikai nyomást okozni így azt lehet választani. A kapacitív a telefonod kijelzője ujjal tudsz írni de fadarabbal már nem. Igy hiába írjuk hogy 1-2 tranzisztor bekötésevel lámpát is kapcsolhatsz az ujjad közelítésevel amikor felsoroltal más anyagokat is.

2022. márc. 31. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
36%

"felületesen olvasó harmadik"

Illetve olvasni nem tudó kérdező...



"Adott egy tárgy (akár elektronika mentes holmi, csupán egy passzív valamit [speciális fémet? mindegy mit] tartalmazó, egyszerű tárgy: bot, fadarab, vasdarab, pálca, mindegy mi).

Ezt a tárgyat egy pl. kívülről teljesen lapos/sima/beépíthető érzékelőhöz (vagy ha van jobb észrevételetek, akkor ahhoz) két/három előre meghatározott ponthoz hozzáérintve, beindítja a kívánt hatást."

Ezt tudta 40 éve a kontállux villanykapcsoló. Érted? TUDTA??? Ezt írtam a #3-ban. Érted? Írtam! Amit tudott!

2022. márc. 31. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Nem ezt írtad, ezért voltam kénytelen odaírni, hogy felületes. Nem rosszat akartam neked, hanem kiigazítást, hogy nem arra válaszoltál, amit kérdeztem. Hiába próbálod az ellenkezőjét állítani, ott áll világosan nálad, hogy "ember".

Értelemszerűen emberi érintésre reagáló kapcsoló.


Nekem éppen nem az ember ujja (és nem is nyomás) kell, hanem egy tárgy, amivel gyengéden hozzáérnek (ahogy írtam is: éppen csak hozzáérnek, nem megnyomják) és a tárgyban levő valami (fém, mágnes, vagy egy teljesen egyszerű elektronika, mint írtam: mindegy mi) a fali sima felületű érzékelőhöz történő csupán csak hozzápöccintés hatására elindít egy mechanizmust.

(Pl. lámpa fel, vagy lekapcsolást, egyszerű zár nyitását, akármit).


És egy másik megoldás is érdekel, hogy egy hanghatás, vagy szó elhangzása után (pl. egy tárgyat egy "mezőben" tartva, vagy azt a tárgyat egy kamera által figyelt területen tartva), ezen szó elhangzása után szintén elinduljon egy mechanizmus.

(Lámpa kapcsolás, zene lejátszás, mindegy, ez most nem érdekes, hogy mi, csak a beindítás, azaz hogy hogyan lehet valamit így [jelképes tárgyat adott területen "tartással" és hanghatás elhangzásával] "elindítani".)

2022. ápr. 1. 14:12
 8/9 A kérdező kommentje:

Első és egyben ötödik:


Valóban (számomra) teljesen mindegy, hogy mit és mihez érintenek. Nekem inkább csak egy funkció beindítása az érdekes, az hogy hogyan hozható létre az elindítás. Mindegy hogyan és mivel, csak működjön!


Például legyen egy fadarab (amibe/amire akármit be lehet szerelni, példaként felsoroltam: [buta] fémet, mágnest, vagy [okos] elektronikát), amivel egy érzékelőt leheletnyire megérintenek (mindegy, hogy milyen érzékelőt, mindegy hogy a falban, vagy a falon van, utóbbi esetben észrevehetetlenül a falra "simulva"). Ezekhez nem értek, ezért kérdezek, hogy hogyan lehet ezt megvalósítani?


Ezért mindegy, hogy mit és mihez érintenek, csak a felület amihez gyengéden hozzáérintik az legyen észrevehetetlenül a falon, vagy a falban, és indítson el egy kívánt mechanizmust (illetve ott a hanghatásos elindítás is). Valóban teljesen mindegy számomra, mivel nem értek hozzá, hogy mit hogyan, csak sikerüljön elindítani egy-egy folyamatot ezzel (illetve ezekkel) a megoldásokkal.


Nagyon szeretném nektek precízebben megfogalmazni, de ennél jobban sajnos nem tudom körülírni, pedig higgyétek el, valóban szeretném - hogy ezáltal jobban tudjatok segíteni.

2022. ápr. 1. 14:24
 9/9 anonim ***** válasza:
55%

#2 vagyok:


Reed-relé-mágnes.


Egy Reed relé kb 1.5-2 mm vastag, 4-5 mm hosszú üveghenger. Két csatlakozása van ami az üvegbúrán belül nem érintkezik, tehát az áramkör alapesetben nyitott, vagyis nem folyik áram.


A két, üvegbúrán belüli érintkező közül az egyik mágnesezhető, a másik nem. Amikor mágnest közelítesz hozzá akkor a mágnesezhető érintkezőt vonzza, az elgörbül, és hozzáér a másikhoz. Ekkor zárul az áramkör, a relén áram tud folyni mindaddig, amíg a mágnes vonzza az érintkezőt. Ha eltávolítod a mágnest akkor a lemez visszanyeri az eredeti formáját, és megszakítja az áramkört. Kísérletezni kell, hogy milyen szögben kell elhelyezni a relét a közelítés irányához képest. Ha fordítva rakod akkor a vonzás növeli a távolságot, nem csökkenti. Tengely körül kell forgatni.


Nagy áramot nem igazán bír, ezért érzékelőnek szokták használni, nem direkt kapcsolónak!

2022. ápr. 1. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!