Linuxra hogyan kell telepíteni a wifi stick driverét?
Adott egy tenda U1 wifi stick általában windowson használtam windows10 és 11-esen ott a 150-es netből simán átjött a másik szobába 90-115mb/s meg 50 es feltöltés sebesség bármilyen linuxon meg max 9-10mb/s feltöltés meg kb 0,5.
Viszont ahogy elnéztem driverből itt nem úgy megy,hogy rákattintok az exére és nyomogatom a tovább telepítés gombra.Mégis,hogyan kéne telepíteni a linuxos driverét és ha telepítve is lenne esélyes,hogy simán tudná azt amit windows alatt?
Ahogy itt:
elnézem, az újabb (4.5 utáni) kernelekhez (a kernel a rendszermag, ami a hardver és a programok között helyezkedik el, kezeli a rendszer erőforrásait, ebben helyezkednek el a meghajtóprogramok is) kicsit trükközni kell - a Tenda régebbi (2.6 és 4.5 verzió közötti) kernelekhez adott, nyílt forrású (elérhető az a forráskód, amiben a meghajtóprogramot írták, így magadtól lefordíthatod) meghajtóprogramját:
össze kell kombinálni a D-Link DWA-131 (ami ugyanazon a chipkészleten - Realtek RTL8192EU - alapszik, mint a Tenda terméke) újabb kernelekhez elérhető driverével:
és úgy telepíteni
1 évig használtam Linuxot, tök jó meg minden de pont az ilyen szarságokért sokalltam be. Trükközzön a jó qurva anyja ...
Csak szólok előre a hajad fogod tépni tőle ha sikerül is nem lesz olyan hatásfokú mint Windows alatt.
3/
Azt használok de a másik régi gyengébb gépre linuxot raktam mert az jobban fut
4/
Ettől félek én is és nem értem miért nem tudnak egy drivert telepítősre megcsinálni nem mindenki programozó,ha pl egy átlag embernek kéne lehet tökön szúrná magát.
7/
Pedig el lehetne vele lenni csak ez a beírogatás....
"és nem értem miért nem tudnak egy drivert telepítősre megcsinálni"
Ez egyrészt onnan fakad, hogy a hardvergyártók nem veszik a fáradtságot, hogy minden egyes nagyobb Linux-disztribúcióhoz szépen naprakészen megcsinálják a megfelelő telepítőcsomagot (ez egyébként Windowsnál is megfigyelhető: sok régi, de használható hardverhez nincs Windows 10-es meghajtóprogram, csak - jó esetben - Windows 7-es, vagy - rosszabb esetben - Windows XP-s); másrészt a Linux - természetéből fakadóan, a Windowszal ellentétben - nem nézi "hülyének" a felhasználót, elvárja tőle hogy értsen ahhoz, amit csinál (van is erre egy mondás: "a Linux egy felhasználóbarát operációs rendszer, de megválogatja a barátait"); harmadrészt egy meghajtóprogram feltelepítése nem egy átlagfelhasználói feladat (a vállalatoknál sem az irodai feladatokra trenírozott átlagfelhasználó végzi el a rendszer telepítését, hanem a rendszergazda).
"nem mindenki programozó"
Nem kell programozónak lenni (egy sort sem kell programozni), egyszerűen érteni kell a parancssorhoz (ami eleve nem egy ördöngösség, anno a "DOS-os korszakban" alap elvárás volt, jelenleg egy "power user"-nek lépéselőny), és ismerni kell a rendszer működését.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!