NAS: "házilag készített" vagy vásárolt a megbízhatóbb? (bővebben lent)
NAS-t venni érdemes (paraméterek, igények szerint megvizsgálni melyik megfelelő), vagy építeni, pl. használt számítógépből, Raspberry Pi-ből stb?
Raspberry Pi esetén például attól tartanék, hogy akár az USB meghajtóra kötött külső HDD Ház vezérlője hibásodik meg, akár a ház (vagy az USB port) dobálja el a HDD-vel való kapcsolatot, akkor gond lehet.
RAID-hez meg nem értek igazán.
Olyan NAS jó lenne, melyet ethernet portra kötve Windows 7 és Windows 10 gépek is látnak (és ezt könnyű beállítani), valamint, van valamiféle védelem, hogy egyetlen, adott kliens zsarolóvírus fertőzés esetén ne titkosíthasson adatokat a NAS-on.
Gondolom a vásárolt NAS további előnye, hogy - egy használt PC esetén - (ha abból lenne készítve) jelentősen több áram fogyna.
"Torrent kliens meg hozza plugin viszont nincs, mert a kontenerizacio miatt kivettek belole."
Ezt nem tudom hátránynak tekinteni, mivel így nagyobb a választási lehetőség a torrentkliensek között, amit akarsz, meg lehet oldani. Feldobsz egy qbittorrentet, vannak hozzá search pluginok és böngészős addon. Nekem személyesen amúgy jobban bejön, mint bármi, ami például Synora elérhető. Az alap Synos Transmission számomra csak arra jó, hogy soha ne indítsam el.
Hardver RAID-es NAS pedig, mint említetted, drága. Nyilván egy RAID kontroller is, kérdés, hogy viszonyul a kettő egymáshoz.
Ha software raid nem működne jól. Pont most olvasom valaki kérdését, akinek NASben bekrepáltak a HDD-k és nem tud mit tenni vele, sima Linux nem olvassa, ha asztali gépbe átteszi.
Szép kilátások, a NAS "azt az illúziót" adja, hogy az adatok "biztonságban vannak"... :)
Annyira szeretem ezt a hitvitát. Software-es RAID-nek is megvan a maga előnye/hátránya. Rengeteg NAS azért "olcsó" NAS azért kerül 200-300ba akár, mert software-es raid-et használ. Egy raid vezérlő kártya is kerül pont ugyanennyibe, és még a NAS gyártó cég ráfordított energiáját (software, hírdetések, tervezés, profit) nem is számoltuk bele... szóval 400-600ezernél tartanánk otthoni felhasználásra.
Meg, ha valaki nem tud software-es raid-et konfigurálni és/vagy visszahozni adatot, akkor az ne is játszon vele. RAID1-et nevetve. RAID5-6 esetén azért több vinyó kell, hogy újra olvashatóvá varázsold.
Nekem van egy Synology és két kézzel összetett NAS/szerver gépem is, mind software-es RAID-el. Lassan 5-6 éve üzemel már amelyik és nem volt olyan meghibásodás, amit nem tudtam volna elhárítani. Igen volt olyan is, hogy HDD földbe harapott.
Csak ugye: utána kell olvasni, mi-merre-hogyan és az energia. Lehet, hogy az elsőt 2-3 nap alatt rakod össze, de utána a következő könnyebben fog menni. Plusz megtanulod a Linux-ot kezelni, tűzfalat építeni, ACL/VPN/Radius-t konfigurálni.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!