Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Ryzen 3600 alapbeállításokon...

Ryzen 3600 alapbeállításokon 1.4+ magfeszültséget is használ. Elvileg ez normális ezeknél a prociknál, mások szerint túl sok, és degradál. Mi az igazság?

Figyelt kérdés

Teljesen új konfig, biosban semmi nem lett megpiszkálva procival kapcsolatban, minden alap. Ugye ennek a procinak van turbó módja, alap órajel 3.6Ghz, de ez felkúszhat 4.2 -re is. Annyira nem vagyok hardver szaki, és amennyit utánaolvastam, nem teljesen arról szól ez az 1.4+ vcore jelenség, amit az ember elsőre gondolna. Most csak egy spontán topikból kiemelve:


"Is 1.4 - 1.45 safe?


In normal mode, yes. The system is holding the voltage before the core at that level so it can boost up faster. The core actually isn't stuck at that voltage under load. So it'll read around 1.45V. Run something like Cinebench R20. You should see it drop and hold in the 1.3V range. If it isn't, then either you have an issue or some setting is pushing voltage really high."


Valóban teljes magterhelésnél nincs 1.4. Cinebench -nél figyeltem meg, hogy akkor produkál 1.4+ -t, ha egymagos módban futtatom a tesztet. Teljes magszámnál 1.4 alatt van.


De ugyanitt ezen kérdés alatt ilyet is írnak:


"AMD pumps a lot of voltage into stock 3600 processors because the silicon is not the best binned chips. Manually reducing the Vcore until you hit a level where you do not get blue screens, soft crashes or application instability."


Nem akarok én OC -t, csupán elvárnám, hogy amit megvettem, és ami órajelet gyárilag támogat (4.2Ghz), azt minden különösebb bajlódás nélkül el tudja érni ha szükséges, és biztonságosan. Úgy néz ki meg is teszi, csak nem tudom így hány évet él a proci ilyen feszültségingadozásokkal. Most nem az általános használatra gondolok, amikor lényegesen több az üresjárat, és ritkább a teljes terhelés, hanem olyan extrém esetekre, mikor videót konvertálok, vagy egész nap játszanék, akkor ne azon kelljen izgulnom, hogy éppen mikor hány volton üzemel.


Az alaplap egy Gigabyte B450 AORUS M (van VRM hűtése). Emellett a proci egyből kapott egy gammaxx 400 -as hűtőt, amivel nem kúszik fel a kritikus 95 fokra.


Szerintetek jól van így, ha alapbeállításokon hagyom, vagy kellene egy manuális undervoltage?



2021. jún. 4. 19:54
 1/6 anonim ***** válasza:
Nem kell aggódni, szerintem is természetes, egy kis ingadozás belefér, ne aggódj emiatt. Azért egy Gammax 400 nem rossz a gyárihoz képest - gyárival se kellene 90 fölé mennie, de amúgy a gammax is elég alsókategóriás.
2021. jún. 4. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Alapbeállítás biztosan ki van tesztelve, én azon hagynám.
2021. jún. 4. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Egyáltalán nem rossz ez a gammax, az előző fx procimat gyönyörűen lehűtötte. Nem csak a procit, de az alaplap melegedést is megoldotta. Most eléggé felmelegedett a szobámban, nyár közepén még rosszabb lesz, akkor nem ritka a 30 fok szobahő sem. Szerintem ennél a procinál 80-85 fok is simán belefér majd. Állítólag a hivatalos max alatt érdemes maradni olyan 10 fokkal. Sajnos gyárival igen is felmegy 95 -re, mielőtt megvettem a gépet ennek utánanéztem, és szerencse hogy így tettem. Mutatom is, hogy mi lett az eredmény 10 perces prime teszt után:


[link]

2021. jún. 4. 23:47
 4/6 A kérdező kommentje:
Úgy tűnik mégis csak jobb kikapcsolni a turbo boost -ot, és manuálisan beállítani az órajelet/feszültséget. Biosban egyelőre csak kikapcsoltam a boost -ot, az órajelet meg alap 3.6 Ghz -en hagytam. Majd Ryzen Master programban beállítottam manuálisan 4Ghz -et és 1.225 feszültséget. Ettől feljebb egyelőre nem megyek, még ha 4.2Ghz is a gyári max. Alapbeállításokon felment 1.4 fölé is a feszültség elég gyakran. Ilyen beállításokkal pedig nem megy 1.225 volt fölé. 83 fokot mértem Prime teszt alatt. Utánanézve ahogy látom ez a normál vcore érték, bár az én biosomban nem így jelzi, hanem +- eltolással lehetne feszültséget emelni/csökkenteni, egy videóban valakinek 1.225 voltot jelzett normál érték alatt. Itt is megoszlanak a vélemények, valakik szerint 1.25 volt a max biztonságos, mások szerint 1.3 - 1.35 max. Ez a szomorú, hogy nincs egyöntetű normális válasz erre. De ezek után nem is csodálom, hisz a gyári beállításokon össze-vissza ugrál, ha akar 1.43 voltig is, manuális beállítással meg szintúgy leeshet 1 volt alá üresjáratban (ami jó), de terhelésnél akkor sem ugrik többre mint amit megadtam. Még ha ezzel bukom is a pillanatnyi, néhány szálas 4.2Ghz -et, akkor is nyugodtabbank érzem magam hosszútávon. De erősítsétek meg, ha hülyeséget beszélek, és ez a manuális beállítás csak rosszabbat tesz.
2021. jún. 8. 11:16
 5/6 A kérdező kommentje:

Tévedtem...Mégsem szabad állítani, jobb auto -n hagyni. Találtam végre egy korrekt leírást a ryzen procikról, ajánlom mindenkinek, aki hasonló dilemmákban szenved mint én:


[link]


Természetesen kikapcsolható a turbo core, én is ezt tettem, akkor sokkal hűvösebb lesz a proci. Persze nyilván tudnia kell picivel többet mint 3.6Ghz (chipenként változó) feszültség emelése nélkül is, tehát ameddig nem piszkáljuk a vcore -t manuálisan (ezek szerint még az is árthat, ha kisebbre fixáljuk, mint amennyit gyári beállítások mellett elérhet magától nagyobb értéket). Ha pedig nagyon akarjuk manuálisan, 1.2 volt a biztonságos max. Akkor inkább hagyni auto -n mindent, és az órajelet picivel feljebb vinni, mint 3.6Ghz, kikapcsolt turbo core mellett, na ez már nem árthat semmit. Vagy pedig turbo core bekapcsolva ahogy gyárilag is van, de akkor értelemszerűen jobban is fog melegedni.

2021. jún. 9. 12:55
 6/6 anonim ***** válasza:
Szívesen.
2021. jún. 9. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!