Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Miért van az, hogy az Androidn...

Miért van az, hogy az Androidnak úgy mond semmi nem elég?

Figyelt kérdés

Ha megnézzük az új telefonokat 100 magos processzor, 200GB ram és ilyen felszereltséggel jönnek!

Jó ez nyilván költői túlzás, de a napokban a kezembe terült a párom Androidos telefonja.

Ami 1-2 éves lehet.

Honor 20 Lite.

Ha láttátok még lassú telefont… Mintha Windows XP lenne egy Pentium 2-n…

A gyári beállítások visszaállítása után működik egy két hónapig, de nagyon le lassul!

Ezt szóvá tettem egy oldalon és ott azt mondták gyenge a telefon és az a baj, hogy Lite. :O

De ez egy 8 magos, 4GB rammos telefon…

Az én iPhone-omban nincs ilyen hardver és az a legújabb rendszerrel 100 kört ver rá sebességben.

Ez meg a gyári rendszerrel ilyen lassú?

Mi van az Androiddal?

Miért van az, hogy iPhone-on 3-4GB ram meg pár mag elég Androidon meg nem?

Mert ebben a 3-4GB ramban több alkalmazás marad meg mint az 6-8GB rammos androidos telefonban.

Pedig az alkalmazások azok szinte ugyanazok!


A Windows Phoneok is jól mentek kis hardveren, akkor most mi van ezzel az Android dologgal?



2021. márc. 24. 22:58
1 2 3 4
 21/33 Alex Fly ***** válasza:
78%

@19: látom, nem tudsz elszakadni az átlaguser nézőpontjától... Ami egyáltalán nem baj -de vedd figyelembe, hogy vannak, akiknek más elvárási is vannak.

Abban is igazad van, hogy az iPhone tökéletesen kielégíti egy átlagfelhasználó átlagigényeit -erre tervezték, ez a feladata. Amíg a gyártó által meghatározott feladatokra használod a gyártó által meghatározott módon, addig tökéletes -a gond akkor kezdődik, amikor az ember saját igényei nem esnek egybe azzal, amit az Apple gondol erről...

Na az Android esetében nincsenek ilyen korlátok: azt csinálsz vele, amit csak akarsz. Ha valami nem felel meg az igényeidnek, akár a rendszert is átírhatod magadnak -és ehhez minden eszköz rendelkezésedre áll a forráskódtól a fejlesztői környezetig; ami az Apple esetében szigorúan őrzött ipari titok. Gondolom az ehhez kapcsolódó biztonsági kérdéseket már nem kell ecsetelnem...

Vagy ott van, amivel az Apple szereti reklámozni saját magát: a konvergencia. nagyon hasznos és fejlett az a mód, ahogyan a különféle eszközök képesek együttműködni (telefon, tablet, laptop és desktop számítógépek, TV) -már természetesen abban az esetben, ha mindegyiket az Apple-től szerezted be. Lehet, hogy az Android nem rendelkezik ilyen magas fokú integrációval, viszont az elterjedt, szabványos protokollokat használja és minden, ezen keresztül kommunikáló eszközzel képes együttműködni. Hát ettől az iPhone igen messze van...

Mellesleg számomra az sem túl megnyugtató, hogy egy cégtől függ az ember; mind a hardver, mind a szoftver esetében teljesen ki van szolgáltatva a gyártónak.


Ja és a linkelt "táblázat" nem más, mint egy ma elterjedt operációs rendszer sematikus blokkvázlata -gyakorlatilag minden széleskörben használt, általános célú poprendszer ugyanígy épül fel évtizedek óta; de minimum az első Unix megjelenésétől (ami az összes mai általános oprendszer őse)... Ezzel magyarázni az Android általad vélt hiányosságait egyáltalán nem vall hozzáértésre...

2021. márc. 27. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/33 anonim ***** válasza:
100%

#21.Azért ennél komplikáltabb a helyzet, megpróbálok reagálni.

"Na az Android esetében nincsenek ilyen korlátok"

Garanciát ott is elveszik(1-2 kivételtől eltekintve), és nem nézik jó szemmel ha rendszert cserélsz és átírsz benne dolgokat.

Ezért ha kiveszel frissen egy Androidos telefont bőven ütközöl falakban ugyan úgy mint IOS esetén, de Jailbreak ott is van. Mindkét rendszer esetén komplikált a root jogosultság megszerzése, legalábbis felhasználói szempontból nézve a dolgot. Ha valaki ért hozzá meg tudja ugyan azt oldani IOS-el is, nyilván a zárt forráskódú rendszert nem fogja tudni átírni az ember...(Android esetén sem egyszerű a helyzet, a sok zárt illesztőprogram miatt)

Nyilván nem a rendszer okozza a problémákat itt sem elsősorban, hanem a specifikus hardverelemek és egyéb dolgok, amit miatt a főzött ROM-k sosem fogják elérni a gyári ROM-k szintjét.(természetesen a lehetőség adott, de nem lehet vele élni teljes mértékben)

"Mellesleg számomra az sem túl megnyugtató, hogy egy cégtől függ"

Így is egy cégtől függsz, csak úgy hívják Google.

Ha ők elveszik a magukat az sok jóhoz nem vezet, lásd Huawei.

Megoldható ez is ha az ember nagyon akarja, de kérdés ér-e annyit az egész amikor van egy csomó alternatíva.


De hozzáteszem jó magam is Android pártú vagyok, viszont nem tudok olyan dolgot felsorolni amiben Anroid jobb lenni mint az IOS vagy éppen az, egyik alma a másik pedig körte. Talán a strukturáltabb és könnyebben optimalizálható rendszer szól az IOS mellett de ennyi. Android több szabványt támogat és ez tény.

Mind kettő eléggé korlátozott egy desktop Linux disztribúcióhoz képest alapesetben(már ha nem a puritán AOSP-t vesszük amiben nincs semmi), sőt tovább megyek a rendszer az igazat megvallva hidegen hagy mivel az alkalmazás a lényeg ami azon használok és az OS semmi többre nem szolgál mint hogy össze kösse a user-t és az alkalmazásokat.Ha a user tele rakja minden kacattal és még jól bele is piszkál úgy hogy nem ért hozzá mindegy hogy IOS vagy Android.

5-ös voltam.

2021. márc. 27. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/33 Alex Fly ***** válasza:
100%

@22: Android esetében vannak gyártók, melyek eleve rootolva adják a készüléküket, mások előkészítik azt, hogy adott esetben könnyen meg lehessen oldani anélkül, hogy exploitra lenne szükség. De a legtöbbnél kis utánajárással meg lehet oldani.

Hogy komplikált lenne? Lehet... Kinek? Egy átlagfelhasználónak biztosan, de neki nincs is rá szüksége. Akinek igen, annak számára nem okoz túl sok gondot.

És jóval több lehetőséget nyújt, mint a jailbreak... Aki az iOShoz szokott, az nem tudja elképzelni, milyen az, amikor a saját készülékének ő a rendszergazdája. Nyilván ennek is meg van az oka: egy Unix rendszerben a root szó szerint bármit megtehet, a rendszer még azt sem fogja megakadályozni, hogy működésképtelenné tegye egyetlen rosszul kiadott paranccsal. A gyártói korlátozások ennek megakadályozását szolgálják -az Apple esetében ennek még elméleti lehetősége sincs. És igen, jól írtad a másik felét: a zárt forrás miatt a fejlesztőin kívül senki nem tudja hogyan működik, milyen hibákat tartalmaz (ezek kijavítása eleve lehetetlen) -míg az Android forrása nyílt, pontosan ismert a működése, az esetleges hibáit könnyű észrevenni és javítani -vagy minimum jelezni a gyártóknak. Ebben sincs kiszolgáltatva az ember egyetlen cég kénye-kedvére. (és nem, a Google-nak sem: az ő szolgáltatásai nélkül is teljes mértékben használhatod a készüléket és a rendszert; mint ahogyan ez rengeteg esetben így is történik). A Huawei példája nem túl jó, hoszen az ő problémái nem a Google hiányából adódnak, hanem inkább a szükséges alkatrészek beszerezhetetlensége nehezíti a helyzetét -a piac nagyobbik részét lefedő kínai, indiai és orosz piacon a Google hiánya semmiféle gondot nem okoz.

A "főzött" ROMokról írtak pedig egyáltalán nem fedik a valóságot: sok esetben egy normális custom ROM pont hogy jelentős teljesíménynövekedéssel jár. Vagy akár új funkciókat adhat a rendszerhez... Tény, hogy egyes esetben a zárt gyártói driverek hiánya valóban kompromisszumokkal jár; de ez nem általános jelenség, csak egyes modellekre igaz (híres példa erre az LG G2 kameraszoftvere -habár egyes custom ROMokra fel lehetett flashelni a gyárit, így itt sem kellett beérni kevesebbel); viszont sok esetben éppen független driverrel lehet kihasználni egy adott hardver képességeit (mint pl. a Viper4Android illetve utóda az A.R.I.S.E. Sound System)...


Persze mint mondtam, ha valakinek nincs erre igénye, az bőven el van akár az iOS-al is; az ugyan nem tud annyit, mint az Android, de azt minden körülmények között tökéletesen.

Az utolsó bekezdésed megint csak érthetetlen számomra, mivel az Android maga is a Linux egy disztribúciója; így elvileg bármelyik Linuxon futó szoftvert használhatod vele (na jó, a függőségek okozhatnak álmatlan éjszakákat)...

Az viszont igaz, hogy ha az user szétbarmolja, akkor majdnem mindegy, milyen rendszert használ -de ebben az esetben azáért én inkább a hülyebiztos iOS-t ajánlanám neki, ahol az Apple lehetőséget sem ad neki arra, hogy bármilyen lényeges beállításhoz hozzáférhessen; az Android pedig feltételezi, hogy az illető tudja, mit csinál...


Ja és hogy a végén kötözködjek is egy kicsit: az iPhone-okon levő rendszer neve iOS; az IOS-nak semmi köze az Apple-hez, szerintem akik itt annyira istenítik, azok kitépnék az összes hajukat, ha azt kellene használniuk... :)

2021. márc. 28. 00:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/33 A kérdező kommentje:

Amúgy tudtad, hogy az iOS a unix rendszer és az android/linux pedig csak unix szerű?

Hogy én is kötözködjek! :P

2021. márc. 28. 00:56
 25/33 Alex Fly ***** válasza:
69%
@24: amúgy tudtad, hogy az iOS is pontosan ugyanannyira unix, mint a másik kettő, csak éppen egy másik opensource Unix-klón rendszert alakítottak át hozzá? Még pontosabban inkább a BSD-vehez áll közelebb, mint a többi unix-like rendszerhez?
2021. márc. 28. 01:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/33 A kérdező kommentje:
Igen már csak unix like az is, a macos volt rendes licencszelt Unix!
2021. márc. 28. 10:44
 27/33 Alex Fly ***** válasza:
69%

@26: a macOS alapja pedig az OpenStep és a BSD alapján íródott Darwin...

Az, hogy a védjegyet licencelték, a működése szempontjából lényegtelen.

2021. márc. 28. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/33 A kérdező kommentje:

Igen és ha tovább nézed a wikipédia táblázatot láthatod, hogy a linuxnak még annyi rokonsága sincs vele mivel Linus hackelgette otthon össze magának. Annyira unix mint a Minix.

Annyi hogy hasonlóan működik.

De hagyjuk a család fát!

Tényleg lényegtelen és éppen ezért vicces, hogy a root jogot és a unixot emlegeted.


Amúgy mi az a professzionális felhasználás amit te űzöl rootban és mi el sem tudunk képzelni? 🤔


Mert a JB sem más mint egy Root jog.



Amúgy az androidot és biztonságot egy lapon említeni azzal, hogy nyílt forrású hát…


Attól, hogy nyílt forrású még kap egy fő verzió frissítést vagy kettőt és onnantól megszűnt létezni a gyártójának.

Szóval hiába találnak meg egy hibát ha azt csak egy legújabb rendszerrel adják. Az adott gyártó meg xarik rá…

Bár a Google is csinál butaságokat ugye, a nem rég jött frissítés… Mikor az összes app chraselt majdnem egy teljes napig!

Másik épp aktuális az SMSben terjedő vírus, amihez még csak root jog sem kell ugye, csak külső forrásból települ és ennyi.

Szóval szerintem egy zárt rendszer lehet biztonságos(abb)!

Ne a Windowsból indulj ki, amit megint csak Unix alá tettél mint minden operációs rendszer őse…🙄


Amúgy ha már szét barmolás és szabadság…

A párom előző telefonja Honor valami volt.

Jött rá egy rendszer frissítés és téglásította is az egészet…

Egy android prancssor, hibaüzenettel. Ennyit tud…

Szét túrtam a Google-t megoldás után, szerinted volt valami?

Dehogy…

Próbáltam valami iTunes szerű alkalmazást, hogy állítsa vissza a teljes telefont, szerinted találtam?

Igen, de a listában már nem volt ott a telefon, konkrétan 5 darab volt támogatott.

Két GSMhez adtuk be hogy csináljak meg, mindkettő visszaküldte… Nem lehet megcsinalni…

Mindezt egy gyárifrissitestől…

A fene nagy szabadság gondolom szét barmolta a Linuxot alatta…


Na ilyet még egy JB-elt iPhone-al sem tudsz csinálni…

Mert fogod rá kötöd gépre és még az első iPhone-t is visszaállítja, működő telefonra…

2021. márc. 28. 16:34
 29/33 Alex Fly ***** válasza:

@28: ha esetleg elfelejtetted volna, az OpenStep egy átnevezett NEXTStep, amit a Jobs által alapított NEXT valamelyik mérnöke hegesztgetett össze -egy szintén ismeretlenek által összehackelt opensource unix-klón és a Mac OS kódjából... Ez is pontosan annyira unix, mint a Minix, a Linux vagy a BSD.

Az, hogy használhatja az UNIX nevet, mindössze annyit jelent, hogy az Apple jó pénzért licencelte a használat jogát az OpenGrouptól; de egyetlen, a Belltől származó kódsort nem fogsz benne találni.


És ha te nem tudod, hogy az opensource hogyan függ össze a biztonsággal, az nem befolyásolja, hogy egy zárt kódú rendszer ezt a megbízhatóságot soha nem érheti el. Talán nem véletlen, hogy a legnagyobb biztonságot igényló felhasználás esetén gyakorlatilag egyeduralkodóak az opensource szoftverek -a szakértők biztosan nem tudják azt, amit te...


És látom, nem bírsz kiszabadulni az Apple-központú gondolkodásmódból: Android esetében az ember nincs kiszolgáltatva egyetlen gyártó kényének-kedvének úgy, mint egy iPhone-user. Ha a készülékgyártó nem biztosít rendszert, akkor semmi nem akadályoz meg abban, hogy ezt más forrásból szerezd be. Vagy akár saját magad is összeállíthatod az AOSP alapján.

Ehhez annak sincs köze, ha a Google kiad egy elbaltázott frissítést: másnapra már kész volt a javítás -ugye az Apple szoftvereiben máig vannak több éve felfedezett bugok -és még mennyi, amiről senki nem tud és a forráskódból sem fog kiderülni; hiszen az elérhetetlen.

Ja és az SMS-mizéria... Kapaszkodj meg: ahhoz, hogy ebből bármi kára származzon a felhasználónak, az ő tevékeny közreműködésére van szükség. Ha ész nélkül klikkelget és telepítget a figyelmeztetések ellenére, akkor csak magának köszönheti. De nyilván ezt nem értheti meg az, akinek a mobilját annak gyártója felügyeli helyette...


Na és persze a Honor-eseted... Ami több sebből vérzik, hadd ne reagáljak mindre. Mondjuk abban igazad van, hogy egy iPhone-t ilyenkor is vissza tudsz állítani, ami nem meglepő, hiszen minden adatod, beállításod ott figyel az Apple rendszerében és mivel teljes hozzáférésük van a készülékedhez, vissza tudják állítani. Androidos készülék esetében ilyen valóban nincs -de cserében nem fog alkalmazásokat/adatokat törölni vagy önhatalmúan hozzányúlni a készülékbeállításokhoz...

2021. márc. 28. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/33 A kérdező kommentje:

Azért használtam a hackelés szót, mert Linus az volt…

Miért ne tudnám milyen előnyei vannak?

Ismert a forráskódja/hamarabb megtalálják benne sebezhetőséget/hamarabb kijavítják/hamarabb kihasználják.

Gondolod ha zárt lenne, illetve lett volna, most tartana ott ahol?

Nem, senki nem foglalkozna velük…

Maga a Linux az úgy jó ahogy van!

Nagy respect érte Linusnak és mindenkinek aki valaha és még a jövőben foglalkozik a fejlesztésével.

Nem is igazán arról van itt szó hanem a rajta élősködő androidról!

Amúgy az Apple még az iOS 9-re is adott ki nem rég biztonsági javítást, sőt a 10-es rendszert azóta is frissíti. Tehát a már nem támogatott telefonok is megkapják a biztonsági hibás javításokat amit az Androidos gyártókról nem lehet elmondani…

Van olyan aki az iOS 9-el vagy 10-el egyidős telefonra ad ki biztonsági javítást?

Nem hinném…

Ez minden csak nem biztonságosabb. Akárhogy ferdíted a Samsung, Huawei meg az isten tudja milyen gyártók egyáltalán nem foglalnak a telefonszoftverével és annak biztonsági kockázataival…

Igen úgy, hogy gyári rendszert használod.

Ha felhackelt rendszer frissül az nem az Android vagy a Google érdeme, hanem a tied…

Mivel a Google is székeli ki a telefonjait és sosem voltak addig támogatva mint az iPhoneok.

Az viszont biztos, hogy tovább frissítik, mint a külsőgyártók… Ők sokszor egy verzióval kiadták, kiadják aztán viszont látásra… Mintha nem is létezett volna soha…

Igazából annak nem baj aki 1-2 évre vesz telefont, de egy-egy ilyen dorid csoda, nem időtálló. Szóval aki ilyenre vágyik az max a főzött rendszert választhatja, ha egyáltalán rá tudja rakni, mivel sok telefon, mint például a Samsung is már olyan, hogy még amivel kiadták rendszert sem lehet visszaállítani, nem hogy a jóskapista által otthon hegesztettet!


Igazából reagálhatnál a Honorra, mert mai napig ott rohad a fiókba, hátha okosabb leszek…


De én amúgy még mindig várom a professzionális root felhasználást tőled!

2021. márc. 28. 21:58
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!