A telefon processzorokban magonként miért nem építenek bele dupla annyi logikai szálat?
Az sokat dobna a teljesítményen ha már az utóbbi néhány évben a telefongyártóknak Az a legfőbb céljuk hogy minél erősebb procit építsenek a telefonokba.
A Hyperthreading-re gondolok.
Mert sokkal kevésbé hatékony, mint egy teljes mag. Ezen felül azt meg kell tervezni, optimalizálni kell rá, és ha nem a mostani teljesítményszintet akarod tartani, akkor elég jelentős mennyiségű tranzisztort kéne erre áldoznod.
Röviden: Nem éri meg.
Azért, mert ez nem "ingyen teljesítmény", mobil cpu k minél több kisebb teljesítményű magot akarnak az energiatakarékosság miatt, az SMT meg egy felmagasztalt feladatütemező, akkor segít ha kihasználatlan erőforrásod van. A mobil mag jó eséllyel 99% on pörög folyamatosan, amit nyernél is az SMT vel valószínűleg buknád a szinkronizálásnál.
Egyébként SMT re gondolsz, a hyperthreading az intel SMT implementációja. Kb mint az RTX, nvidia próbál úgy csinálni mintha az ő találmányuk lenne a raytracing holott létezett már az előtt hogy az nvidia egy kósza gondolat lett volna.
Minek?
Fordítva ülünk a lovon. Nem a nyers teljesítményt kéne az egekig feltolni, hanem olyan szoftvereket kell(ene) írni, ami a futásidőnek nem a 80%-át tölti felesleges tevékenységekkel.
PC-n még tartható az a trend, hogy a nyers teljesítményt növeljék bármi áron, és sikerült is 2021-re eljutni oda, hogy egy "Hello World" is több tárterületet fogyaszt, mint 30 éve egy komolyabb játék, sok "fejlesztőnek" meg a világmidnenség összes memóriája is kevés lenne. Nem arról van szó, hogy ne fejlődjön a technika, és ragadjunk le 4,77 MHz-nél, CGA kártyánál, meg 640 kB RAM-nál, hanem arról, hogy a szoftverek hardverigénye jóval nagyobb mértékben nő, mint az elvégzett feladataik valós hardverigénye.
A mobil eszközökön pedig ügyelni kell arra is, hogy az ténylegesen mobil legyen, és ne kelljen pár óránként áramforrás után nézni. Ha a telefonok és táblagépek terén is ugyanolyan nyers teljesítménymaximalizálás lenne tapasztalható, ami a PC-s szférában, akkor egy telefon egy feltültéssel kb. fél óráig bírná. Így pedig pont a mobilitás előnye veszne el.
#4 jaja, felháborító hogy ilyen nevetségesen kis változtatás után még a gépigény is nőtt - pedig mint két tojás, észre se venném melyiket játszom ha nincs kiírva! Az meg hogy az 5 éve 45 ezerért vett kártyámon nem fut tükörsimán mindennek a teteje!
Az x86 (Intel, AMD) egy eléggé összetett és bonyolult architektúra, ahol számos feldolgozó egységnek alacsony az átlagos kihasználtsága. Ott megéri HT-et belerakni, mert relatíve kevés plusz logikával lehet növelni a kihasználtságot.
A mobilokban lévő ARM architektúra jóval egyszerűbb felépítésű és nagyobb kihasználtságú, így ott nem annyira érné meg.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!