Macbook M1? (Többi a leírásban )
Üdv!
Van valakinek információja vagy tapasztalata, hogy az új M1 chip-es
Macbook-on lehet emulalni/telepíteni windos-t, hogy Windowsos programot lehessen futtatni?
Illetve van valamilyen hátránya/hiányossága?
Nem lehet!! Minden windowsos dolog ki van zárva.
Ezt kifejezetten úgy csinálták meg, hogy ne lehessen. Rosetta 2 is csak mac X86 programokat fordít.
Aztán persze lehet, hogy meghackelik majd, és megoldható lesz. De legális útja ennek nem lesz.
Köszönöm az eddigi válaszokat!
Sajnos a technológiáját az ARM meg egyéb chipeknek nem teljesen ismerem így nem értem a "windowsolás" akadályának pontos okát csak hogy más működési elv ezért nem tudsz vele windowst használni
x86-al kapcs. úgyszintén.
Videót láttam már (Azért köszönöm) abból azt vontam le ,hogy esélyes az emulacio lehetősége , de ha lesz is kitudja mikor...
Reméltem lesz valakinek ezenkívül valami ötlete :/
Mindennapi hasznalat során van hátránya az M1-nek?
Video feliratozás és ehhez kapcsolódó műveletek elvégzésére még nem találtam mac-es programot sajnos így kellene a windows
Várom a további hozzászólásokat :D
Nem tudom, hogy final cut mennyire alkalmas felirat (készítés/időzítés/felirat szerkesztés/átidőzités/felirat konvertálás stb.-re)
,úgy tudtam, hogy az videó vágó program.
Ha kifejtenéd ezt nekem azt nagyon megköszönném :D
Az sem elhanyagolandó, hogy tudtommal 100.000korul van az ára és nekem ez csak ilyen hobbi jellegű alkalom szerű tevékenység.
(Elfelejtettem említeni, hogy ez lesz az első mac-em)
Azért szeretnék mac-re váltani mert a mindennapi használat során nem szeretnek "rendszergazdáskodni "is :D
5#
Azért számíts arra hogy a mac esetében is vannak hülyeségek, amit kicsit logikátlan Apple módjára kell csinálni :D
Tapasztalatom szerint a vindóz és az ubuntu is ugyanennyire "just works"
Úgy látom a legolcsóbb is 420 000Ft-t, ami végülis nem soknak tűnik a 6 000 000 Ft-os iMac Pro-hoz, amit az Apple hivatalos oldalán össze lehet tákolni:
De gyerekek tegye már a szívére mindenki a kezét és mondja azt, hogy aki ilyen gépet vesz az nem csak hogy idióta, de be kellene zárni egy elmeintézetbe is.
Jó értem én, hogy az emberek között dúl a "kivagyok"-iság, és meg akarják mutatni a másiknak, hogy ők még erre is képesek, röviden sznobizmus.
De nem hiszem, hogy géza bácsi a másik utcában, ha kap is egy ilyen gépet az unokájától, majd egyből seggreesik a 16 magos Neural Engine-től ("Ideg Motor"? Mi a f@sz.nak?).
Tényleg hatalmas előrelépés leválni teljes egészében a Windows-ról. Mert az előző Mac gépek (bár azok is korcsok voltak, mert PowerPC helyett Intel alkatrészekből tákolták össze 3-4-5x árakon, de) legalább lehetett rajtuk futtatni a Windows-t, így valamire használhatók is voltak.
Most meg ráépülnek a mobiltelefonokban is alkalmazott ARM chip-ekre, jelen pillanatban is azt olvasni, hogy még nem minden programjuk fut natív-módon, azaz emulálgatnak sokmindent vagyis lassabb.
De ne is haragudjatok én nem hiszem, hogy minden ember videót fog vágni és neki ezért iszonyatosan kell egy Macinthosh, mert az 2 perccel hamarabb befejezi a renderelést.
Internetezésre, filmnézésre meg tökéletesen megteszi egy 1-200 000 Ft-os bármilyen laptop is!
Nem vagyok jővendő mondó, de ahogyan Windows-ra is csináltak különböző emulátorokat (DOSBox, VirtualBox, stb.) kicsi a valószínűsége, hogy az "új" Apple M1-re valakik ne csinálnák meg ugyanezeket, már csak szórakozásból is.
Tehát ennek csak hátránya van! Ha valaki odadob neked egyet ingyen, esetleg megnézheted... :-)
Amúgy meg vegyetek egy normális számítógépet (reális árakon), amire szépen telepítetek Windows-t meg Linux-ot, és ha valamelyikőtők nem bír magával, telepítsen a Linuxra egy MacOS GUI-t, aztán higyje azt, hogy MacOS gépe van, mondom ezt azért is, mert sokan azt sem értik mi a különbség a számítógépek között...
Ezek csak annyiban különböznek a nagyrabecsült MacOS-től, hogy ingyenesek! :-) ...és azt emuláltok rajta, amit csak akartok!
Ne keverjük a virtualizációt és az emulációt.
Az első ugyanazon architektúrát "sokszorozza", a másik egy teljesen elütőt tud "utánozni".
Az M1-el kapcsolatban:
Az M1-es gépek ARM alapú CPU-val mennek, ami nem kompatibilis a hagyományos Windows és Windows alkalmazások kód "nyelvével". Érthetőbben: Te sem érted meg, ha egy Navajo indián elmondja a sajtát nyelvén hogyan főzz.
Tehát az M1-es processzorokon csak ARM-ra készített operendszer és alkalmazás futhat KÖZVETLENÜL. Tehát az M1-en egy ARM (M1) alapú macOS fog indulni, és ARM alapú alkalmazásokat futtat natíve. DE... az ARM alapú macOS, a Rosetta révén a hagyományos Intel kódot beszélő macOS alkalmazásokat fordítja ARM kódra. Tehát régi Intel (x86) kódú macOS alakalmazások fognak futni at ARM alapú oprendszeren. De ez a kódfordítás alapból csak a macOS alkalmazásokra igaz. (És megjegyzem lehet a Rosetta jogi problémák miatt lehet itt-ott kivezetésre kerül... akkor még ez sem lesz)
De mi a helyzet a hagyományos Intel alapú Windows-al és alkalamzásoakkal?
Az M1 gépek csak macOS-t indítanak. Nem lehet már operendszert cserélni (jelenleg). Nincs BootCamp. Lenne ugyan ARM alapú Windows 10, és lenne ARM alapú Linix, de ezek nem opciók.
Innetől csak "gányolni" lehet.
1. megoldás:
Lehet az ARM macOS-en belül megfelelő szoftverrel virtulizáni. De ezzel ugyanúgy csak ARM alapú virtuális gép lesz. Tehát erre max ARM alapú Windows 10 telepíthető. Az pedig oké hogy Windos 10 kinézete lesz. De ettől még a hagyományos Intel kód alapú alkalmazások még nem fognak ebben a Windows-ban sem futni. Tehát csak ARM alapú Windows 10-ed lesz. Alkalmazásokből még mindig csak az ARM alapúak jöhetnek szóba. (Oka: a virtualizáció kódfordítást nem végez.)
2. megoldás:
Emuláció. Megfelelő emulátorral, azon belül lehet utánozni egy Intel processzor és architektúra viselkedését. De ez nagyon erőforrás igényes. Ha minden klappol, ebbe egy Intel kódú Windows 10 telepíthető, és a hagyományos Intel kódú alkalmazások is majd elfutnak. (Vagy úgy is mondhatnám, hasonló mint a virtualizáció, de kódfordítással.)
Megomdom őszintén, mindkét megoldás csak megerőszakolása egy M1-es gépnek. És az 1. megoldás mindenre nem is nyújt megoldást. Igazából mindkettő megoldás plusz erőforrást, és a stabilitást kockáztatja. Tehát pont elevszik az az előny amiért egy Apple terméket megérmi megvenni. Hacsak nem valaki a logóért veszi meg. Szóval ha valaki hagyományos Windows programokat szeretne futtatni M1 alapú gépeken, az inkább Intel alapú Mac-et vegyen, és használja Windows-al.
#7:
Ha egy ARM alapú gépen (pl M1 alapú) látod a VM-et futtatni, és abban a Window 10-et. Az csakis ARM alapú Windows 10 lehet (van ilyen). De akkor az alakalmazások is ARM alapúak kell hogy legyenek.
Ha emulácót látsz (ami kinézetre kb majdnem olyan mint egy VM), ott már lehet az, hogy egy Intel CPU-t emulálnak (nem virtualizálnak!!!). Arra már lehet Intel aplapú Windows-t és alkalmazásokat telepíteni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!