Azt valaki fel tudná ismerni a mellékelt képről, hogy milyen tápkábelre lenne szükségem ehhez a moduláris táphoz?
35e-ért ilyet vettem, arany energetikai minősítéssel, 1000W-os teljesítménnyel, bőséges moduláris kábelezéssel jó vételnek tűnt.
Viszont ami nekem se tűnt fel egészen a beszerelésig - és az eladó se hívta rá fel a figyelmet -, hogy nem európai tápcsatlakozása van.
230V-ról kéne múködjön, az aljzatba, a műanyagba "250VAC" jelzés van bevésve.
Csak azt nem tudom, a hozzá való tápkábelnek mi a megnevezése, hogy tudjak ilyet venni vagy rendelni.
Megtaláltam a szabvány megnevezését:
IEC 60320 C19
Magyar webshopoknál általában "C19 tápkábel" megnevezéssel található meg.
Szabványos a csatlakozója.
A 250VAC annyit jelent, hogy akár 250V-ig is tudja kezelni a hálózati feszültséget. (ami egyébként nem állandó, bár Magyarországon 230V a hivatalos érték, de ideiglenesen előfordult már 250V körüli is)
A tápegység tehát ebből a szempontból jobban tűri a magasabb bemeneti feszültséget.
A volt angolszász gyarmatokon/befolyási övezetekben általában 100-115V körüli feszültség van.
"nem európai tápcsatlakozása van"
Szabványos (Európában is) IEC 60320 C20 aljzata van (nagy áramfelvételű munkaállomások és szerverek tápegységein használatos - ezt a tápot is ipari célra gyártják: [link] ), amibe C19 hálózati tápkábel megy bele:
sok helyen kapható:
"230V-ról kéne múködjön, az aljzatba, a műanyagba "250VAC" jelzés van bevésve."
Az adatlapja szerint:
"Input Range: 90-264 Vac"
működni fog.
"jó vételnek tűnt"
Egy nagyobb - 2*8 tűs PCIe tápdugóval felvértezett - videokártyával felszerelt "gamer" konfigurációnak egy 650 W-os táp is bőven elegendő - 35000 Ft-ért már ilyet kapsz:
ugyancsak Gold hatásfok-besorolású (ami nem minőségi fokmérő!), de az FSP OEM-tápegységével (szóval a Seasonic tápjához kapsz mindenfélét: [link] ) ellentétben nem 2, hanem 10 év gyártó garanciát kapsz.
Amiatt vettem 1000W-os tápot, mert a gépem közel 500W-ot fog ténylegesen megenni. Webes kalkulátor szerint 480W körül, aminek az információértéke tudom, nem készpénznek vehető...
De azt tudom, hogy eredendően - a most tervezettnél kevesebb cuccal - egy 500 Watt-os tápegységgel egy fél fokkal jobb CPU-ra váltás után meghalt (szerencsére nem kell drasztikusan érteni, a tápban levő védelem állította le a tápot). Ekkortájt jöttem rá, hogy a már jóideje meglevő USB-s gondok, néha nehézkes/bugos boot-olások, különösen mobil-rackbe behelyezett merevlemez esetén is amiatt voltak, mert MÁR túl volt terhelve a táp.
Akkor a kalkulátorral kiszámoltattam az addigi helyzetet, és valóban karcolta a 400W-ott csúcsterheléssel számolva, bár nem annyira élesen : valami 370-380 Watt körüli értékre emlékszem.
Ebből én úgy vettem, hogy a kalkulátor értékére még nyugodtan rá is számolhatok plusz Watt-okat.
Szóval olyan 500Watt elhasználásával számolok, és ugye a tápegységek mindig 50%-os terhelésen a leghatékonyabbak. Ezt a gépet még úgy 3 évig fogom használni, ha ráhagyásssal, durván számolok, úgy átlagban napi 8 órában - otthoni munkaeszközöm is -, így hogy a villanyszámlát is tudjam hosszú távon minimalizálni, inkább most egy 10e FT-os (+a kábel) többlet tűnt jobbnak, kb. annyi garanciával, ameddig tervezem is használni.
500Watt-ot megütve valóban alkalmilag. Ha így most mondanom kell valamit.... pff, _átlagolva_ talán az üzemidő 20%-a.
Ami most benne van a gépbe mind, aszerint induláskor bőven 400Watt fölött (szerintem jó eséllyel 450Watt körül, vagy talán még a fölött is) fogja megrántani a tápot.
Illetve úgy terveztem, hogy többet már nem fogom "csinosítgatni" - fejleszteni - ezt a gépet, nem is szeretem már szerelgetni, ill. várom végre azt a korszakot, amikor majd új gépet vehetek, új technológiákkal...
De aztán a dolgok beszerelése közben rájöttem, hogy arra a 3 évre még bőven fognak jutni apróságok : talán még egy fél fokkal jobb CPU, jobb hangkártya, nagyobb kapacitású merevlemez(ek), a belső USB portra dugva egy aktív USB elosztó és akkor a gépházba tudom rejteni a vezeték nélküli USB-s jelfogókat (pl. a rádiós billentyűzet, egér jelfogóját), esetleg az USB2-es bővítőkártya helyett egy USB3-as bővítőkártya....
Persze ezek mind-mind apróságok, de most már nem zárom ki, hogy majd összejöhet annyi, hogy normál üzem közben is szorosan megközelítse az 500W-ott.
Az eddigi fogyasztás sem "gamer" cuccokból jött össze - SŐT -, hanem apróságokból : sok bővítőkártya, sok USB-s eszköz, több merevlemez, 2 mobil rack (ami potenciálisan +3 merevlemez), optikai meghajtó....
És mint kiderült, már ez előtt is ezekből az apróságokból nagyobb fogyasztás jött össze a vártnál, amivel önkritikát gyakorolva azt kell mondjam, hogy a nemtörődömségemmel pl. a merevlemezeimet is durván.... huh, így belegondolva kb. egy éven át kockázatnak tettem ki az elégtelen tápellátás miatt.
Ha tényleg jól emlékszel, akkor a "80Plus", "Bronze", "Gold", "Platinum", stb. megjelölésekre miért állítják, hogy szigorúan beszabályzott, európában/amerikában ellenőrzött szabványok - tehát ha a gyártó rá akarja rakni az adott "pecsétet", akkor az nem megy bemondásra, ellenőrizve lesz, hogy az elektronika ezt valóban tudja-e.
Illetve akkor a gyártók miért osztanak meg a neten az adott típusokhoz teljesítménygörbéket? Az is ilyen "illuminati - összeesküvéselmélet - átverés"??!
Meg akkor a merevlemezemen is csakúgy ráírták, hogy 12V-on 740mAmper-t vesz fel? Mert szép nagy szám, és úgyse nézik, akik forgalomba engedik?
>(
No!...
Ja, egyébként a merevlemezes példát említve, ha én egy elektronikus eszközt forgalmazok, pont annak örülhetek, ha fogyasztásnak minél kisebb számot írhatok rá az eszközre.
Szóval... a logikád szerint: A fogyasztó eszközre nyilván nem fognak kisebb számot írni, mert nem akarja magát a gyártó megkárosítani, versenytárssal hátrányba tenni saját magát.
A táp meg szerinted fele annyit fog leadni, mint amennyit tud.
Tehát: akkor pont, hogy nagyobbat kell vegyek....
Na mindegy, közben felcsesztem az agyam a válasz írása közben... (kb. mint ő: https://www.youtube.com/watch?v=_LzcInak-S4)
=D
Mindenesetre:
Nálam 50%-os terheltség esetén 93%-os hatásfok garantált. Azaz 500Watt-ot fog felvenni, 465Watt-ot fog leadni 3.3, 5, 12 Volton _összesítve_, a többi elveszik.
20%-os terheltség, illetve 100%-os terheltség közelében/esetén ez lemegy 80% környékére, kicsivel fölötte. Azaz maximum durván kerekítve 800Watt a max, amit le tud adni a táp, miközben 1000Watt-ot felvesz és így durván 200Watt elveszik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!