Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Hova csoportosítsuk a HDD-t...

Grebov kérdése:

Hova csoportosítsuk a HDD-t és az SSD-t? Periféria, háttértár vagy memória?

Figyelt kérdés
Ha mind háromhoz vagy kettőhöz csoportosíthatsuk akkor miért?

2020. jún. 10. 14:36
 1/6 anonim ***** válasza:
91%

Háttértár.


Periféria az az egér, monitor, hangszóró. Ami megteremti a kapcsolatot a gép belseje, meg a felhasználó között.

Memória az memória, klasszikusan azt értjük alatta, ami kikapcsolással törlődik (tehát a RAM). A ROM is memória, de ma már annyira elenyészően kicsi pl. 640 kbyte az alaplapon, a bios épp belefér, arra elég, hogy elinduljon a gépben a betöltési folyamat.

Háttértár az, ami a háttérben tárolja az adatokat (tehát az nem vész el kikapcsoláskor sem). Ezért tartozik ide a HDD, de a memóriakártya, pendrájv is. Az SSD is ide sorolható, az csak a technológia fejlődése, hogy az elérése olyan gyors, mint a memóriáé.

2020. jún. 10. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
67%
Háttértár és periféria is. Memória az mást jelent.
2020. jún. 10. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Ez attól függ, hogy milyen módszer szerint csoportosítasz. Ugyanis a valóság annál összetettebb, mint hogy bármit egzakt kategóriákba lehessen sorolni, ráadásul az egyes kategóriák sincsenek egzaktul meghatározva.

A legelterjedtebb kategorizálási módszer szerint háttértár, de más módszer szerint a perifériák közé is sorolható. Később leírom, ha ismét gépnél leszek. :)

2020. jún. 10. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

[link]

[link]


Ezek alapján háttértár.

2020. jún. 10. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Akkor bővebben is kifejtem.

A "perifériák", ahogy a neve is mutatja, azokat az eszközöket, részegységeket jelenti, amik nem tartoznak egy számítógépes rendszer központi részébe. De hogy ennek hol van a határa, mitől számít valami perifériának, és mitől a számítógépes rendszer központi részének, az egy szubjektíven meghúzott, és az évek során egyre "vándorló" határ.

A klasszikus értelmezés szerint a perifériák nagyjából azok az eszközök, amiket a processzor nem tud közvetlenül hasznosítani. Eszerint a háttértár a perifériák közé tartozik, hiszen annak a tartalmát csak a memóriába töltés után tudja felhasználni, közvetlenül nem tudja az ott tárolt adatokat elérni.

Egyébként a klasszikus értelmezés szerint 3 csoportba sorolják a perifériákat: 1-, 2-, és háromfunkciós "párbeszédes tárak" néven említik őket. Egyfunkciós tárak pl. a hagyományos kimeneti vagy bemeneti perifériák: egér, billentyűzet, nyomtató, stb. Kétfunkciós párbeszédes tárak a ki- és bemeneti perifériák, pl. a terminál, vagy hogy modernebb példát említsek: az érintőképernyő. Egyébként az sem egzakt, hogy mikkortól lesz valami csak ki- vagy bemeneti periféria, és mikortól ki- ÉS bemeneti. A billentyűzet bemeneti? Igen. Oké, de akkor a LED-jeit hogyan lehet szoftverből ki- és bekapcsolni? Hiszen ez már kimeneti funkció. Vagy például a monitor kimeneti? Naná, hogy az. De bemeneti része is van, pl. amikor az oprendszer lekérdezi a monitor típusát, és támogatott felbontásait. Közmegegyezés szerint a FŐ adatáramlás iránya dönti el, hogy egy periféria ki-és bemeneti, vagy csak kimeneti/bemeneti. De ez sem egyértelmű mindig. Nyilvánvalóan a monitornak a bemeneti funkciója, vagy a billentyűzet kimeneti képessége egy eléggé lényegtelen dolog a használata szempontjából. De mondjuk egy force feedback joystick? Ott a kimeneti funkció fő funkciónak számít, vagy csak mellékesnek? Általában ezt is tisztán beviteli perifériának tekintik, de ezen azért lehet vitatkozni.

Aztán vannak a háromfunkciós párbeszédes tárak, amik ki- és bemeneti feladatot is ellátnak, és emellett még egy harmadikat is: a tárolást. Na, ezek a háttértárak.


A modern csoportosítás szerint viszont a háttértárakat már a számítógép belső részeihez szokás sorolni. Amivel persze megint lehet vitatkozni. Pongyolán fogalmazva: ami a gépházon kívül van, az periféria. Na, de akkor egy pendrive most micsoda? Vagy egy merevlemez, amit dokkolóval csatlakoztatunk a géphez? Ha belsőleg csatlakoztatjuk, akkor nem periféria, de ha külsőleg, akkor már igen? Erre azt szokták mondani, hogy: nem, attól még nem lesz periféria. Viszont így sántít az a megfogalmazás, hogy "ami a házon kívül van", az periféria.

Szokás még úgy is fogalmazni, hogy ami a számítógép normális működéséhez elengedhetetlenül szükséges, az nem periféria. Ami nem szükséges, az pedig periféria. Ez is eléggé problémás megfogalmazás. A monitornál még lehet azt mondani, hogy anélkül is működőképes a gép, csak "korlátozottak a felhasználó lehetőségei". De hoppá, HDD/SSD nélkül is el tud indulni a gép, csak nem sok mindenre tudod így használni. De a használhatóság egy szubjektív kategória, és nem mellesleg: ha nem egy beágyazott rendszerről, vagy előre gondosan elkészített "headless" rendszerről beszélünk, akkor perifériák nélkül pont ugyanannyira használhatatlan a rendszer, mint háttértár nélkül. Szóval ez a kategorizálás is sántít.


És hogy végképp összezavarjam az eddig egzaktnak gondolt rendszert: információtudományos szemlélettel nézve a háttértárakat is a memóriákhoz sorolják.

Na hoppá! Éveken át nyűglődtek a tanáraink, hogy a fejünkbe verjék a memória és háttértár közötti markáns különbséget, erre itt meg egy kalap alá veszik?

Igen, hiszen eszerint "memória" minden, ami tárol valamilyen adatot. Ennek fajtái: az elsődleges tárak (ROM, RAM), amiket közvetlenül el tud érni a CPU; másodlagos tárak, amiket közvetetten, egy lépésben el lehet érni, ilyenek a számítógépbe épített háttértárak. És harmadlagos memóriák pedig azok, amiket csak szükség esetén csatlakoztatunk a számítógéphez: külső meghajtók, cserélhető lemezes tárak (CD, DVD, floppy, adatkazetta), és modernebb megoldások közül a hálózati tárak.

És még egy utolsó összezavaró tény: az SSD-k tárolófelülete igazából egy alaposan továbbfejlesztett, "írhatóvá tett" ROM. A ROM pedig memória. (Egyébként elég hosszú fejlődés után jött létre: ROM -> PROM -> EPROM -> EEPROM -> Flash.) Azért soroljuk a háttértárak közé, mert a CPU ezt is csak közvettten tudja hasznosítani.



A helyzet az, hogy a világ nem fekete-fehér. Még a számítástechnika sem. Ami pedig nem sorolható egyértelműen kategóriákba, ott ezeket a kategóriákat valamilyen megegyezés szerint kell meghúzni. Viszont pont azért, mert mindig lesz, ami kilóg a sorból, mindig lesz olyan is, aki azt mondja, hogy lehet, másképp kéne a dolgokat csoportosítani. (Nem csak az informatikában, ami ugye egy közismerten gyorsan változó világ. A biológiában 200 év alatt már legalább az ötödik különböző rendszertani felosztás van érvényben, függően attól, hogy épp hol akarták a rendszertani határokat meghúzni.)

De a gyakorlati szempontot nézve azért van egyfajta szakmai konszenzus, hogy mit minek tekintünk. Ez alapján pedig a háttértár nem periféria, és amit a CPU csak közvetetten tud elérni, az nem memória. A HDD és az SSD perifériák, technológiát tekintve a HDD mágneses, az SSD pedig félvezető alapú (ezt nevezik többféleképpen is: pl. elektronikus elvű, vagy Flash-alapú). Elhelyezését tekintve mindkettő belső háttértár (szemben mondjuk a külső merevlemezzel, vagy a pendrive-val, amik amúgy ugyanúgy mágneses, illetve félvezető alapú tárak). Az adathordozó cserélhetőségét tekintve pedig egyik sem cserélhető háttértár, hiszen a meghajtó egybe van építve az adathordozóval. (Mondjuk technikailag a pendrive sem cserélhető, mert ott sem csak az adathordozót cseréled, hanem az egész meghajtót. De ez már más kérdés...)

2020. jún. 10. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:

Az SSD egy flash memória, vagyis olyan ROM, ami elektronikusan törölhető és újraírható. Ezért az valójában memória, viszont háttértárként alkalmazzák, így oda sorolandó.

A HDD háttértár.

A háttértárak a ki- és bemeneti perifériák közé tartoznak, így mindkettő periféria.

2020. nov. 5. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!