Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Tényleg igaz a legenda hogy...

Tényleg igaz a legenda hogy SSD-t nem szabad töredezettségmentesíteni?

Figyelt kérdés
2020. jan. 25. 11:20
1 2 3
 1/21 P.O.C. ***** válasza:
100%

Ha azt hiszed, hogy ez egy legenda, akkor nem vagy tisztába a töredezettség fogalmával, valamint a merevlemezek és SSD működésbéli különbségével.


Ha SSD "töredezettség mentesítesz", csak fölöslegesen koptatod vele. Más nem történik, teljesítménye nem lesz jobb tőle.

2020. jan. 25. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 belapus ***** válasza:
93%
Egy SSD töredezettségmentesítése után a sebesség nem nő, cserébe az élettartam csökken.
2020. jan. 25. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
19%

Igen, igaz.


Plusz javasolt kikapcsolni róla (ha nem kell) a hibernálást, ha van HDD-d mellette a VRAM-ot és a Temp mappákat áthelyezni arra.

2020. jan. 25. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 Koplárovics Béci ***** válasza:
100%
Nem az van, hogy nem szabad, csak egyrészt fölsöleges, mert semmivel sem lesz gyorsabb, másrészt mivel a töredezettségmentesítés (sok!) írással jár, ezért romlik, mint bármilyen más írástól az SSD. Tehát gyorsabb nem lesz, csak romlik. Ezért szoktak úgy fogalmazni, hogy nem szabad.
2020. jan. 25. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
100%
Ez nem legenda, hane tény.
2020. jan. 25. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
100%
Nyugodtan lehet a temp mappát és a virtuális memet ssd-n hagyni. Semmi baja nem lesz tőle. Mielött valaki olyan baromságot ír, hogy védeni kell az ssd-t, olvasson már egy kicsit a témával kapcsolatban pár cikket, tesztet. Nagyon sokszor volt erről szó itt a gyakorin, és nagyon jó cikkeket is linkeltek már, amiből világosan kiderül pár tévhit. Kicsit gondolkodjunk már, mielőtt höleségeket írunk.
2020. jan. 25. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
100%
A defragra visszatérve, az sem árt az ssd-nek belátható időn belül, viszont felesleges. Arra ott van a trim.
2020. jan. 25. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
100%

Szeretek háttérinfókat megtudni, megérteni mi miért van, és úgy érzem a "miért" része lemaradt.

Az SSD nemfelejtő memóriákat használ és egy SSD belül ilyen memóriacellákból épül fel. Közös tulajdonsága ezeknek (technológiától függetlenül), hogy az elérési idők a mozgó alkatrész hiánya miatt szinte 0-hoz közelítenek egyrészt, másrészt pedig, hogy az írási műveletektől ezek a memóriacellák degradálódnak, elhasználódnak, tönkremennek. És akkor a rávezetés.

Mivel is jár egy töredezettégmentesítés azt leszámítva, hogy a szétszórt fájlokat fizikailag egy helyre rendezi? Hát nagyon sok írással. És mi teszi tönkre szép lassan a memóriacellákat? Hát pont a sok írás. Jó oké, gyorsabban menne tönkre az SSD-m ha töredezettségmentesíteném, de vajon feleslegesen csökkenteném az élettartamot? Hát, mire is való a töredezettségmentesítés tulajdonképpen? A szétdarabolódott fájlok fizikailag egy helyre való rendezésére, hogy csökkenjen az elérési idő. Ez ugye HDD-nél hasznos is volt, mert ott számított a mozgó alkatrész miatt, hogy 1 helyre, vagy több 10/100 helyre kell-e pozicionálnia magát az olvasófejnek egy fájl kiolvasásához. De hát SSD-nél nem mindegy mennyire van szétszórva a fájl? Dehogynem, az elérési idő szinte 0-hoz közeli, legyen bármennyire szétdarabolva a memóriacellákban a fájl, szinte azonnal eléri akkor is az SSD. Akkor végül mégiscsak felesleges töredezettségmentesíteni, mert hamarabb fognak tönkremenni a memóriacellák és még a sebességét sem fogom tudni növelni. Nem?

Szóval megválaszolva a kérdést, ez nem legenda, hanem tény. Felesleges hardverkoptatás SSD-t töredezettségmentesíteni.

2020. jan. 25. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
29%

#6 Igazad van, az SSD-k már régóta nagyon sok írást képesek elviselni. Egy kis gyakorlati példa: Nekem az Adata XPG SX8200 Pro 256GB-os SSD-m 160TB TBW (Total Bytes Written, azaz ennyit írhatok vele kb. mielőtt tönkre menne) értékre van hitelesítve. Ha csak évi 6TB írással is számolok (ami kb. reális), akkor is 160/6=26.66666, tehát több, mint 26 évig nyugodtan használhatom az SSD-met anélkül, hogy azon kéne aggódnom, vajon tönkremegy-e. 26 év! Esélyesebb, hogy előbb váltom le, minthogy sem 26 évig használjam. És nagyobb tárhelyű modelleknél pedig elképesztő mértékben megugrik a TBW érték, az én SSD-m 512GB-os változatánál már duplázódik ez az érték, tehát már 53.2 évig tudom használni az SSD-t, 1TB-nál az 512-eshez képest megint csak duplázódik (106.4 év), 2TB-nál megint dupla annyi (212.8 év). Mindezt 6TB/év tempójú írással számolva, ami még úgy sem irreális érték, ha minden alapértelmezetten be van kapcsolva, tehát ha a hibernálás és a többi "SSD-gyilkos" funkció is aktív. Kérdem én, akkor minek félteni?

Az viszont tényszerű, hogy töredezettségmentesítéssel feleslegesen csökkentjük a várható élettartamot és tök mindegy mennyivel, akkor is felesleges. Még jó, hogy Win10 alapból felismeri az SSD-t és nem tördezettségmentesít, hanem optimalizál (TRIM parancs végig futtatása asszem).

2020. jan. 25. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
Ott a pont utolsó. Csak nekem már nem volt kedvem ennyit írni. Én is adata ssd-t használok vagy három éve a rendszernek, és tökéletes állapotban van.
2020. jan. 25. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!