A VRM fázisok működését befolyásolhatja, ha a 8+4 pin-es cpu táp csatlakozók közül csak a nyolcas van bedugva?
Szabvány szerint a 4 pines csatlakozó 144W, a 8 pines csatlakozó 288W-re van hitelesítve. Amennyi be van dugva, annyi lesz a processzor teljesítményének fizikai határa, mielőtt megolvadnának a kábelek.
Nincs olyan, hogy csak az egyik fázist használja az alaplap, rossz tervezésből adódóan lehetséges, hogy egyes fázisok jobban meg vannak terhelve, mint mások, ez viszont nincs összefüggésben azzal, hogy mekkora az áramerősség.
Maga a VRM minősége kifogásolható, a mosfetek a legolcsóbb alaplapokból vannak kölcsönözve, és a hűtőbordának sincs elegendő felülete, hogy képes legyen nagy hőleadás menedzselésére. Ez valójában egy 5+2 fázisú lap, mert az ISL39138 kontroller csak ennyit tud kezelni. A Vsoc egyébként sem számít CPU szempontjából, úgyhogy 5 fázissal kalkulálj. Az, hogy 12 kis kockát összeszámolsz, az ugyanolyan marketingfogás, mint hogy beleraknak 8+4 pines CPU csatlakozót vagy ledvilágítást.
Maga az alaplap határa körülbelül 200W körül van, ekkor a VRM miatt 30W hő keletkezik, az ilyen hűtőborda meg csak ennyit bír, ha jól szellőző gépházban vagyunk. Úgyhogy az esetek túlnyomó többségében még a 4 pines csatlakozó is elegendő lenne.
A PCIe csatlakozó +2 pinje csak földelés a másik 6-hoz, ne dugdosd máshova.
A processzorok áramfelvétele nemigen nőtt az elmúlt jópár évben, sőt teljesítményre vetítve még csökkent is. A tuning persze egekbe viheti a teljesítményfelvételi igényt, de szorzózáras processzorral ez eleve kiesik.
Ami nagyot változott, az a PCIe slotról felvehető teljesítmény, ami az alapszabvány szerinti 75W-ról 150W-ra nőtt, de ez csak a videokártyákat érinti.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!