Az alaplap tényleg befolyásolhatja a teljesítményt?
Nem.
Az alaplapokon használt interfészek sebességét meg sem közelítik az alaplapra illesztendő eszközök képességei.
A különbség a tuningolhatóságban lehet, ahol az olcsóbb megoldások hátrányba kerülhetnek, de itt is inkább a VRM szekció, mint a kommunikációs csatornák miatt.
Van oka annak, hogy nem a legolcsóbb alaplapot ajánlgatjuk mindenkinek, ennek viszont semmi köze nincs az alaplap minőségéhez, ugyanis ~50 ezer alatt gyakorlatilag az összes alaplap ugyanarra a vázra épül, ugyanazokkal a komponensekkel, kizárólag a design és a csatlakozók mennyisége változik. Ha egymás mellé rakod az alaplapok képeit ugyanattól a gyártótól, akkor az átlagfelhasználónak is feltűnhet. A felhasznált lényeges alkatrészek pedig nagyon jól ki vannak gyűjtve, ahol szintén feltűnhet a hasonlóság.
Az egyetlen kulcsfontosságú rész, ami viszont tényleg különböző szokott lenni alaplapok között, az a VRM hűtése. Ezt egyébként az átlagfelhasználó is nagyon jól észre tudja venni, hogy van-e >nagy felületű< hűtőborda az alaplapon. Ha nem elég, akkor nem lelassul, csak a túlmelegedés-védelem leállítja a gépet. A folyamatosan magas hőmérséklet (>100°C) rontja az alaplap élettartamát, tehát kicentizni se kéne. Fontos, hogy a hőveszteség a processzor energiaigényével van összefüggésben, nem az árával, tehát a legolcsóbb alaplapba is belerakható egy i9-9900T vagy R7 2700E processzor, egész egyszerűen azért, mert olyan alacsony az alaplapra terhelt hőmennyiség, hogy azt hűtőborda nélkül is lehet menedzselni. 65W processzorokhoz már hűtőbordás modellt választanék, de normálisan szellőző gépházzal ez még kiváltható.
RAM oldalon a veszteség 1W sincs komolyabb OC mellett sem, ezt nem kell figyelembe venni. A gpu VRM-je a videokártyán található, ezért ott szintén nem számít. A cpu és gpu a PCIe 3.0 interfészen kommunikál, ami elég magas sávszélességű ahhoz, hogy egyik mai videokártya se legyen korlátozva, de a felakkora sávszélességű PCIe 2.0 is elegendő majdnem az összeshez.
A legolcsóbb alaplapokkal ezért csak annyi a probléma, hogy nem szoktak lenni olyan funkciók, amiket az átlagos felhasználó megkövetel, például m.2 csatlakozó, 4 darab ram slot, RAID támogatás, esetleg az adott chipsetnél nincs szükség bios frissítésre.
Most gyakorlatilag leírtátok, miért képes jobb teljesítményre egy drágább alaplapban egy processzor, tehát miért is (lehet)jobb egy drágább lapban ugyanaz:
Alap deszka: Semmi tunning, nincs túlhajtás, 1 pcie, gyenge vrm, erősebb procikat néha undervoltolni is kellett, lásd 8 magos FX korszak, vagy Phenom T széria, fogyasztósabb Xeonok. Ezek tipikus sóher deszkák, olcsó irodai procikhoz, előre összeállító cégek sajna gyakran pakolják erősebb gépbe "gamer összeállítás" címszóval, meg a vevő úgyse nézi meg mi van benne alapon, amúgy meg mi sem érünk hozzá, olcsón lehessen adni. Jellemzőjük hogy a tartós magas igénybevételt rendszerint nem bírják.
Középkategóriás: Néha húzásra is, vrm jó, több szolgáltatás. A legtöbb processzort gond nélkül támogatják, kezelik, nincs fennakadás, nem kezdenek el túlterheléstől vagy gyenge anyagminőség miatt pár hónapon belül haldokolni. A túlhajtást mérsékelten támogatják, vga+cpu párosból kihozható egy kis extra velük, de nem sok.
Felső kategóriás deszkák: Nagyon jó minőségű cuccok, gyakran aktív hűtéses vrm, márkás kondenzátorok, sli/cf támogatás, meg a többi apróság, mint wifis hálókártya, jobb hang, satöbbi. Főleg extrém vagy kimaxolt túlhajtás esetén jön ki igazán az előnyük.
Tehát a képlet a következő:
Egyszerű konfigot akarsz olcsó vagy középkategóriás processzorral, nincs túlhajtás, nem aggatod tele meghajtókkal, nincs extra igényed: Nyugodtan vegyél alap deszkát, semmivel nem leszel a drágábbal előrébb. Más esetben érdemes a drágábbak között nézelődni, fogalmazd meg mit akarsz csinálni a géppel és az szerint válasz az olcsóbb-drágább lapok közül. Viszont ha eleve körültekintően választasz egy jobb alaplapot, mondjuk megnézel pár tesztet, ajánlást - nem a youtube thevrtech, unboxing meg árukeresős bohóckodásokra gondolok - akkor vélhetően hosszabb ideig ki fog szolgálni egy jó tápegységgel együtt, ami még a jó laposnál is fontosabb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!