Milyen a tömörítetlen kép vagy videó?
Igen, lehet úgy rögzíteni videót, csak az úgy sokat foglal. A tömörítés kétféleképp lehetséges: veszteségmentesen és veszteségesen. Veszteséges tömörítésnél szó szerint megszabadulsz a nyers anyag bizonyos részeitől, mivel azok törlődnek a tömörítés során. Ezért van az például, hogy az mp3 formátumú zenék közül némelyik tényleg fülsértően szól. Hiányoznak bizonyos részei a zenének amit nem úgy kell elképzelni, hogy 0-tól 2 másodpercig nincs zene. Inkább valahogy úgy, hogy egy adott frekvenciájú hang hiányzik (teszem azt a 20-60Hz-es tartományban), ami miatt rosszabbak lesznek a mély hangok. Ez most egy nagyon egyszerű, feltehetően nem épp reális példa volt, mivel az mp3 próbál az emberi fül számára nem hallható részeket eltávolítani, de bizony azok hiánya is feltűnhet, ronthat az összképen.
A veszteségmentes tömörítés azért jó, mert a nyersanyag eredeti minősége megmarad, csak kevesebbet foglal, sőt, a veszteségmentesen tömörített fájlokból rekonstruálható a teljes nyersanyag annak minden apró részletével együtt. Ez a tömörítési mód értelemszerűen több tárhelyet foglal, de nem vészes. Elterjedtebb változata a flac, illetve a wav, ami képes tömörítve tárolni adatot, de jellemzően ha wav-ról beszélünk, akkor ott nincs tömörítés. Hanganyagok esetében így van. Képeknél a jpeg a tömörített, a png nem. Ami biztos, hogy az alapelv -legyen szó bármelyik formátumról és bármilyen típusú anyagról- ugyanaz, a veszteséges tömörítés adatot vág le, a veszteségmentes meg méretet csökkent a nyersanyag épségének megtartásával.
Röviden: a tömörített kép, vagy videó is lehet szép, ha az veszteséges tömörítési eljárást alkalmazott még akkor is pont azért, mert amennyire lehet, az ember számára nem érzékelhető részeket próbálnak eltávolítani. A veszteségmentes tömörítés viszont mindig minőségibb végeredményt fog hozni, még a veszteséges tömörítés csak ront az eredeti nyersanyag minőségén.
A videórögzítésről nem nagyon tudok mit mondani. Annyit tudok, hogy a mai modern telefonok nagyja (ha nem az egésze) alapból veszteséges tömörítési eljárást alkalmazó fáljformátumokat használ a rögzített anyagok mentéséhez, legyen szó hangfelvételről, képről vagy videóról. A kameráknál lehet más a helyzet, ott már szerintem a felhasználónak van beleszólása, hogy a kamera maga milyen fáljformátumot használjon a mentésre.
A videót mindenhol veszteséges tömörítéssel használják, mert senkinek nincs mondjuk 30 TB helye egy FullHD-s tömörítetlen kétórás filmre. Ha ezt veszteségmenetesen tömörítenénk, akkor jobb esetben csinálsz ebből 10 TB-ot.
Na ezért kell a veszteséggel tömörített videó, hogy a 35 TB-ból lehessen 2 - 20 GB-ot csinálni élvezhető minőségben.
Fényképeknél kicsit más a helyzet mert ott ugye egyetlen képkockáról van szó és nem lesz világvége ha van pár száz veszteségmentesen tömörített képed.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!