Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Tulajdonképpen minden fájl...

Tulajdonképpen minden fájl karakterek láncolata, vagy ez kicsit bonyolultabb?

Figyelt kérdés
Úgy értem, hogy meg lehet tekinteni a fájlok forráskódját mondjuk egy sima text editorral. Ez azt jelenti, hogy a fájlok karakterek láncolatai? Hogy kell ezt értelmezni?
2017. szept. 17. 11:21
1 2
 11/19 tabaki ***** válasza:
Egy kétszázötvenhatos számrendszer béli számjegy.
2017. szept. 17. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:

Khm.


A byte egy hexadecimális szám - hexa azaz tizenhatos számrendszerbeli - melynek értéke 0 és 255 közötti lehet. A kétszázötvenhatos számrendszer nem is tudom hogy jön ide...

2017. szept. 17. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:

Az, hogy valami hex, dec, bin, okt, stb., csak ábrázolási mód kérdése. Felírhatod te a biteket 28-as számrendszerben is, ha akarod, senki nem tiltja meg, csak nem biztos, hogy van értelme. Az pedig, hogy PC esetén a lemezen és a memóriában a legkisebb megcímezhető egység a bájt, leginkább csak hagyomány kérdése. Régebben voltak 7 bites rendszerek, sőt maga az ASCII is kezdetben 7 bites volt, még korábban pedig voltak oktális processzorok is, még korábban pedig elektronikus vezérlésű, analóg számológépek.

Egyébként alapvetően a kérdésre a válasz igen. Ha egy fájlt egy-az-egyben másolsz, akkor visszakapod az eredetit.

2017. szept. 17. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:

"Az, hogy valami hex, dec, bin, okt, stb., csak ábrázolási mód kérdése"


Na ja, de ha megnyitod egy texteditorral vagy megnézed a lemezen egy editorral, ott is hexá-t kapsz, tehát itt is ezért ez a téma és nem a többi számrendszer. Ezzel dolgozik a gép, ezért írom ezt, no és a kérdés is erre vonatkozik...

2017. szept. 17. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:

A byte egy tárolási/címzési egység, semmi több. Rendszerint 8 bites, de nem feltétlenül. Lehet ábrázolni 10-es számrendszerben is, általában így szoktuk, de lehet bármi másban is.


Fehersrac


Ha hexaeditorral nyitod meg a fájlt, nyilván hexákat fog neked mutatni. Ha egy sima text editorral, vagy pl. a cat paranccsal nézed meg, akkor pedig ASCII kódokat fogsz látni.

A lemezen pedig bitek vannak tárolva.

2017. szept. 17. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 tabaki ***** válasza:

„A kétszázötvenhatos számrendszer nem is tudom hogy jön ide...”


Úgy, hogy jelenleg általában a nyolcbites bájt a legkisebb címezhető egység, amely 0..255 közötti értéket vehet fel, tehát a kétszázötvenhatos számrendszer egy számjegyét reprezentálja. Ez természetesen felírható bármely egyéb számrendszerben is -- a kényelmessége okán adott esetben decimálisban, gyakran pedig a bináris az átláthatóbb. A hexadecimálisnak nagy előnye, hogy a két félbájtot külön tudod értelmezni, de ennél is nagyobb, hogy tizenhatféle jelet még egyszerű szabványosítani, megjegyezni, és használni. A hexaeditorok tehát praktikus okokból a megjegyezhetetlenül sokféle jelet igénylő egyetlen számjegyet két 16 féle jellel leírható számjeggyel helyettesítik. Az ettől még nem lesz hexadecimális, hanem egyszerűen egy tól-ig érték. Mellesleg a számítógép számára legtöbbször nem is 256-os, mivel együtt értelmez több bájtot, ilyenkor -- a bitminták sokféleségét tekintve -- a számrendszer alapja jóval nagyobb is lehet. Viszont a bájtonkénti címzésnek köszönhetően ezeket a több bájtos számjegyeket részletekben is be tudod írni. Ez a hexakódra nem érvényes, az adatokat nem írhatod be négybites hexa-számjegyenként, egyszerre mindenképpen nyolc bitet kell tárolnod.

Kérdező alapjában véve jól látja a helyzetet, bár a bájtokat én nem tekinteném karaktereknek, hanem sokkal inkább számértékeknek. Ezek némely program esetén jelenthetik karakterek sorszámát valamely (pl. az ASCII) táblázatban, ilyenkor a programban ezek a karakterek jelennek meg, és a karakterek bevitelével a nekik megfelelő számérték íródik a fájlba. Ez azonban megállapodás kérdése, ugyanazon érték egészen mást eredményez például egy kép- vagy hangszerkesztőben.

2017. szept. 17. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 tabaki ***** válasza:
Na, közben winsxs leírta kevésbé terjengősen.
2017. szept. 17. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 A kérdező kommentje:
Amúgy jó, hogy így összevesztetek. :) Megoldottam a problémát, amit akartam, szóval köszi a válaszokat! Egyébként úgy tudom, hogy a memóriacímek pl. 16-os számrendszerben vannak eltárolva. (Vagy valami ilyesmi, már nem emlékszem pontosan mit olvastam.) Ja amúgy bájtonként tudok másolni fájlokat FileStream-mel.
2017. szept. 17. 20:30
 19/19 anonim ***** válasza:
100%
A memóriacímek is bitekként vannak tárolva, csak hexaként szoktuk ábrázolni őket, mert így rövidebb. Könnyebb átlátni/leírni/megjegyezni azt, hogy DC00000:1BA00000, mint azt, hogy 230686720:463470592
2017. szept. 17. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!