Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Ezek a protokollok mire...

Ezek a protokollok mire valóak? (acl, ospf, nat. )

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Most vettük ezeket a protokollokat de nem nagyon értettem hogy mire is valóak az "életben":

NAT

OSPF

ACL

Tehát arra lennék kíváncsi hogy tulajdonképpen mire is valóak ezek nagyon leegyszerűsítve? Cisco eszközökön állítani állítjuk őket de nem nagyon értem hogy mikre is valóak egy routeren vagy switchen.



2017. jún. 1. 22:30
 1/4 anonim ***** válasza:
És mi tart vissza, hogy utánuk olvass?
2017. jún. 1. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
92%

Pont az lenne az iskola lényege hogy ezeket megtanítsa. Bement a tanár és mondta, hogy NAT, OSPF, ACL, sziasztok vége az órának? Gondolom lehet nem figyeltél annyira, de azért annak örülök, hogy legalább próbálod megérteni! Sok tanár nem magyaráz sajnos jól


NAT: Hálózati címfordítás. Az ipv4 es címek a 90 es években rohamosan elkezdtek fogyni. 2 a 32-ik en ipv4 es cím van ez kb 4 milliárd ip cím. Elsőre soknak tűnik, de nagyon nem az. És, hogy megmentsék még sok évre az ipv4 et kitaláltak pár trükköt, köztük a NAT ot.


Ezt használja otthon a kis pici router. Mikor előfizetsz az internetre kapsz egy modemet és egyetlen IP címet amivel tudsz kommunikálni az internet felé. Na de manapság már több számítógép, tablet, telefon okos TV van otthon. Ezek is akarnak az internet felé kommunikálni. Na most ha mindegyiknek osztogatna az internet szolgáltató úgynevezett "publikus" ip címet akkor ez rohadt hamar elfogyna és a szolgáltató amúgy is csak egy IP címet ad. Akkor honnan fogja tudni az "internet" hogy most a xy internetes tartalmat melyik eszköznek kell küldenem?


Na ez a NAT lényege. Szóval egyetlen publikus interneten használható IP cím amit a szolgáltató adott. És nektek otthon a saját routeretek oszt Privát IP címeket. Ezzel azonosítja be a router a különböző eszközöket otthon. És mondjuk van egy telefon meg egy PC. Na most a pc-n te beírod a youtube ra, hogy zene, a telefonon meg épp küldesz egy képet valakinek. Mindkettő üzenet száguld a router felé, hogy hé router zenét akarok youtube ról, illetve hé router fényképet küldök a Józsinak. Ekkor a router ezeket az üzeneteket átfordítja az egyetlen publikus IP címre és kiküldi az internetre. És mikor jön a válasz, pl tölti le a zene oldalt youtube on. Akkor a youtube szervere az egyetlen szolgáltató által adott publikus IP címre küldi a tartalma, de ekkor a te routered tudni fogja hogy na ezt a youtube oldalt a számítógép akarta, mikor meg valaki ír facebookon akkor is a facebook szerver az egyetlen publikus címre küldi az üzenetet és a router a NAt miatt tudja, hogy na ezt a telefon kérte.


Szóval a NAT oszt címeket az otthoni eszközöknek amiket át tudja fordítani egy IP címre és mégis tudja melyik eszköznek melyik tartalom érkezik. És így a világon több millió eszköznek ki lehet pl a 192.168.1.1 ip címet osztani mégse zavar be.



OSPF: Open shortes path first. Azaz lefordítva hülyén, az legrövidebb útvonalat válaszd először. Routing protokoll. Na most itt ne olyan routert képzelj el mint otthon a kis fehér doboz, hanem egy óriás hálózatot nagy több millió értékű routerekkel, akik kommunikálnak egymással. Mikor te küldesz egy üzenetet pl facebookon az nem hipp hopp érkezik meg egyenes úton, hanem több tucat routern fut végig. Először is megy a szolgáltató routerére, hogy hé itt egy üzenet ez a facebook szervere felé kell menni, merre van a facebook szervere? És az OSPF táblázatából megnézi, hogy na az XY IP című router felé kell küldenem. Megkapja a következő router, hogy na itt egy üzenet a facebook szervernek, na akkor lássuk az OSPF táblázatomat, na hoppá az YZ címre kell ezt továbbítanom.


Azaz a routerek egymással kommunikálnak, tudják, hogy melyik IP cím melyik router melyik irányba kell küldeni a csomagot hogy célba érkezzen. Egy nagy routing táblázatot osztanak meg egymással és ezt frissen tartja a protokoll, ha új eszköz csatlakozik be akkor szomszédságba lép vele így a teljes OSPF hálózat meg fogja ismerni, hogy na abba az irányba egy új IP című router lépett be.


Azaz útválasztó protokoll, megmondja a routernek, hogy a kívánt IP címet melyik irányba küldje hogy az célba érjen.



ACL Access List. Hozzáférési lista.


Amolyan szabály rendszer. Tiltásokat engedélyezéseket adhatsz meg. Letilthatsz IP címeket, portokat. Pl ha letiltod a 80 as portot az a HTTP portja akkor a tiltott ip címen nem fognak tuni internetezni. És így tovább nagyon finom tiltásokat szűréseket tudsz csinálni, blokkolásokat stb.

2017. jún. 1. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm kedves utolsó!
2017. jún. 2. 06:42
 4/4 A kérdező kommentje:

Kedves utolsó?

Miért is basz.djak meg?

Mert egy olyan oldalon ahol kérdéseket lehet feltenni, feltettem egy kérdést?

Igen, interneten is utána lehet olvasni, de ezt egyszerűbbnek véltem, mert így legalább a lényeget írta le a 2. hozzászóló.

Ezért van az oldal kedves utolsó, bár gondolom neked nem tűnt még fel. :)

2017. jún. 2. 08:54

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!