Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Mi a véleményetek a freeBSD-ről?

Mi a véleményetek a freeBSD-ről?

Figyelt kérdés
Hasonlít a Linuxra? Tudja azt mind a linux, vagy akár többet? Támogatja a beépített wi-fi kártyát? Kell hozzá driver? Van hozzá olyan program mind linuxon a ,,Lemezek,,? A linuxos/Windowsos/Mac-es programok egyrésze fut rajta? Biztonságos rendszer?

2017. febr. 20. 23:18
 1/7 anonim ***** válasza:
42%

Ajjajj, ezt szerintem nagy sértésnek fogod venni, pedig egyáltalán nem annak szánom.


Itt nagyon nagy félreértés van. A Linux az csupán egy alap, nem operációs rendszer. A Linux egy olyan csomag, amely a rá épülő operációs rendszereknek ad olyan alapvető funkciókat, mint például a lemezkezelés, memóriakezelés, a különféle processzorok egységes kezelése... szóval minden olyan dolgot, ami nagyon-nagyon a motorháztető alatt van. Ahhoz, hogy ebből operációs rendszer legyen, kell még egy csomó más dolog is - ezekből amit te látsz, az az asztalkezelő, a különféle programok, a csomagkezelő stb. Lényegében olyan, mintha volna egy négyütemű benzinmotorod - erre még kell kaszni, kerekek, ülések, szélvédők, hogy kocsi legyen belőle.


Éppen emiatt van ennyiféle Linux-alapú operációs rendszer, mint például az általad említett FreeBSD, vagy akár az Ubuntu, az OpenSUSE, stb. Most pedig jöjjön az érvágás: ahogy egy benzines kocsi nem fog menni gázolajjal, a Windows-ra, Mac-re írt szoftverek sem fognak futni a Linux-alapú rendszeren. Például ha felrakod a FreeBSD-t, elfelejtheted, hogy Photoshop-ot fogsz futtatni rajta, vagy épp Total Commandert. Természetesen vannak más programok, amelyek ezeket helyettesítik, de mivel nincs akkora pénz mögötte, ezek minősége, felhasználóbarátsága is elmarad a Windows-on megszokottól. Ez teszi az átlagfelhasználók számára nehézzé a Linux-alapú rendszerek használatát. Teljesen más világ, szinte semmi sem úgy működik benne, ahogy eddig megszoktad.


Éppen ezért teljesen másképp működik a driverek kezelése is. Nem úgy van, mint a Windows-on, hogy bedugod, berakod a CD-t és telepíti magától. Sőt, ha életedben először fogsz szembesülni azzal, hogy drivert kell telepítened, elég nagy eséllyel nem fog összejönni. Ráadásul vannak olyan eszközök, amikhez az egész rendszermagot újra kell fordítanod. Mondhatjuk úgy is, hogy ez a Linux-alapú rendszerek egy Achilles ina. Ha szerencséd van, menni fog, ha nem, bogarászhatod a gyártó által jobb esetben kiadott telepítési leírást, és mindent kézzel kell összeraknod. Egyébként a Wi-Fi kártyádat igen nagy eséllyel támogatni fogja.


Másik érdekesség, hogy a fájlrendszere nem olyan, mint a Windows-on megszokott, hogy van C, D, ... meghajtóid. Itt minden egy "lemeznek" van tekintve, tehát C meghajtó helyett van egy / nevű mappád. A lemezeid a /dev/hda, /dev/hdb néven érhetőek el, ha IDE lemezekről van szó, /dev/sda, /dev/sdb ha SCSI vagy SATA. Aztán lehet nyitni a terminált, hogy kiadhasd a nagyszerű

sudo mount /dev/sdb /mnt/lemez

parancsot, hogy a /dev/sdb lemez tartalmához a /mnt/lemez mappán keresztül hozzáférj.


Egy szó, mint száz, ha Linux-alapú rendszert akarsz, akkor jelenleg a legfelhasználóbarátabb tapasztalataim szerint a Kubuntu, az áll a legközelebb ahhoz, amit a Windows-ban megszoktál. De a helyedben nem cserélném le a Windows-t.

2017. febr. 20. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
82%

#2.A FreeBSD mióta GNU/Linux kernel alapú?

Annyi az egység bennük hogy mind 2 a Unix alapú de semmi más.

2017. febr. 21. 06:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim válasza:
84%

Mind a kettő Unix-szerű, maradjunk annyiban, max a BSD jobban hasonlít a Unixra. A FreeBSD pedig nem Linux kernel alapú, saját rendszermagja van. A linux pedig csak a rendszermag neve, az oprendszereket sokak szerint GNU/Linux disztribúcióknak kellene nevezni, mivel a legtöbb alapprogram, amit használsz vele, az a GNU projekt gondozása alatt készült.

A FreeBSD-nek meg a gyenge hardvertámogatottsága miatt nem túl sok tér szorult az asztali gépek piacán, inkább szervereken szokták használni.

2017. febr. 21. 07:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
88%

Bocsi, de szerintem te ne akarj BSD-vel foglalkozni. A BSD alapvetően NEM otthoni rendszernek való. Szerverekhez elég jó, mivel szintén unix alapú, így a Linuxra elérhető szoftverek nagy része lefordítható BSD-re is, mennek rajta a Linuxban megszokott GUI-k is, mint a Gnome vagy a KDE, viszont a BSD leginkább profiknak szánt rendszer. Kezdőként nagyon sok bajod lenne vele.

Nincs rajta olyan egyszerűen kezelhető csomagkezelő rendszer, mint ami pl Ubuntuban van, nehezebb telepíteni és játékok/multimédia terén lehetnek vele problémák.


Ha otthonra, mindennapos használatra kell, inkább válassz egy felkapott Linux disztrót (pl Ubuntu, Mint, Debian). Ha szervert akarsz, annak a működését megismerni, kísérletezni, akkor jó lehet a BSD.

2017. febr. 21. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Már másfél éve linuxot használok. Jelenleg debian 8.7-em van. De ezeken kívül rengetegen próbáltam.
2017. febr. 21. 12:27
 6/7 anonim ***** válasza:
74%

"FreeBSD has a monolithic kernel, with modular design. Different parts of the kernel such as drivers, are designed as modules. The user can load and unload these modules at any time."

[link]

2017. febr. 21. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
59%
Ha kihívást akarsz mehet az Arch majd a Gentoo.
2017. febr. 21. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!