Kb hány év mulva fognak olyan tabletek telefonok megjelenni amik több 1000 magosak (kilocore) lesznek?
Pontosan erről van szó. Sok olyan program van, ami vagy régebbi, és azért, vagy egyszerűbb volt úgy megírni, de nem tudja kihasználni a többmagos processzorokat.
Olyan ez, mintha lenne nekem egy hiper-szuper autóm, ami 300 Km/óra utazósebességre képes, de az utak alkalmatlanok ilyen sebességre (a KRESZ-ről nem is beszélve).
#4
Én ezt teljesen másképp látom, a magasabb órajel egyszerű bruteforce megoldás, a sok mag számottevően okosabb. Na meg nyilván másképp látják azok is akik processzorokat terveztek az utóbbi 15-20 évben, azért az ő szavukra csak lehet adni. Btw a leírásod alapján úgy tűnik, mintha alig lenne pár feladat ahol hasznos lenne a több mag, holott ez egyáltalán nem így van, minden egyes program amit munkára szánnak kihasználja a 2-4-8, de akár a 128 magot is. Ha 1 magon szeretnél ugyanakkora teljesítményt kapni mint 128 magon, és feltételezzük hogy teljesen lineárisan skálázódik, akkor laza 512ghz en kéne futnia az egymagosnak hogy hozza a 128 magos számítási kapacitását(jó, itt még feltételezem minden idők legjobb multithreadingjét is, legyen "csak" 128ghz, mégis életszerűbb) - mekkora feszültség kéne neki, mennyit fogyasztana, milyen hűtés kéne rá, milyen alaplap, és legfőképpen ezek mennyibe kerülnének? Az órajelek emeléséről nem véletlenül tettek le még 2003-2004 magasságában.
Egy olyan megoldás kéne inkább ami automatikusan több szálra fordítja a kódot(már ahol lehet), még ha nem is akkora hatékonyság mellett mint amikor kézzel csinálják, a legtöbb cpu új erőre kapna.
#7: Miért is lenne "okosabb"? Eleve több áramkör kell, ami drágább, az energiafelvétele is nagyobb ezáltal, a hibalehetőség is megnő ezzel arányosan. Egyáltalán az "okos" szó nem értem, mit keres itt. Az okosság ahhoz kéne, hogy még kisebb csíkszeléssegben is tudjanak tömegtermelni, a "rárakunk még 8 magot a nyákra, amiket 5 éve terveztünk már" számomra egyáltalán nem számít "okos", sőt: inkább buta megoldásnak számít. A 3dfx csinálta ezt fejlesztés helyett a 2000 éves elején, aztán látjuk, mi lett belőle ezzel az "okos" megoldással.
"yilván másképp látják azok is akik processzorokat terveztek az utóbbi 15-20 évben, azért az ő szavukra csak lehet adni. " - mesélj, hogyan látják! Te biztosan tudsz erről egy csomót! (nem csak arról van szó, hogy a saját fantazmagóriádat próbálod hasraütésszerűen behozott tekintélyekkel megtámogatni)
És igen: alig van néhány feladat, amit hatékonyan többszálúsítani lehet, és az is igaz, hogy a programok döntő többsége ezeket futtatgatja. Nincs annyi féle algo, mint te azt képzeled. Attól, hogy laikusként csak a színes felszínt látod, a háttérben már inkább egyhangúság van. ( [link] - ez így 13. Nem olyan sok. Ennél sokkal-sokkal matematikai probléma van a világon. Amit bele lehet ebbe a 13-ba gyömöszölni, annak örülünk, és ennyi)
Az is fasság, hogy 32*4ghz kevesebbet fogyasztana, mint egy darab 128ghz. Egyszerűen az előbbiben több a huzal, nagyobb az elektronveszteség, nagyobb a hőveszteség - gimis fizika, bázel!
"Az órajelek emeléséről nem véletlenül tettek le még 2003-2004 magasságában. " - Igen, nem véletlenül. Ezt a nemvéletlen dolgot fénysebességnek nevezik. Elérkeztünk a határhoz a mai technológiával. És hidd el, nagyon sok cégnél sok okos ember sok pénzért azon reszel, hogy ezt áttörjük. A kevésbé okosak még ráterveznek 8 magot a mostani lapra, amihez annyi tudás kell, amit 1 hét alatt tenmagad is megszereznél.
"Egy olyan megoldás kéne inkább ami automatikusan több szálra fordítja a kódot" - bocs, de innen látszik, hogy közöd nincs a témához, és egy csak wannabe infós álmodozó látens bölcsész vagy...
A legvégére pedig... elfelejtesz egy nagyon fontos dolgot. Noha próbálod itt hozzáértőnek beállítani magad, de mégis. Valamit, ami esszenciális. Ami miatt hiába kötsz össze 2000 16mhz-es 286-ost, nem fog szaladni a gta5 - sőt: 1 fps-t se fogsz vele elérni. És miért? A memória sávszélessége miatt. Ami ugye sosem lehet több, mint a cpu frekije, mert nem tudná kihajtani. Ezért hiába kötögetsz 1000 cput fürtökbe, a ram sebessége annyi lesz, mintha 1 magot használnál.
Nade ha lenne egy 32-szer gyorsabb proci, akkor ezzel a technológiával jönnének a 32-szer gyorsabb ramok. Azt meg hadd ne kelljen már ecsetelnem, hogy mekkora performance boost lenne abból, hisz a cpuk most is jelentős idejükben a ramra várnak, és minél több mag van, annál többen harcolnak érte, így az összteljesítmény egy bizonyos szám fölött már erősen zuhan. Már 32 procinál is lesújtó, hogy mind csak 1/32-ed ramszélességet kap, míg egy 32-szer gyorsabb proci 1 * 32-vel tud írni olvasni, ami pont 32*32-szer 1024-szer gyorsabb, mint a multicore-os megoldásod.
Ez a magszámnövekedés a fénysebesség és a technológiai határ szülte kényszermegoldás, aki ebben a szakmában benne van, mind imádkozik, hogy lépjünk már túl ezen a szarakodáson (kivéve az ateisták).
Kicsit olyan vagy, mint a dagadt kisgyerek a játszótéren, nem mondták még ezt neked? Én nem kezdtem személyeskedni, és habár most nehezemre esik nem elküldeni az anyádba, de ellenállok a kísértésnek.
Laikusként? Elképzelésed sincs hogy mivel foglalkozok, miből szűrted le hogy laikus vagyok? Ugyanabból amiből a processzorokról szerzett bugyutaságaidat?
Rengeteg feladat van amit lehet több szálon futtatni. Arra esetleg nem gondoltál a nagy puffogás közepette, hogy nem feltétlenül kell ezeknek a feladatoknak szorosan összefüggniük? Életszerű példa, World Machine, nem minden node tud több szálon futni(az általad hangoztatott probléma miatt), ugyanakkor ha felbontod egy teszem azt 8x8 as táblára az egészet akkor minden mag kényelmesen elszámolgat, egymástól teljesen függetlenül.
Gimis fizika. :D A jelenleg kapható legcombosabb xeon 22 mag 44 thread 2.2-3ghz között jár, és 135 wattot fogyaszt, 6950x meg 10 mag 20 thread 3-3.5ghz 140W. Rajta, mondj valami okosat(de el ne felejts el közben személyeskedni!), gimis fizika. Mindkettő friss technológia, habár kétségtelenül nem azonos, úgyhogy nem feltétlenül mondanám korrektnek az összehasonlítást, de jobb híján marad ez.
Amúgy mivel foglalkozol, PHP programozó vagy, netán rendszergazda?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!