Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Hogyan ítéljem meg, hogy...

Hogyan ítéljem meg, hogy mekkora betűméret lenne ideális egy poszteren?

Figyelt kérdés
Egy konferenciára kell készítem egy 95x120 cm méretű posztert, melyet PowerPointban szerkesztek egy sablon alapján. Nehéz elképzelnem, hogy ekkora méretben kinyomtatva mekkora betűméret lenne jól olvasható. Hogyan tudom ezt eldönteni?

2016. febr. 2. 16:34
 1/6 tabaki ***** válasza:

Ennél azért többet is mesélhettél volna. Semmit nem tudunk sem a szöveg hosszáról, sem a háttér és a betűk színéről, sem a kiválasztott betűtípusról, sem a poszter céljáról, sem arról, hogy lesz-e rajta egyéb is a feliraton kívül, álló vagy fekvő formátum-e, hogy milyen távolságból nézik majd... Ennek alapján nemcsak neked esik nehezedre bármit is elképzelned. Legalább valami gyorsvázlatot linkelhettél volna a kérdés mellé.

Köztünk legyen mondva, számomra a PP használatának ötlete is különös, szerintem sajnálatos önsorsrontó hajlamra utal. Sokkal kényelmesebb volna az Inkscape programmal összerakni, de legalább valami normális képszerkesztővel (pl Gimp). Persze, ha sürgős, akkor nincs értelme erőltetni, de ha van rá egy-két napod, érdemes lenne megpróbálnod.

[link]

[link]

2016. febr. 2. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Bocsánat, igazad van.


uni-nke.hu/uploads/media_items/poszter-sablon-2.original.pptx


ilyen jellegű posztert kell elképzelni, bár én nem tervezem ennyire teleírni, kicsit szellősebb lesz

2016. febr. 2. 19:30
 3/6 A kérdező kommentje:
hupsz, az x külön került a végén, de fontos, hogy ott legyen :)
2016. febr. 2. 19:32
 4/6 Lajos54 ***** válasza:

Kiindulási alap lehet az, hogy egy képet-táblát feliratot stb. akkor tudunk megfelelően áttekinteni és elolvasni, ha az átló másfél - háromszoros távolságából nézzük körülbelül. Természetesen látástól is jelentősen függ, de ez az átlag.

Eleve olyan betűméretet célszerű használni, ami ebből a távolságból jól látható, kényelmesen olvasható.

Természetesen nagyon sokat jelent (mint már előttem is írták), hogy milyen színű az alap (háttér), mert nem minden szín olvasható jól bizonyos háttérszínen. Mindenképpen világosabb háttéren, jól elkülönülő, sötétebb színt célszerű alkalmazni a betűkhöz. Nem mindegy a betűtípus sem, vannak nehezebben és könnyebben olvasható betűk.

Nem szabad túl sok szöveget rázsúfolni, mert az is nehezíti az olvasást.

Sőt, az sem mindegy, milyen a tábla felülete: semmiképpen nem jó a csillogó felület, még a betűknél sem.

És végül: azt sem szabad elfelejteni, hogy a PP-ben elkészített kép mekkorára van méretezve (általában képernyő méret), ami kivetítve lehet jól olvasható, de nyomtatva már egészen más a helyzet. A nyomtatás technikájától függően (nem írod, milyen módszerrel lesz ekkorára kinyomtatva) esetleg életlenek, homályosak, vagy éppen "cakkosak" lehetnek a betűk, ami szintén nehezíti az olvasást.

A kész szöveget érdemes lehet pdf formátumban kimenteni, abból könnyű nyomtatni, és talán még az viseli el legjobban a nagyítást.

2016. febr. 2. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 tabaki ***** válasza:
Én a sablonnal egy egyszerű kísérletet végeztem: A képernyőmön a teljes lap 52%-os méretben jelenik meg, ami kb. 20 centi. Ennek megfelelően az általad elképzelt nagyítás 300% körül van, ekkorára állítottam a Nézet menüben. Ennek alapján én a sablonban használt betűméretnek nemigen ítélek 2 méternél nagyobb olvasási távolságot -- igaz, hogy a látásom nem éppen tökéletes, de valószínűleg a konferencia résztvevőit sem a sasszemük alapján válogatják össze. Ha ennél messzebbről kell nézni (például a pódiumon mutogatja valaki) szerintem nem ártana, ha ki lehetne hozni legalább háromszorosára a betűméretet, még jobb lenne annál is nagyobbra, ameddig csak az esztétikus kompozíció engedi. Amennyire látom, a sorközökön már nem tudsz spórolni, ez az arány mindenképpen kell. Lehet, hogy érdemes lenne valami talpas betűvel is kísérletezned, az általában egy fokkal jobban olvasható. A kiemelést lehetőleg ne színnel, csak betűnagysággal és vastagítással intézd.
2016. febr. 3. 00:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
köszi szépen a tippeket, szuperek vagytok
2016. febr. 3. 08:57

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!