Nemrég volt egy különös áramszünet nálunk (Budafokon), olyan délelőtt 11 óra körül és azóta a családnak több eszköze is különös dolgokat produkált. Most éppen az én gépem (ami egy Toshiba satellite A200 laptop). Segítség? - részletek lent
Másfél éve lett benne a hdd rengeteg szektorhiba miatt lecserélve egy Samsung alap 120 Gb-os SSD-re. A laptopomnak ezen és az akkumulátora természetes gyengeségén kívül soha semmi baja nem volt (vírusírtó van, Ccleaner-rel szoktam olyan 2-3 havonta tisztítani a szemetet), tudom hogy az SSD-nek nem tesz jót a sok újraírás. Most nem kapcsol be rendesen az internet, mindig összeomlik és valami lapozófájl problémára hivatkozik folyton, ezen kívül az egész gép sokkal lassabban indul mindig az áramszünet óta, pedig az SSD-vel mindig gyors volt (ez az az SSD aminek frissíteni kellett a firmware-ét mert valami lassulási hibát találtak benne a fejlesztők, ezt a frissítést megtettem), ezen felül a családban egy asztali PC is meghibásodott, annál is így kezdődött (programhibák és folyamatos lassulás), de annak az lett a vége hogy már a windows sem indult, az indítófájl újratelepítése után az működik, de ahhoz a géphez eleve volt egy gyári helyreállító lemez. Fontos hogy az áramszünet idején csak a PC volt bekapcsolva ,de se az én gépem, sem a TV és mikró, amik még meghibásodtak mostanában. Én szoktam elektromos készülékeket javítani, így a mikró magasfeszültségű biztosítékát ki tudtam cserélni, a TV valószínűleg kuka (régebbi képcsöves) de a számításteknikához nem értek annyira.
Előre is köszönöm ha tud valaki segíteni.
A házban levő villamos hálózatot bekötözésünkkor 'átvizsgáltattuk' és a kapcsolótábla ki lett cserélve és kicsit átrendezve a nagy áramfelvételű indukciós főzőlap miatt, de a vezetékek nem lettek cserélve. Amúgy a házban elég hülyén voltak/vannak megoldva a vezetékek szerelése, a kapcsolótáblán levő kismegszakítók funkciója, hogy mi mit kapcsol még nem lehet tudni, mert össze vissza kapcsolják a szobákban a dolgokat.
Úgy kezdődött, hogy miután beköltöztünk, csúszott a villamos hálózat átvizsgálata, mert a tűzhellyel voltak gondok, mivel indukciós főzőlapot vettünk, amiről később derült ki hogy nagyobbra kell hozzá cserélni a kismegszakítókat, de végül csak lecseréltük az összes kismegszakítót kivéve az Fi relét és kicsit átvariálták és vezetékeket vezettek a tűzhelyhez. De a villanyszerelő aki ezt intézte, nem tűnt teljesen jónak így a többi beszereléshez már nem őt hívtuk ki. De végül is működött minden egy ideig, amíg nem jött ez az áramszünet, amikor én épp suliban voltam, 11 körül volt egy pillanatra áramkimaradás, de mikor hazajöttem, kiderült, hogy itthon is volt ugyanakkor, mint mikor a suliban. És azóta kezdődtek a fura dolgok (a tévé kapcsolgatott, ha a villanyt felkapcsoltuk, a számítógépek sorra mennek tönkre úgy hogy lelassulnak, majd programhibák jelentkeznek, a tűzhely folyamatosan kikapcsol, a mosógép levágja az Fi relét pedig nem találta senki zárlatosnak és nem régi, a sütőn levő óra magától 3 órával visszább áll, de a percjelzás pontos marad, az új termosztát 2-szer is tönkrement hetekre, egyszer kicserélték garanciálisan, másodszorra én is és a villanyszerelő is megnéztük, de nem talált benne semmi hibát, majd harmadszori visszarakáskor egyszerűen megjavult és hát este fél hattól vibrálnak a lámpák, amit mondjuk a szomszédok is tapasztaltak).
Már kihívtuk a villanyszerelőt, csak még nem tudott eljönni.
Csináltam egy egyszerű csatlakozót, amivel most nagyjából lehet figyelni az áramingadozást, eddig, amikor néztem egy 10 percig, úgy 219V és 229V között mozgott, de kíváncsi vagyok este milyen lesz, amikor a lámpák vibrálnak.
Nekem nagyon gyanús annak a rossz villanyszerelőnek a munkája. Szerintem pont azzal a résszel lesz a gond.
A számítógépek pedig azért halnak meg sorra, mert a nyomtatott áramkörökre, és mindenféle hardverekre nagyon ártalmas az ilyen ingadozás. A merevlemezek valószínűleg behaltak, a fő komponensek talán még nem (proci, ram, alaplap, vga)
Köszönöm a válaszokat.
Azóta járt nálunk villanyszerelő (rendes) és talált gyenge kötéseket a kapcsolótáblán a kismegszakítók bekötésénél, valamint a fázissín helyett csak drót átkötések voltak. Mióta meg lett csinálva, sokkal kevesebb az ingadozás, de sajnos nagy szélben még mindig ingadozik, amit az ELMŰ-nek kéne megoldania.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!