Windows 8.1 64-bit 1 Felhasználó Oem Hun Ez mit jelent hogy 1 felhasznalo?
Egyszer lehet telepiteni es akkor tobb gepre nem lehet?
Valaszokat elore is koszonom
Szoftverek esetén azokat a termékeket nevezzük OEM-nek, melyeket rendszerépítők számára licencelnek. Ez a helyzet áll fenn, mikor valaki előre telepített operációs rendszerrel vásárol számítógépet. Magánszemély is vásárolhat OEM szoftvert, ebben az esetben ő maga válik rendszerépítővé. Mindkét esetre igaz, hogy:
a szoftverhez ebben a konstrukcióban nem jár gyártói terméktámogatás, mivel azt a rendszerépítőnek kell nyújtania,a szoftver a telepítés követően a számítógép "részének" tekintendő, így másik eszközre (az eredeti esetleges eltávolítása után sem) telepíthető.
Rátudod.
Azt vedd figyelembe hogy utána a laptop tartozéka lesz és ha eladod vagy tönkremegy buktad az oprendszert.Ezért érdemesebb egy picivel többet kiadni érte(dobozos változat) és az megmaradhat neked,azt telepítheted az új gépre meghibásodás vagy eladás után.
Lényegében az OEM szoftver megvásárlásával nem a programot veszed meg, hanem annak az 1 gépen való használati jogát.
Ráadásul telepítés után az már a gép elválaszthatatlan tartozéka lesz, tehát másik gépre akkor sem telepítheted, ha az elsőről eltávolítod.
A "tudom-lehet" illetve a "szabad" általában két külön dolog, főképpen ha szoftverekről van szó. Van, amelyiket ugyan lehet, de nem szabad. Vagyis fel tudod ugyan telepíteni akár egy másik gépre is, de ott már nem lesz jogtiszta.
Más a helyzet az operációs rendszereknél, illetve az olyan programoknál, amiket a teljes körű használathoz aktiválni kell.
Amikor a hozzá adott kulccsal (key-kód) aktiválod, a gyártónál bekerül egy adatbázisba, hozzákötve a hardver (adott esetben a számítógép) azonosítójához.
Ha legközelebb ugyanezen a gépen akarod aktiválni (mert mondjuk újra kellett telepíteni a gépet), általában minden további nélkül sikeres lesz az aktiválás.
Ha viszont egy másik gépen akarnád aktiválni (másik gépnek számít az is, ha lényeges fődarabok, például alaplap ki lettek cserélve) általában azt már nem engedi.
Ez alól vannak egyes kivételek, amikor nem online aktiválásról, hanem telefonos aktiválásról van szó. Ez utóbbi esetben néha sikeres lehet az aktiválás, de általában nem ez a jellemző.
Ez egy nagyon érdekes dolog, itt a GyK-n is többször volt téma.
Maga az a tény, hogy az operációs rendszer és a különféle programok pénzbe kerülnek, sokak szerint egy felesleges rossz. Ezért aztán nagyon sokan inkább a különféle kibúvókat, tulajdonképpen törvénytelen, de ingyenes megoldásokat keresik inkább.
Holott ezt úgy kellene felfogni, hogy a szoftver ugyanolyan termék, mint a hardver. Senkinek nem jutna eszébe például, hogy mondjuk egy új videokártyát fizetés nélkül vigyen el valahonnét.
Az viszont, aki (legalább az oprendszernél) tisztességes módon, jogtisztán szerzi be, ilyen esetekben választhat. Megveheti olcsóbban, de akkor bizonyos korlátozásokra kell számítania, mint például az eddig tárgyalt esetben. Vagy megveheti valamivel drágábban, olyan többletszolgáltatásokkal, mint amiről itt is már szó volt.
Ezekről bővebben is olvashatsz például itt:
Bár alapjában Win7-ről szól, a lényeget megértheted belőle.
Azt pedig, hogy a két lehetőség közül ki melyiket választja, mindenkinek magának kell eldöntenie, mérlegelve a különbség és az ár közötti eltéréseket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!