Hogy képes megjelentetni a gép akár egy kis pontot is a képernyőm?
Valószínűleg pont azért nem tudod felfogni, mert az hiszed, hogy ez az alapja, nem pedig a következménye.
Hogyan értsem meg a kínai kultúrát, ha még az alapját sem értem, hogy harminc ember bebújik egy nagy sárkányba, és táncol?
A monitor, úgy működik kb, hogy Küldessz be neki egy színkódot, amit kirak az egyik pixelre utána másik színkódot a második pixelre és így szépen végig mész az összesen. Persze még vannak órajelek meg szinkronizációs jelek. És így egy időpillanatban tulajdonképpen 1 pixelen jelenítessz meg valamit, de ezt megfelelően gyorsan csinálva (60 - 72 alkalommal kirakjuk az összes pixelt egy másodpercben) állóképnek látszó dolgot kapunk.
Persze az hogy hogyan jelenítni meg a monitor az egyes pixeleket az más kérdés, de az technológia függő.
A számítógép oldaláról ezeket a színkódokat és egyéb jeleket kell előállítanod. Ezért jó a külön hardver(videókártya), mert azzal jobban lehet számolni ezt a rengeteg képpontot, mint egy sima processzorral, ami csak néhány művelet sorozatot tud végezni egyszerre, amíg a videókártyában van sok gyengébb processzor, amik jók a grafikus dolgok számolgatására.
Egyébként a számítógép tökéletesen elvan kijelző nélkül is. Több olyan processzort használunk ami nincs kijelzőre kötve, mint olyat ami igen. Az egeredben vagy a billentyűzetedben is van. Egy modernebb autóban több tíz kis számítógép dolgozik. De akár a mosogató vagy mósógépben is megtalálható 1-2 kis számítógép.
Szóval a számítógép alapja kb az, hogy van egy processzorod, ami tud bizonyos műveleteket végrehajtani, meg van memóriád, amiben el vannak tárolva az utasítások(a műveletek kódjai, amit végre tud az adott processzor hajtani) és az egyéb adatok. A processzor aztán bekapcsolásnál elkezdi olvasngatni a memóriát és csinálja ami ott meg van adva neki.
Nagyon-nagyon leegyszerűsítve a képtartalmat memóriának kell elképzelni, ahol minden pixelnek címe van.
A video memória egy kitüntetett memóriaterület a processzor számára, ha oda ír adatot, az hatással van a megjelenített képre.
Alapvetően minden pixelnek címe van, és a címre írt adat (tartalom) a pixel színét határozza meg. A látható kép úgy épül fel, hogy a kép megjelenítését végző program a képtartalomnak megfelelő címterületet írja tele a kép adataival.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!