Mac vs PC összehasonlítás? Részletesebben lenn.
Azt szeretném, ha írnátok egyfajta összehasonlítást egy Mac-es számítógépről és egy PC kategóriájú gépről az alábbi szempontok szerint:
- karbantartás, karbantartási lehetőségek (újratelepítés, frissítés, defrag, stb.)
- kezelőfelület áttekinthetősége
- tanulhatóság
- stabilitás, megbízhatóság
- minőség, strapabíróság, élettartam
- ár
- hatékonyság
- felhasználhatóság
- melyik jobb játékra
- melyiken jobb netezni
- hardverkonfiguráció
- bővíthetőség
- szoftverek száma, típusai az adott rendszer alá
- melyiket könnyebb konfigurálni, elhelyezni egy adott munkakörnyezetben
- melyik jobb grafikai munkálatokra (kép- vagy videoszerkesztés, animáció)
- melyik jobb hangszerkesztésre
Elsősorban olyanok véleményét várom, akik már használták mindkettőt, de írhatnak olyanok is, akik először használják bármelyiket is.
A Mac alapvetően technofóboknak van kitalálva, akik totál nem értenek a technikához, nem is akarnak hozzá érteni, csak egyszer kifizetni, és használni évekig, probléma nélkül.
Ha a gépedet valamivel többre is szeretnéd használni, mint egy idős ember, akkor inkább PC-t vegyél.
Sokáig én is így gondoltam és részben tényleg igaz, hogy a Mac-hez nem kell érteni.
DE fejlesztésre és munkára kifejezetten jó.
Sokkal jobb, mint a Windows. A linuxokhoz képest pedig annyi előnye van, hogy egy jobban kioptimalizáltabb rendszert kap az ember és ezt tapasztalatból mondom.
Grafikusok és fejlesztők előszeretettel használják pont ezért.
(Persze aki a Microsoft rendszereket és technológiákat használja annak kevésbé nyerő, de ez megint más kérdés.)
Próbálok viszonylag objektív értékelést adni a felsorolt pontokra, indoklással.
Erőse bocsájtom, hogy a kérdés elmélete maga rossz. A PC alatt a kérdéseket tekintve a kérdező valószínűsíthetően a Windowsra is gondol, megfeledkezve a töménytelen linux disztróról. Ezeket most viszonylag figyelmen kívül hagyom én is és a Win-t veszem alapul. De a legtöbb esetben az OSX-hez hasonló vélemény passzol rájuk.
- karbantartás, karbantartási lehetőségek (újratelepítés, frissítés, defrag, stb.) -> Nehéz kérdés, de az OSX alapvetően tényleg "hülyebiztos", nem nagyon kell vele foglalkozni, könnyen frissíthető, defrag nem kell, ezért talán az a nyerőbb.
- kezelőfelület áttekinthetősége -> Kinek mi tetszik, ebben igazából maradjon egyenlő. (Nekem a Win8 is kényelmes, áttekinthető és kézre áll.)
- tanulhatóság -> Ez is relatív, ki mihez szokott. Az OSX más, mint a Win, de könnyen használható. Ellenben ha Win-es környezethez szoktál kicsit nehéz átszokni, mivel maga a billentyűzet kiosztás is más. (Erre van megoldás, letölthető "a megszokott" layout.)
Tekintve, hogy Win-en szoktak "szocializálódni" az emberek, talán az nyerhet ebben a pontban.
- stabilitás, megbízhatóság -> Egy eredeti, rendesen frissített és normálisan használt Win is lehet stabil, nekem sosem volt vele gondom. De talán az OSX ebben a pontban picit jobban teljesít, már ha csak azt is tekintjük, hogy vírusból és kártevőkből inkább Win-re írnak. (Ennek egyik oka a nagyobb elterjedtség és a korábbi - XP és elődei- rendszerek kriminálisan rossz jogosultság kezelése. Ezen sokat javítottak már, de még mindig vannak hibái.)
- minőség, strapabíróság, élettartam -> Lásd a korábbi pontot.
- ár -> EGYÉRTELMŰEN a PC nyer. Egy Mac árából TÖBB, erősebb gépet is össze lehet tenni. Az Apple cuccok túlárazottak. Sokan mondják, hogy "mert minőség", de inkább szimplán üzlet. Nem érnek annyit amennyibe kerülnek, de az ember a kényelemért hajlamos a zsebébe nyúlni néha.
- hatékonyság -> Relatív. C# programot fejleszteni nem célszerű mondjuk Mac-en. Lehet, de azt Visual Studioval jobb.
- felhasználhatóság -> Attól függ mire. Erre vannak kérdések még később ahogy nézem.
- melyik jobb játékra -> Egyértelműen Win. A legtöbb játékot arra adják ki, bár a linux és az osx is feltörekvőben van, de még mindig eltörpül a kínálatuk.
- melyiken jobb netezni -> Kinek mi, Chrome és a legtöbb böngésző (az IE-t nem sorolom ide, bár az újak tűrhetőek) ugyan úgy futnak minden rendszeren.
(Szvsz én a retina kijelzőn jobban szeretek olvasni, de ez nem jelent semmit.)
- hardverkonfiguráció -> A Mac-ek esetében NAGYON LIMITÁLT lehetőségek vannak, szóval PC.
- bővíthetőség -> Szintén PC.
- szoftverek száma, típusai az adott rendszer alá -> A fontos és általános szoftverek mindre megvannak. Attól függ, hogy ki mit használ, de kb egyforma.
- melyiket könnyebb konfigurálni, elhelyezni egy adott
munkakörnyezetben -> Igazából relatív. Az OSX hülye biztos, egyszerű, de ettől függetlenül Win-en és linuxon is könnyű egy saját környezetet kialakítani. Ez attól függ mit akar az ember használni pontosan.
- melyik jobb grafikai munkálatokra (kép- vagy
videoszerkesztés, animáció) -> Erre a mac-eket szokták mondani. Talán pont azért, mert a hardver kínálat limitált ezért jobban lehet optimalizálni a szoftvereket. Ebben a kérdésben nem foglalnék állást, bár sok grafikus használ mac-eket, valószínűleg okkal.
- melyik jobb hangszerkesztésre -> Szintén nem foglalnék állást, de mac-et gyakrabban használnak erre is.
De persze ezek a pontok nem feltétlenül egyértelműek.
Grafikai munka (többnyire) ugyan azokkal az eszközökkel, ugy úgy végezhető mac, windows, sőt a legtöbb linux rendszer alatt is akár.
Ezek nem "szabályok".
Nem állítom, hogy az egyik jobb, mint a másik
Használok PC-t (Wint, Debiant, Mintet, Kalit, Ubuntut stb...) van egy Macbook pro-m, jól megvagyok velük. Mindig az adott feladathoz kiválasztom, hogy most épp melyikkel célszerű csinálni.
Például konzolos git-et használni Windows alatt kínszenvedés. Több másodperces késleltetéssel működik, ami jelentősen lassítja a munkát. A parancssor pedig enyhén szólva is pocsék. A linuxok és az OSX alatt ilyen gond nincs.
Amit az előttem lévő írt az...az zseniális :O *-*
Leegyszerűsítve :
Öreg vagy és dúsgazdag ? - MAC !
Egy kamasz korú / 20-as éveit élő gamer vagy ? - PC !
Szeretnéd azt hogy "menő" (=kb minden 4. embernek van) cuccaid legyenek ? - Fordulj az Apple-höz.
Általában ha nem sikerül egy küldetés, szétb_szod a gépet ? - heh MAC :'D ... amúgy meg PC !
Szereted a magyarokat ? - PC
Utálod a magyarokat ? - PC
Szeretnél illegális kecskepornót nézni ? - PC
Vinni szeretnéd nagyon értékes és világmegváltó adataidat a nyaralásra, hogy véletlenül se kapcsolódj ki ? - ...hát...feltalálták a 10x10x5 centis PC-t is !! xD
Ha GYK-t olvasol is ajánlott a PC !
Kb ez a lényeg...válassz (jól válassz).
köszike az eddigi válaszokat
2-es: király vagy
1 - karbantartás, karbantartási lehetőségek (újratelepítés, frissítés, defrag, stb.)
Mac ,mert jóval olcsóbbak és minőségiebbek a szoftverek mint PC-re. Szervizelés területen nem igényel sokmindent max ha frissíted egy-egy alkatrészét ajánlott szeervízhez fordulni (hisz nem olcsó holmi, hogy ez vagy az belemókányoljon).
2 - kezelőfelület áttekinthetősége
Itt is Mac mert, egyszerű, logikus a felépítése, nincsenek fölösleges holmik. Ezen a területen messze előbbre jár mint sok OS társa.
3 - tanulhatóság
Ez a 2. kérdésból magától adódik. Mac.
- stabilitás, megbízhatóság
Ez azon múlik mit is csinálsz a PC-n Vagy Mac-en. Ha minden szart fölteszel meg beletursz a systembe, ne csodálkozz ha rosszalkodnak.
A PC-knél az instabilítást az olcsó hardver okozza többségben, ha jó PC-t akarsz akkor legalább, ha nem mégmélyebbre kell nyúlnod a zsebedbe mint ha Apple-t vennél. (Lásd a népszerű márkák prémium termékeit. Az apple csak prémium minőségű termékeket forgalmaz.) Döntetlen.
4- minőség, strapabíróság, élettartam
Ez igazából a szakszerű használaton múlik. Ha nem boxolsz, meg rúgsz kapura vele, sokáig műlködhet. Döntetlen.
5- ár
Ezen sokan vitáznak bár én az almákat olcsóbbnak tartom mint a pc-ket (persze ha azonos kategóriával hasonlítod). Szoftverek területén pedig Mac ami olcsóbb és jobb minőségűek.
6- hatékonyság
Ezt megint az dönti el mire kell. Döntetlen.
7- felhasználhatóság
Mire kell? Döntetlen
8- melyik jobb játékra
Egyik sem. A PC nyit a gémerek fele de sokszoros pénz mint egy játék konzol, így ebből nem túl hatékony játékpult. A Mac evvel tisztában van így nem is hajt rá nagyon a számítógépes játékokra. Mondjuk egy Apple a fix hardver végett vonzóbb lehetne a gémereknek hiszen így nem lenne szükség virtualízációra (directx), hogy a játékok futhassanak. Sokkal jobb grafikai teljesítményt tudnának kihozni, csak nem érdekli őket, hisz ki venne 600ezerért egy gépet játékra mikor 70-ért kapsz egy konzolt, ami ugyan azt tudja. Döntetlen.
9- melyiken jobb netezni
A Mac biztonságosabb, és a rendszer alapértelmezett böngésző az egyik legjobb a világon. Mac.
10- hardverkonfiguráció
Ez dönts el te. Az applenél évtizedes tapasztalat alapján rakják össze a külön nekik konfigurált alkatrészeket, míg a boltban azt rakják neked bele ami éppen a polcon található (ha csak te nem adod konfigot, de az megint mire van alapozva. :/ ). Mac.
11- bővíthetőség
Itt megint akkor éred el a legjobb hatékonyságot ha egyből olyan gépet veszel amit nem kell bővíteni. Ha kell csak szakszervízben (ha csak nem egy dzsunka PC.) Döntetlen.
12- szoftverek száma, típusai az adott rendszer alá
Ez értelmetlen így megközelíteni, hisz bizonyos alkalmazások annyi dolgot tudnak, hogy ömagában kivált 10 szoftvert egy másik platforon. PL: nekem egy konvertáló alkalmazásom van mert az tud mindent. Inkább az alkalmazások minősége ami fontos, de ezt már leírtam fentebb. Mac-en jobban futnak az appok hisz jóval könyebb egy típusú rendszerre adott hardverre optimalizálni. A Linux egész jó ezen a területen talán az lehetne vetélytárs csak sok fontos alkalmazás nincs rá. A menyniség a PC-t hozza előnybe. PC.
13- melyiket könnyebb konfigurálni, elhelyezni egy adott munkakörnyezetben
Mac. De ezt már leírtam fentebb. Nagyon nem is kell, jól meg van ez alapból csinálva. Pont ezért is szeretik a mac-esek, mert "csak működik". Nem kell semmi mással szenvedni. Az OS X rendszer már alap dolgokkal fel van szerelve mint pdf megtekinő vagy lemez image felcsatoló, pdf, raw, és millió fájltípus rendszer szintű kezelése minden egyéb szoftveres bővítés nélkül. És még meg sem lett említve a geztus alapu vezérlés. Mac
14- melyik jobb grafikai munkálatokra (kép- vagy videoszerkesztés, animáció)
Mivel a hardver és a szoftveres támogatás évekkel előzi meg a PC oprendszereket, ez sem kérdés. Próbálj ki egy rajztáblát Win-en és OSX-en és megtudod. Mac.
15- melyik jobb hangszerkesztésre
Mindkettő. Egy hangvágásra már egy mobil is alaklmas. Zeneírásra inkább a szoftverek ára ami meghatározó. Döntetlen
És ezt abból indulva írtam, ha nem lopod össze a dolgokat.
@Steve Hianberg: Baromi egysíkúan látod a dolgokat...
Az 5-ös ponton senki nem szokott vitázni. Az Apple cuccok indokolatlanul drágák, az azonos kategóriában is.
1-2 ultrabook van ami valóban azonos árban van azonos teljesítmény mellett, de azok is a túlárazott kategóriába esnek.
A 9-es pontod is csak nézőpont kérdése én pl a Safarit nem szeretem és egyáltalán nem tartom a "a világ egyik legjobb" böngészőjének.
A 10-es szintén hülyeség. A boltban Te magad választhatod ki, hogy mit akarsz, vagy megkérhetsz szakembert, hogy rakja össze.
Nincs olyan hely, ahol úgy állnak neki, hogy na nézzük itt van a polcon ez vagy az, akkor ezt teszem bele.
11 baromira nem döntetlen, mivel nem arról szól, hogy te most akkor olyan gépet veszel amit nem kell bővíteni vagy sem. A Mac-eket jóformán nem lehet bővíteni és pont. Ezzel ki is fújt a dolog.
A linux esetében pedig az optimalizálással eléggé mellé lőttél. Ott a közösség fejleszti a legtöbb drivert, nem a gyártók, ráadásul ott sem mindenhol születik jó eredmény. (Ha meg a gyártó fejleszt még rosszabb...)
Elég csak megnézni az ati és nvidia videokártya drivereket.
Ez pedig csak pár pont volt a te felsorolásodból...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!