Mi a véleményetek a Fedoráról?
Hát igazából nincs különbség! Hiszen mindkét rendszer ugyanazt a kernelt használja! Pusztán a telepített alkalmazások közt van különbség!
Ubuntutól ezeken a telepített szoftkereken kívül csak a felhasználó felületben különbözik. De az Ubuntu-ra is minden elérhető ami Fedorára és fordítva. Tehát lényegében csak az alap felhasználói felületben és az előre telepített alkalmazásokban különböznek!
Nekem sajnos a Fedora és a Gnome3 sem jön be.
A Fedora-val alapvetően az a gondom hogy a graff kártyám nem működik rendesen alatta a csomagkezelőjében található vezérlők egyikével sem.
És folyton le is fagy nálam.
Ubuntu alatt,tökéletesen működik minden,és eddig soha nem fagy le ha bár az újabb verziói néha szeret szivatni ennek is.
A másik gondom a Fedorával hogy programok,függőségek terén le van maradva a csomagkezelője legalábbis azon a téren ami nekem kellene.
Ubuntu-n minden megvan ami csak kell nekem és mindenből viszonylag újabb verzió.
A harmadik gondom a fedorával hogy Gnome3-at használ.Nem szeretem,kényelmetlen használni ennél az Ubuntu Unity ablak kezelője is jobb.Eleinte azt is utáltam,de végül sikerült megszeretnem a Unity-t de a Gnome3-at akármennyire is próbálom,nem megy.A gondom ott kezdődik vele hogy nem lehet ikonokat ki rakni az asztalra,csak könyvtárakat,dokumentumokat.Jó,meg lehet oldani,de ez akkor is milyen már hogy egy asztalra nem tudsz egy laza mozdulattal ikont ki rakni,alapból és akkor a beállítások,testre szabhatóság is nagyon korlátolt.Tulságosan kiforraltan még szerintem.
Valamint az Ubuntu-ban kifejezetten tetszik az Ubuntu One szolgáltatás,ez lényegében egy ingyenes tárhely.Kapsz 5GB-ot ingyen és bármit tárolhatsz rajta.Nagyon hasznos tud lenni néha ha mondjuk nincs kéznél üres lemez,külső meghajtó és valamit le akarunk menteni.
Illetve az Ubuntu mellett szól nem csak a Fedora-val szemben,hanem minden más disztróval szemben az is,hogy úgy néz ki az Ubuntu lesz az a Linux disztró ami hivatalosan kereskedelmi támogatást tud élvezni a jövőben és talán képes lehet a Linux disztrók közül felemelkedni a Windows és Mac OS mellé.Legalábbis ebbe az irányba mutat az például hogy a DELL,ASUS,IBM és még sok más hivatalosan Ubuntu partnerek,ami azt jelenti hogy mindent megtesznek hogy az általuk készített cuccok Linux de főleg Ubuntu kompatibilisek legyenek és akár Ubuntu-val előtelepített gépeket is a piacra dobnak.A Valve hozza a Steam szolgáltatását Linux-ra és sok source motoros játékot is,de első sorban Ubuntu-ra optimalizálva.A Unity is hozza a játék motorját Linux-ra ami például a Battlestar Galactica Online és sok sikeres iOS,Android játékot hajt,de első sorban Ubuntu-ra optimalizálva.A Stonetrip is hozza a játék motorját Linux-ra,de első sorban Ubuntu-ra.És az Ubuntu szoftver központban egyre több kereskedelmi programmal,főleg játékkal lehet találkozni,részben ez az oka a Valve,Unity és Stonetrip megmozdulásának is Ubuntu felé...Szóval egyre több minden érkezik Linux-ra de a többség első sorban Ubuntura optimalizálva,ami azt jelenti hogy talán működni fognak más disztrón is,főleg Debian-Ubuntu alapú disztrókon,de ha nem,azzal nem foglalkoznak mivel első sorban Ubuntu a cél platform és az Ubuntu felhasználók a célközönség..Mondjuk még csak óvatosan lehet ilyesmiről beszélni,de ha valaha is egy Linux alapú rendszer kiemelkedhet és a kereskedelmi szoftver és hardver fejelsztő cégek támogatását élvezheti,arra az Ubuntu-nak van a legnagyobb esélye.Ezért szerintem érdemes első sorban az Ubuntu-val próbálkozni és azt használni ha valaki Linux alapú rendszert akar használni...Persze nem állítom hogy a legjobb,sokan vannak akik utálják,de szerintem az Ubuntu-nak van a legigéretesebb jövője bármit is mutasson a Distrowatch,a hírek mást mutatnak.
De ettől eltekintve is nekem jobban bevált az Ubuntu mint a Fedora.
@tegnap 21:20
Játékok nem érdekelnek, U1 meg nem annyira kiforritt még, mint a Dropbox, az összes Unix-szerű terjesztést kirekeszti, annyira nem multiplatformos (PC, Mac, Ubuntu (többi GNU/Linux és BSD nem támogatott)) és a Dropbox meg van mindenre és az jobb, meg mostmár a Google Drive is itt van, bár még nincs GNU/Linuxra.
Az élő Fedora viszont felismeri a videókártyámat, amit a telepített Ubuntu nem.
Igazán nem az a fontos hogy játszol-e vagy sem,hanem az hogy profi fejelsztő környezetek,motorok közül minél több jön,annál egyszerűbb,költség hatékonyabb lesz a portolás és ez által több játék is megjelenhet majd.Minél több játék lesz,annál több ember használja és minél több ember használja,annál több támogatást,figyelmet kap a szoftver és hardver fejlesztőktől,ha több hardver,szoftver fogja támogatni,még többen fogják/tudják használni.És most kapásból 3 profi fejlesztő környezetet,motort is kapunk (Ubuntura) még az idén:
-Shiva3D
-Unity3D
-Valve Source SDK
És ezek mellé még ott az Ubuntu szoftver központ és a Steam is jön,így nem csak a fejlesztés,portolás de az értékesítés/vásárlás sem lesz gond Ubuntu alatt.Mert hogy ez is gond Linux disztrók alatt így általánosságban,ezért ez is egy plusz pont az Ubuntu-nak a siker felé vezető úton.
Szóval a mondani valóm lényege hogy az Ubuntu-nak talán sikerülhet bekerülni a körbe és nem csak az X.org-ra,Wine-ra netán dualboot-ra kelljen majd támaszkodni hogy használni tudjuk amit szeretünk az Ubuntu minden területen kitudja majd elégíteni az igényeket gyári vezérlőkkel kereskedelmi programok natív Ubuntu verzióival.
Más disztróknál per pillanat ennek semmi jele nincs hogy ez írányba alakulna feléjük valami,arra meg semmi esély hogy a "Linux" valaha is egységes támogatottságot élvezzen,mivel tulságosan változatosak a Linux disztrók ahhoz hogy ez lehetséges legyen.Egyedül arra van esély hogy 1-2 Linux disztró kiemelkedjen,és erre per pillanat egyedül az Ubuntu-nak van esélye és konrét jele a hardver és szoftver fejlesztő cégekkel kötött partnerség és a profi játék motorok amik jönnek.A többi disztró illetve azok felhasználói,csak abban reménykedhetnek hogy az Ubuntu támogatottsága némileg kompatibilis lesz velük is.
Persze ez olyan dolog hogy nem mindenkit érdekel,mert ügye vannak olyan amberek akik kifejezetten csak és kizárólag ingyenes,nyílt forrású programokat,vezérlőket akarnak használni,semmi mást és boldogok azzal ami van.
Én nem tartozom közéjük,ezért nekem fontos hogy a disztró amit használok,merre tart és mik a kilátások hivatalos támogatottság terén.
Én az Ubuntu-t ajánlom,a Fedora-ról sem tudok igazán rosszat mondani,csak nálam nem szuperál valami jól és csomagok terén sem elégíti ki a szükségleteim teljes egészében na meg nem kedvelem a Gnome3-at.De ha nálad tökéletesen működik és elégedett vagy vele akkor használd azt,de szerintem érdemes elgondolkozni hogy mire számíthatsz az adott disztrótól már ha egyáltalán vágysz többre annál amit jelenleg nyújt.Ha igen,akkor az Ubuntu-val jobban jársz hosszú távon,szerintem.
Egyébként Ubuntu-nak van egy olyan alkalmazása,ami le ellenörzi milyen cuccok vannak a gépedben és gyári vezérlőket keres hozzájuk,ha talál le is tölti és telepíti neked.Esetleg azt megpróbálhatod,a beállításokban megtalálod,ha az nem talál gyári vezérlőt akkor a csomagkezelőben biztos találsz X.org-ost.
Nézz utána a graff kártyádhoz melyik X.org-os verzérlő a legjobb és keress rá a csomagkezelőben,szerintem ott lesz.
@tegnap 19:06
Az Ubuntu 8.04 még jó volt, aztán a 10.04 is, de aztán már egyre romlik a színvonala. A Unity is sokszor összeomlik. Kedvelem, de más terjesztések is érdekelnek, most főként a Fedora. Igazából fejlesztek rajta, arra meg bármely jó, de most, hogy így leírtad, lehet hogy az Ubuntu lemezrészéből lecsípem a felét és oda rakom a Fedorát.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!