Hogyan tudom megnézni a gépem tárhelyét és abból mennyi van felhasználva?
Megnyitod a Sajátgépet és ott az egyes partíciókán látni fogod, hogy mennyi a szabad hely és mekkora méretű. Ha nem – mert pl. XP-d van –, akkor az adott meghajtón jobb klikk > Tulajdonságok.
(Ez feltételezi, hogy az összes merevlemezed teljesen jól van particionálva.)
Másik mód, amiből a merevlemezek száma és a partíciók elhelyezkedése is kiderül:
Vezérlőpult > Felügyeleti eszközök > Számítógép-kezelés > Lemezkezelés
(Itt láthatók a lemezek, illetve az azokon található partíciók. A felhasznált területről ez nem ad információt, csak a teljes méretről.)
Köszönöm a szakszerú válaszodat.
Egyébként mi határozzameg, illetve honnan kellene tudnom, hogy mikor "jobb" klikk?
A jobb klikk hozza elő a helyi menüt, ahol további menüpontokat találsz az adott környezethez igazítva. Egy intézőben a jobb klikk mappaműveleteket fog listázni, egy zenelejátszóban lejátszási műveleteket, stb...
A bal egérgombbal más történik, kijelölések, húzások és mappákba lépések vagy fájlok tartalmának megtekintése (folyamatok elindítása).
#2:
Honnan lehet tudni, mikor kell jobb klikket használni?
Egyrészt ezt tudhatod, ha egyszer már megtanultad (könyvből, tapasztalatból, pl. most ebből a kérdésből).
Ha ismeretlen szoftvert használsz, akkor egyszerűen megnézed azt is, hogy milyen pontok vannak a helyi menüben.
De nagy általánosságban igaz, hogy ami a jobb klikkes menüben megtalálható, az valamilyen más módon is elérhető, általában a program főmenüjében. Jelen esetben írhattam volna azt is, hogy jelöld ki a megfelelő meghajtót, majd a főmenüben (fent) a Fájl / Tulajdonságok menüpontot válaszd.
A bal egérgombhoz egy, maximum kettő – dupla kattintás – funkció rendelhető, meg esetleg egy a középső gombhoz. A gyakrabban használt egyéb funkciókat általában a jobb egérgombra előugró helyi menüben gyűjtik össze.
Érdemes tanulmányozni kicsit a programokat, hogy milyen menüpontok vannak. Lehet olyan funkcióit is felfedezed a programnak, amiről nem is sejtetted, hogy léteznek. Ehhez puszta kíváncsiság és kísérletezési vágy kell, semmi más.
Volt egy ilyen %-os törvény: Az emberek az esetek 80%-ban a szoftver funkcióinak csak 20%-át használják. Ha egy program bonyolultabb, akkor ez eltolódhat: az emberek az esetek 90%-ban a programfunkciók 10%-át használják.
Ennek sokszor az is az oka, hogy a program funkcióinak maradék 80-90%-át nem is ismerik, nem is tudják, hogy létezik ilyen.
Én anno pl. mikor az Excellel először találkoztam, akkor végigbogarásztam az összes menüpontot, hogy mit is lehet ezzel a programmal csinálni. Meg megnéztem az összes függvény leírását (a felét nem értettem, de legalább nagyjából tudtam, hogy mik vannak). Ma is a minimum az, hogy ha használok egy programot, akkor legalább a menürendszer menüpontjait megnézem.
Nem azt akarom mondani, hogy mindenkinek így kellene eljárni, hiszen nem biztos, hogy szüksége van rá. De ha egy probléma merül fel, akkor érdemes megtenni ezt. Esetleg célul tűzni ki, hogy minden nap találj egy olyan funkciót valamelyik programban, amiről addig még nem tudtál.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!