Ubuntu és Linux között mi a különbség? A Linux az Ubuntura épül? Melyiket érdemes választani, ha biztos, stabil rendszert akarok?
A linux egy operációs rendszer "család". A különböző liuxok alapja ugyan az, de a felépítése, kinézete, stb... lehet más és más. Az Ubuntu egy linux alapú operációs rendszer.
Nagyjából az összes linux rendszerről elmondható, hogy stabil és nem jellemző rajtuk a vírus.
Remélem segítettem.
Az Ubuntu egy olyan Linux, ami a kezdők bevezetését vállalta fel, ezért sok mindent egyszerűbb elvégezni benne, mint más Linuxokban. Az Ubuntu is többféle, de csak a köntösük, vagyis a grafikus felületük különbözik.
Mit szeretnél inkább?
Linux régi gépre? Kis méretű Linuxok, például DSL, vagy Puppy. Ezek azonban viszonylag ritkán beszélnek magyarul.
Csak kímélni akarod az erőforrásokat? Választhatod a Lubuntut.
Egy atomstabil rendszert akarsz? A Debian jó választás (LXDE-vel vagy FVWM-mel), csak egy kicsit utána kell nézni, hogy mit hogyan állítasz be, de utána már működik. Előnye és hátránya, hogy csak szabad csomagokat, programokat tartalmaz, ezért nem tud minden hardvert támogatni.
A Mandriva egy kicsit más vonalat képvisel. Egy francia cég fejleszti, de vannak hozzá önkéntesek által fejlesztett programok is. A telepítés nehezebb, mert neked kell megtudakolnod a függőségeket. Aki nem bízik a közösségileg fejlesztett Linuxokban, az próbálja ki a Mandrivát.
Az OpenSUSE egy viszonylag barátságos rendszer, vannak, akik ezzel kezdenek az Ubuntu helyett. Ebből készíti a SUSE a SUSE Linuxot, amit főként vállalati felhasználáshoz kalibrál.
Amit nem ajánlok kezdőknek semmiképpen sem: a Gentoo, a Linux from scratch, és a hasonlók, amiket a telepítést végző rendszergazda rak össze és állít be kézzel. Nagyon nehézkes a telepítés, de ha mindent jól csinált, akkor azt kapja, amit akart.
A Linpus hasonló kategória, mert ugyan előre telepítve is kapható, nagyon lassú rajta bármiféle telepítés.
Ezeken kívül van még legalább hatszáz különféle Linux minden igényre. A legtöbbjük live CD-ről is kipróbálható. Beteszed a CD-t, bootolsz róla, és máris használhatod.
A vírusok nem nagyon hemzsegnek, és könnyen kivédheted a legtöbbjüket, ha a rendszergazdát csak a valóban rendszergazdai feladatokra használod, a többit a saját felhasználóddal végzed. Igaz, a Linuxnak nincs szüksége kártékony vírusokra - a felhasználók úgyis el tudnak pusztítani mindent.
Végezetül pedig egy jó tanács: a Linux nem Windows, és nem is akar az lenni.
a laptopomon a wifit automatikusan felismerte és csak a jelszót kellett beállítani
próbáld ki az ubuntut cd-ről vagy pendrive-ról live üzemmódban( telepítés nélkül kipróbálható), és ha így működik a wifi, akkor a telepített rendszeren is fog működni(ennek olyan 95°fölötti esélye van)
ja és a szoftverközpontban letölthető programok mind vírusmentesek (ha nem veszel fel plusz tárolót)
én is az ubuntut vagy egyik változatát ajánlom
látogass el a [link] weboldalra
Sok évi Windows-os múlt után nemrég feltettem egy régi Thrinkpadra az Ubuntut. Beéri kevés memóriával, rendkívúl egyszerűen kezelhető. Letisztult. Nem kell tartani a vírusoktól.
Tananyag: [link]
Ajánlatom a következő:
Puppy/DSL
Xubuntu/Lubuntu
Debian/OpenSUSE
Mandriva
Ha a feljebb levő nem tetszik, akkor vedd a következőt!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!