Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Mit jelent a hangfalon jelzett...

Mit jelent a hangfalon jelzett R. M. S?

Figyelt kérdés
Mondjuk 180W R.M.S./250W max....
2011. júl. 17. 12:31
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Üdv :)

A teljesítmény tekintetében megkülönböztetnek P.M.P.O. és RMS teljesítményeket. Az RMS azt jelenti, hogy ha szinuszos jelet kap, akkor bizonyos torzítás elérésekor hány Wattot ad le a hangfal vagy hangszóró. A P.M.P.O. pedig a nagyon rövid idejű teljesítmény csúcsokat jelenti.



És az oldal [link]

2011. júl. 17. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm!:)
2011. júl. 17. 13:01
 3/4 anonim ***** válasza:
:))
2011. júl. 17. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Wattok

Talán csak a választási szavazatok számát manipulálták többet, mint az erősítők teljesítményére vonatkozó adatokat. Noha a „Watt” valóban a teljesítmény szabványos mértékegysége, az erősítőnek ez a jellemzője számos különböző módon meghatározható, ami az eredményül kapott adatokat jelentős mértékben befolyásolja.

A hangminőség szempontjából az egyik leglényegesebb szempont, hogy az adott teljesítményt milyen torzítással képes előállítani az erősítő. Bár az erősítőknek többfajta torzítását is "felfedezték", és ezek egy részére még mérési eljárást is kidolgoztak (intermodulációs torzítás, különbségihang torzítás, tranziens intermodulációs torzítás, interfész intermodulációs torzítás, nullátmeneti torzítás) a leggyakrabban a THD (Total Harmonic Distorsion -teljes harmonikus torzítás) értékét mérik, amely azt mondja meg, hogy ha az erősítőt egy szinusz-jellel tápláljuk, milyen harmonikusok jelennek meg a kimeneten. Egyes adatlapokon neve RMS (Root Mean Square - négyzetes középérték, vagyis négyzetgyök) érték. Ez arra utal, hogy ennél a mérésnél nem a kimenő feszültség csúcsértékét (Peak), hanem az effektív értéket veszik figyelembe.

A teljesítmény növekedésével általában a torzítás is nő. A minősítő mérések során a teljesítményt addig növelik, amíg a torzítás egy bizonyos előre meghatározott határértéket el nem ér.

Egyáltalán nem mindegy, hogy ezt a határt 0,01 százaléknál, 0,1 százaléknál, vagy 1 százaléknál húzzák meg. A helyzet fordítva is meghatározható: minél kisebb torzítási értéket engedélyezünk, az erősítő annál kisebb teljesítményt ad le.

Az adatlapokon különböző értékekkel találkozhatunk. Különösen egydobozos házimozi rendszereknél fordul elő, hogy a gyártók tíz százalékos torzításnál húzzák csak meg a határt. Ha teljesítményadatokat akarunk összehasonlítani, vegyük figyelembe, hogy megadták-e az adatlapon a torzítási értéket is. A gyakorlatban 0,1 százalék alig észrevehető, az 1 százalék hallható, a tíz százalék élvezhetetlenségig eltorzult hangzást jelent.

Az sem mindegy, hogy az erősítő mennyi ideig képes a teljesítmény leadására. Az egyik legcsalókább, de különösen az amúgy elég szerény teljesítményű hordozható rádiómagnók esetén alkalmazott módszer a Peak Music Power Output (PMPO) megadása. Ez a mutató az erősítő által

leadott abszolút csúcsteljesítményt méri, amikor

az erősítő és a hangsugárzók rendkívül rövid

ideig - impulzusszerűen - maximumon dolgoznak. A PMPO mérésénél egyáltalán nem veszik

figyelembe a torzítási értékét, így a valóságos teljesítmény szempontjából semmit sem árul el.

2011. júl. 17. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!