Hogyan lehetne megérteni az emberekkel, hogy a tudatos számítógép haználat nem egy rosz dolog?
Nem túl szakmai a kérdés, de már nagyon idegesít, hogy mindenki elfelejti a jelszavát meg elveszti az adatait és ahelyett, hogy megelőzte volna a bajt, most útólag megy számtech boltba meg ide gyk-ra sírni, hogy mit csináljon.
És amikor megkapja, hogy "állítsa vissza a biztonsági mentésből" akkor csak mélán néznek előre és még a fogalmat se értik.
Jelszóval is ugyanez a hanyagság megy. Nem azt mondom, hogy KeePassXC-t kéne használni és minden jelszót random generátorral kéne csinálni, de amikor megadja a macskája vagy a lánya nevét, legalább vegyen elő egy kib...szott füzetet és szánjon rá fél percet, hogy felírja.
(Ma már egyébként bőven lennének arra algoritmusok, hogy meghosszabbítsák a visszafejtési időt [Argon2 például] és így akkor rövidebb és egyszerűbb jelszavakat is meg lehetne adni, de a cégek valamiért nem foglalkoznak ezekkel.)
Aztán amikor ezek nincsenek meg, akkor megy mindenhova az IT-sokhoz és ha kiröhögik akkor még az IT-s a hibás, hogy nem tudja visszahozni.
(Nem tértem egyébként ki sok minden másra még. Például az internet szolgáltatók marketing húzásairól sem beszéltem, de ezt most haggyuk.)
Szóval lehetne ezekkel valamit kezdeni, hogy az emberek ráébredjenek, hogy a megelőzés lenne a fontos még azelőtt, hogy ezt meg kéne tapasztalnia?
Esetleg valamilyen helyi 15-20 fős kis előadásokat lehetne tartani, hogy ezekre figyeljenek? Vagy mit lehetne ez ellen tenni?
Persze, vannak bevett gyakorlatok. Biometrikus azonosító, sandbox... Stb.
Nem Laci kollégát kell cseszegetni, hogy emlékezzen háromhavonta az új, szuperbonyolult jelszavára, meg arra pazarolni az erőforrásokat, hogy rendszeres emlékeztető oktatások legyenek.
Tudtommal még nem működik mindenhol a biometrikus azonosítás, vagy minimum körülményes. PC-n különösen, bár van néhány notebook, amin van IR-kamera, és/vagy ujjlenyomat-olvasó. De aki még a meglévőt sem használja a telefonján, attól nem lehet többet várni. A sandboxot ebben a kontextusban nem tudom értelmezni.
Ahogy már írták, a jelszavakat le is lehet írni, ha más megoldás nincs, akár több helyre.
ma 08:38
Nem a hogyan a kérdés, azt majd megoldják a szakemberek. Itt az az alapvető félreértés, hogy amikor egy rendszerben sok a hiba, akkor nem a felhasználón kell változtatni, hanem a rendszert kell hozzáigazítani a felhasználókhoz.
Mondjuk iskolai informatika órákon lehetne erre szánni pár órát, de helyette megy a Paint meg a word úgy hogy utóbbiban még csak a címsorok használatát sem mondják el. Sok egyetemista társam nem tudja, hogyan kell tartalomjegyzéket csinálni, és én sem az iskolából.
Szóval például a közoktatási intézmények adhatnának át hasznos gyakorlati tudást, de nem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!