Melyik Linux való kezdőknek akik csak Windows rendszert használtak?
Linux nagyon eltérő a Windows rendszertől. Windows esetén minden egy "csomag"-ban van, addig a Linux különálló akár független modulokból áll, ha fogalmazhatok így.
Tehát, a grafikus felület a Windows esetén adott, míg Linux esetén cserélhető.
Ha úgy közelítjük meg, hogy melyik grafikus felület hasonlít leginkább a Windows-hoz, akkor a LinuxMint, ami egy Ubuntu alapú disztribúció. Az Ubuntu pedig egy Debián alapú.
De vedd számításba, hogy a Linux nem futtat .exe-ket így eleinte szokatlan lesz a telepítés és használat. Debián mivolta miatt dpkg a program neve, ami telepít, de inkább hasonlítható egy Android/Apply telepítésre, hogy egy közös programtárból húz le programokat. De itt akár egyszerre több ilyen "áruház" (ami nem tartalmaz fizetős elemeket) lehetséges párhuzamosan.
Ha használtál már iMac-et, akkor a telepítés hasonló lehet, mert ott is van terminál. De Windows rendszerből is ismerős lehet a cmd vagy a PowerShell. Itt is van ilyen, de linux specifikusan, és sokkalta nagyobb a terminálon a hangsúly, mint más OS-ek esetében.
Ubuntu rendszeren a telepítés/keresést "apt" és "snap" parancsok támogatják.
pl.:
Keresés: sudo apt search <program>
Telepítés: sudo apt install <program>
"sudo" azt jelenti hogy "superuser do" azaz rendszergazda nevében telepíted, mikor alapesetben nem az vagy. Sőt! Linux-ot tilos rendszergazda módban használni vagy programokat futtatni. Egyrészt nem kell mindig a rendszergazda, másrészt veszélyeztetheted a rendszert, ha azzal oldasz meg mindent is. Linux megengedi azt, hogy a rendszer alól is kihúzd a talajt vagy úgy konfiguráld ahogy a kedved tartja. :) Amit más rendszerek nem engednek meg. Itt szabad kezet kapsz mindenre is!
Üdvözöllek az linux világában.
Javítom magam.
"Linux-ot tilos rendszergazda módban használni" Vannak olyan programok amiknek szükséges a hardver vagy bizonyos erőforrások elérése miatt.
Plusz:
- Legtöbb linux rendszer rendelkezik OS telepítési step-by-step felülettel, tehát nem lesz bonyolult.
- Linux nem NTFS-t használ, hanem több közül is választhatsz. Erre tengernyi cikk van. De, ha biztosra akarsz menni első körben, akkor válaszd az EXT4-et vagy a Btrfs-t.
- "nem akarok nehezet választani" Minden fajta Linux nehéz lesz, ha élősszőr lesz a kezed alatt. De, ha 1-et kiismertél, akkor egy másik ~95%-ban ugyanaz lesz. Ha Debián alapúról áttérsz egy RedHet alapúra akkor ez ~85%ban tudod újra hasznosítani az eddigi tapasztalataid. Tehát, elég 1x megtanulni vagy kiismerni magad.
7
A Mint Cinnamon közelebb van a Windowshoz kinézetben, mint az Ubuntu. A Kubuntu az, aminek a felülete windowsosabb
A 1-2 hosszászólással ellentétben nem kell parancssorból telepíteni, van grafikus csomagkezelő, ott meg van a legtöbb szofver. Ezen túl WINE-nal lehet windowsos (.exe) programokat futtatni, de ez csak akkor ajánlott, ha nincs linux verzió (ezt grafikusan pl. Lutris-szal, vagy Steam-mel lehet egyszerűen csinálni)
Az Ubuntu Gnome felületet használ, ami elég messze esik a Windowsétól. Ezért ajánljgatjuk a Linux Mintet cinnamonnal, mert az sokkal közelebb esik a Windows felületéhez.
Egyébként a KDE is.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!