Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Otthoni hálózati meghajtónak...

Otthoni hálózati meghajtónak nas, vagy minipc külső meghajtókkal?

Figyelt kérdés
Otthoni hálózati meghajtóban gondolkodom, cél a torrentkliens futtatása 0-24-ben. Az asztali gép alapjáraton is sok fogyaszt, ezért gondoltam egy sokkal kisebb teljesítményű hálózati meghajtóra. Lényeges szempont a fogyasztás.Melyik lenne jobb nekem és miért? Köszönöm a válaszokat.

jún. 10. 05:32
 1/5 anonim ***** válasza:
66%
Raspberry?
jún. 10. 05:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
MiniPC azért meglehetősen olcsóbb mint egy NAS. Raspberry áron pedig kapsz használt MiniPC-t ami annál azért erősebb
jún. 10. 05:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Azért egy fillérekből beszerezhető asztali gép, amin nem fut semmi különleges, csak egy torrent kliens, nem fogyaszt sokkal többet, mint egy NAS. És normális SATA portokon lehetnek benne a lemezek, nem külső meghajtóként. De tudom, ez már régimódi.
jún. 10. 06:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
42%

Egy okosabb router és USB merevlemez tudja, amit vársz tőle.


Vékonykliensből relatív egyszerűen lehet épített NAS-t csinálni, erre a Fujitsu Futro-k kifejezetten jók.

jún. 10. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

NAS-sal kapcsolatban mindenképp az a jó, hogy bedugod, és megy. Max ilyen alap dolgok kellenek, mint regisztráció, jelszavak, ilyesmi...


Ha saját megoldást akarsz, akkor viszont neked kell szarakodnod a szoftverrel. De persze van előnye is, hogy teljesen saját magadra szabhatod.

Ehhez a javaslatom egy normál PC, belső meghajtókkal.


5-6. gen feletti intel procis gép (a legolcsóbb is jó, celeron), 4-8+GB ram-mal, esetleg boot ssd-vel. 200-300W gold/platinum táppal (brand gépek ilyenek elsősorban ~hp dell).

Rá a kívánt rendszerrel. Vannak ilyen NAS-nak szánt megoldások, mint OMV, vagy freenas; vagy egy sima linux, pl ubuntu, és azt raksz rá, amit akarsz (nálam localban samba van, felhőnek nextcloud, és sok más)


Egy ilyen gép fogyasztása üresjáratban kb 9W. Egy pi4 kb 4W, de viszont gyengébb, és adott esetben drágább is lehet. (Arról nem is beszélve, hogy a torrent ökoszisztéma x86-ra van írva, arm-on nagyobb energiával megy)


Egy HDD folyamatos pörgése az 10-15W; ha írás/olvasás is van, az még 10-15W (itt ugye már a proci is dolgozik, nem csak az olvasófej önmagában, ami ennyit hoz)


A NAS-ok is kb 5-10W-ot fogyasztanak üresjáratban.


Tehát általánosságban elmondható, hogy a már nem is olyan modern gépek is nagyon keveset fogyasztanak. A HDD fogyasztása nagyobb, mint a gép többi részéé.


Persze ehhez kellenek egyes beállítások is. Powertop-ot mindenképp érdemes linuxon beállítani, hogy a takarékos módba kerüljön a proci.

Nekem a torrent csak a fő időszakokban működik (hétvégén, és hétköznapokon délután/este; tehát kb csaknazbidő felében pörög a hdd), és ja a hdd-re is be van állítva, hogy 5 perc inaktivitás után egyszerűen alljon le (kerüljön idle állapotba).


Fogyasztásom a kedvezményes árammal számolva havi 300ft

(i3 8100 procival, hp gépben, 1x500gb ssd, 1x6TB HDD)

jún. 12. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!